czwartek, 16 czerwca 2016

Marek Ławrynowicz 'Diabeł na dzwonnicy' - szwejkowa powieść polska o kresowej rodzinie.

 Książka ukazała się w 1998 roku w wydawnictwie W.A.B. Jej autorem jest pan Marek Ławrynowicz, pisarz, autor słuchowisk radiowych, scenarzysta filmowy i poeta. 
Urodzony w roku 1950, jak podaje Wikipedia, był w życiu 'kaowcem, bibliotekarzem, a także młodszym betoniarzem, robotnikiem terenowym czy cukiernikiem'.  Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. 
Jego twórczość to:
 • Wiersze (1975)
 • Pan Słoik (1990)
 • Kapitan Car (1996)
 • Diabeł na dzwonnicy (1998), przekład niemiecki (2000), niemieckie wydanie kieszonkowe (2004)
 • Kino Szpak (2000), przekład niemiecki (2003)
 • Pogoda dla wszystkich (2003), przekład ukraiński (2005), przekład rosyjski (2006)
 • Korytarz (2006)
 • Niepotrzebny wiersz (słuchowiska radiowe) (2010)
 • Patriotów 41 (2014)
Marek Ławrynowicz
Moja opinia:
Świetna książka, której wartości czytelniczej dodaje audiobook, czytany przez niesamowitego pana Henryka Machalicy. Słychać było, że świetnie się bawił czytaniem tej książki. Były i śpiewy, i zaśpiew wileński. Wszystko.
Do czytania tej książki skłonił mnie dziwny i intrygujący tytuł. No i w tym przypadku tytuł nie zawiódł, bo cała książka jest równie dobra co tytuł. Nietypowe podejście, czarny humor, zabawa obrazami przedstawionymi, tradycja - to wszystko w książce jest.
Cieszę się, że jednocześnie ze mną książkę tą wysłuchała Allison, użytkowniczka, której opinie bardzo sobie cenię.
Jest to historia rodziny, w której losy wplątała się historia. Pochodzą z Wilna, ale byli i w wojennej zawierusze. Los rzucił ich do Wrocławia, a wyrzucił z Kresów. To wszystko opowiada narrator tej książki. Całość jest bardzo czeska, bardzo szwejkowa. Bohaterom nie brakuje tragicznych momentów, ale zawsze podchodzą oni do tego z humorem i nadzieją.
Słuchając tej książki uśmiałam się co chwila i zapomniałam o stresie, który mnie ostatnio dopada.
Język jest bogaty, dostosowane do osób i miejsc. To świetna książka i aż dziw bierze, że dowiedziałam się o niej przypadkiem.
9 gwiazdek 

Książka wpisuje się w wyzwanie czytelnicze z bloga Tu się czyta!...
Sylwia wyzywa
Hasło na czerwiec: pożegnania

2 komentarze:

 1. Nie przepadam za audiobookami, ale może dla tej pozycji zrobię szlachetny wyjątek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie pożałujesz. Tym bardziej, że jest to bardzo krótki audiobook, bo tylko 11 części po pół godziny.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.