piątek, 10 czerwca 2016

Znak Literanova - z najnowszymi, ciekawymi książkami

Dzień dobry,
Zazwyczaj nie przedstawiam, z braku czasu, nowości wydawnictw poza tymi, które planuję czytać, ale tym razem czynię wyjątek dla wydawnictwa Znak Literanova. 
Znalezione obrazy dla zapytania znak literanova 
Lubię książki tego wydawnictwa. No i ostatnio wydano i zapowiadane są wydania ciekawych książek.
Oto krótki przegląd i opisy, które czerpię ze strony: http://www.wydawnictwoznak.pl .
 
 
Krivoklat

Jacek Dehnel

Krivoklat

Przepojona czarnym humorem opowieść o sztuce, miłości i człowieku, który nie boi się sprzeciwić społeczeństwu

Krivoklat, wieloletni pacjent zakładów dla psychicznie chorych, obwołany przez austriacką prasę „kwasowym wandalem”, ma za sobą historię niszczenia dzieł sztuki w najsłynniejszych muzeach Europy. 
Premiera 18 maja. 
(Ja już czytam, autora lubię, więc polecam)
 
Patyk

 

Hanna Samson

Patyk

Co się stanie, gdy zabijesz?

Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Rozpoczyna wędrówkę w przeszłość, aby wyrównać swoje rachunki ze światem. Traumatyczne wydarzenie stwarza szansę, na jaką wcześniej nie liczyła. Happy end jest w zasięgu ręki.
 Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?
Premiera 11 maja. 

Migawki

Wojciech Plewiński, Joanna Gromek-Illg

Migawki

Wspomnienia jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografii

Roman Polański tańczący na stole. Maryla Rodowicz w kasku na tle „malowniczej” Nowej Huty. Najodważniejsza sesja Anny Dymnej w negliżu pośród polnych kwiatów. Intymny portret małżeństwa Komedów. Nadzwyczajne zdjęcia Wojciecha Plewińskiego zapisały się już w historii. Legendarne postaci uchwycone w legendarnych ujęciach.

Z jego zdjęć patrzą na nas piękne dziewczyny, niezapomniane „przekrojowe kociaki”, które przez lata zdobiły okładki najpopularniejszego PRL-owskiego tygodnika. Ich zazdrośni narzeczeni niejeden raz robili awantury w redakcji „Przekroju”, wściekli, że roznegliżowane zdjęcia ich ukochanych oglądała cała Polska.
Premiera 18 maja

Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki 

Cay Garcia

Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki

Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka

Prawda o zamkniętym świecie saudyjskiej arystokracji

Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki. Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. Codzienność kobiet z saudyjskiej rodziny królewskiej to baśniowe przyjęcia na pustyni, stoły uginające się od egzotycznych rarytasów i przejażdżki drogimi samochodami.
Premiera 11 maja.
Kosmiczny poradnik życia na Ziemi
 

Chris Hadfield

Kosmiczny poradnik życia na Ziemi

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska

Inspirująca historia dla wielbicieli „Marsjanina”

Chris Hadfield już jako mały chłopiec marzył o podróżach kosmicznych. W kosmosie spędził prawie 4000 godzin. Podczas swoich licznych misji musiał między innymi włamać się do stacji kosmicznej z pomocą żołnierskiego noża; wyrzucić żywego węża z kabiny samolotu, który właśnie pilotował; został też na pewien czas oślepiony podczas „spaceru” na orbicie i do promu kosmicznego wracał po omacku. Do najniebezpieczniejszych zdarzeń potrafi podejść z rozbrajającym dystansem.
Premiera 1 czerwca
(Książkę posiadam i lada dzień będę czytać, z czego niezmiernie się cieszę)

Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć 

Joanna Glogaza

Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć

Slow life to nie moda. To konieczność!

 Bywasz tak zamyślona, że wrzucasz pudełko po jogurcie do zlewu, a łyżeczkę do kosza?
Odpoczywasz z poczuciem winy, że w kolejce czeka mnóstwo zadań?
Znów łapiesz się na tym, że zamiast sprawnie wykonywać zadania, surfujesz po sieci?
Kiedy ostatnio byłaś na randce z samą sobą?

Premiera 1 czerwca 

Biała Rika

Magdalena Parys

Biała Rika

Czy dziedziczymy los po naszych przodkach?

Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.

Kilkadziesiąt lat później rodzinne sekrety nie dają spokoju dorastającej Dagmarze. Skąd wziął się ten dziwny akcent w mowie jej babci? Dlaczego co roku staruszka odwiedza pewien kościół? Czy naprawdę nigdy nie spotkała się z siostrą bliźniaczką, choć ta ciągle przysyła jej paczki?
Premiera 1 czerwca
(Książka już czeka na przeczytanie na półce)

ZAPOWIEDZI:
Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie
 

Andrzej Meller

Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie

To tu Wschód spotyka Zachód

Światowa mekka outsiderów, wyrzutków, ludzi szukających schronienia przed prawem i kapitalizmem. Komunistyczne państwo okadzone marihuaną, w którym dobry biznes można zrobić na szkole kitesurfingu albo na domu publicznym.

Andrzej Meller, znany reporter, podróżnik, pokazuje nam Wietnam nieznany. Kraj, w którym na powojennych zgliszczach wyrosło mozaikowe, pełne paradoksów społeczeństwo. To tu Wschód spotyka Zachód, socjalistyczna władza brata się z wielkimi koncernami, a amerykański narkoman oddaje swoje serce wietnamskiej prostytutce.
Premiera 15 czerwca
Kiedy odszedłeś
 

Jojo Moyes

Kiedy odszedłeś

Tłumaczenie: Nina Dzierżawska

Gdy coś się kończy, coś nowego się zaczyna.

Nie myśl o mnie za często…
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj.
Will

Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić.
A jednak Kiedy odszedłeś to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień. 
Premiera 15 czerwca 
(Planuję w końcu przeczytać jakąś książkę tej autorki)

Francuzki nie potrzebują liftingu. Sekrety piękna i radości życia w każdym wieku 

Mireille Guiliano

Francuzki nie potrzebują liftingu. Sekrety piękna i radości życia w każdym wieku

Tłumaczenie: Dorota Gruszka

We Francji czas płynie tak samo jak wszędzie, ale Francuzki wiedzą, jak mu się nie poddawać!

Marzysz o wiecznej młodości i pięknie? Chcesz je zatrzymać za pomocą idealnego kremu? A może przywrócić dzięki liftingowi?

Un moment! Spójrzmy prawdzie w oczy: wieczne piękno nie istnieje, na idealny krem trudno trafić, a lifting… to dość ryzykowne przedsięwzięcie. Francuzki już to wiedzą i nie popadają w obsesję wiecznej młodości. Zamiast tego wypracowały sposoby na zachowanie naturalnego piękna, elegancji i radości życia. 
Premiera 6 lipca
Kobiety w kąpieli
 

Tie Ning

Kobiety w kąpieli

Tłumaczenie: Anna Gralak

Powieść nominowana do azjatyckiego Bookera – MAN ASIAN LITERARY PRIZE 2012!

Tiao niebawem wychodzi za mąż za swojego przyjaciela, jednak wcześniejszy romans ze starszym mężczyzną wciąż nie daje jej spokoju. Jej siostra Fan sądzi, że ucieczka do Ameryki rozwiąże każdy problem, a ich dumna przyjaciółka Fei jest gotowa na wszystko, by uwolnić się od pracy w fabryce. Youyou tymczasem marzy tylko o jednym – chce gotować i prowadzić własną restaurację.

Bohaterki powieści na różne sposoby starają się wziąć przyszłość we własne ręce – nawet kiedy ramy otaczającego je świata okazują się płynne i nieuchwytne jak woda.

Tie Ning – niewydawana dotąd w Polsce, należąca do grona najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych współczesnych chińskich pisarzy – podgląda swoje bohaterki jak tytułowe Kobiety w kąpieli. Obserwuje je w najbardziej intymnych sytuacjach, odziera z pozorów i obnaża ich najskrytsze myśli.
Premiera 6 lipca.
(Książkę będę czytać i już się nie mogę doczekać!! Kobieca literatura z punktu widzenia Azjatki!)

Okrążyć słońce
 

Paula McLain

Okrążyć słońce

Tłumaczenie: Agnieszka Myśliwy

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji

Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.

Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości.
Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.
Premiera 20 lipca
(Książkę będę czytać! I już zacieram ręce.)

 

Paula McLain

Paryska żona

Tłumaczenie: Anna Rojkowska

Paryska żonaHołd złożony Hadley Richardson, żonie Ernesta Hemingwaye'a

Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem.
Ernest Hemingway i Hadley Richardson.
Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość.
Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.
Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia.
Premiera 20 lipca

Jak powietrze

Agata Czykierda-Grabowska

Jak powietrze

Zwykła dziewczyna, zwykły chłopak, niezwykła miłość

Pierwsza polska powieść new adult!
Niektórym może się wydawać, że Oliwii niczego nie brakuje – przystojny chłopak, świetne studia, wieczory spędzane w warszawskich klubach. Ale gdy los stawia na jej drodze Dominika, w jego bursztynowych oczach dziewczyna dostrzega coś, czego nie dał jej wcześniej nikt inny.
 Premiera 20 lipca

Mam nadzieję, że te książki Was zaciekawią, bo mnie tak: zachłannie i najlepiej wszystkie.
Pozdrawiam,
Izabela Łęcka

3 komentarze:

 1. Zainteresowała mnie książka Jacka Dehnela. Ciekawi mnie główna postać oraz fakt, że potrafi powiedzieć NIE społeczeństwu :) naprawdę zaciekawiła mnie ta historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam już ponad połowę książki i książka spełnia moje nadzieje. Dehnel w dobrej formie. Jest i o społeczeństwie, i hipokryzji, i niedostosowaniu. Polecam.

   Usuń
 2. ,,Czy dziedziczymy los po naszych przodkach" zainteresowało mnie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...