poniedziałek, 16 maja 2016

Jan Miodek 'Odpowiednie dać rzeczy słowo"

Znalezione obrazy dla zapytania Jan Miodekhttp://bi.gazeta.pl/im/4/3941/z3941934Q,Prof--Jan-Miodek.jpg 
Z Google: Jan Franciszek Miodek – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim.

 Kilka dni temu recenzowałam świetną i ciekawą książkę Jerzego Bralczyka 'Mój język prywatny': 
Może pamiętacie, że książkę oceniłam na 10 gwiazdek i zapowiedziałam, że zestawię obu wybitnych językoznawców. Więc zestawiam. 
http://img.tezeusz.pl/static/product_image/39/393522_big.jpg 'Odpowiednie dać rzeczy słowo' wydano w roku 1993, więc książka ma już 23 lata!!! W sumie jest i dobra strona tej 'wiekowości' książki, bo w wypadku wielu zagadnień tam, gdzie profesor mówił o tendencji, o możliwościach, to przez te 23 lata pewne formy się utrwaliły, a inne zanikły. Zazwyczaj profesor miał rację. 
Zasady i reguły są niezmienne i żywotne. Wówczas nie było całej grupy słownictwa związanego z komputerami, internetem i telefonami komórkowymi. Niestety, ale rozważania na temat wprowadzania terminologii obcojęzycznej mają zastosowanie i wyjaśniają wiele tendencji w mówieniu. Słowem, to wciąż aktualna książka.

Książka Jana Miodka jest kompletnie inna niż ta prof. Bralczyka. Profesor Miodek pisze poważnie, zastanawia się nad współczesną normą językową, zestawia użycia z codzienną praktyką, zestawia z historią języka, używa terminologii językoznawczej. Słowem, daje dogłębny wykład na temat rozmaitych zagadnień poprawnościowych.  
 Jestem absolwentką filologii polskiej, choć lata temu, ale książka ta przypomniała mi rozmaite 'jery'  i 'przegłosy polskie'. Używam języka na co dzień, często zastanawiam się nad poprawnością, więc ta książka była dla mnie źródłem wielu cennych informacji. 

Oceniam ją na 8 gwiazdek,  a więc o 2 mniej niż 'Mój język prywatny'. Z tamtej może i dowiedziałam się mniej, ale miałam wiele zabawy. Ta jest fachowa. 

A w cyklu 'Łęcka czyta o języku' proszę się też spodziewać recenzji książki 'Zapomniane słowa'. 

1 komentarz:

  1. Ja chyba też wolałabym przystępniej podaną pozycję.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...