środa, 6 lipca 2016

Chris Hadfield 'Kosmiczny poradnik życia na Ziemi'

Kosmiczny poradnik życia na Ziemi  'Kosmiczny poradnik życia na Ziemi' ukazał się 23 maja 2016 roku w wydawnictwie Znak Literanova. Na okładce widnieje napis mówiący o tym, że nagranie autora podbija Internet: 
12 MILIONÓW – tyle wejść na YT w ciągu zaledwie trzech dni zanotował klip, w którym Hadfield śpiewa piosenkę Space oddity Davida Bowie unosząc się w stanie nieważkości.
30 MILIONÓW – tyle osób obejrzało go do dzisiaj.
1 MILION – tylu użytkowników śledzi Hadfielda na Twitterze.
Ale nie dlatego chciałam przeczytać tę książkę. Zaintersował mnie tytuł i tematyka kosmosu, bo bardzo mi się spodobał film 'Grawitacja'.
Sam autor to kanadyjski astronauta, który jako pierwszy Kanadyjczyk odbył spacer w przestrzeni kosmicznej. Emerytowany pilot wojskowy, pułkownik Królewskich Kanadyjskich Sił Lotniczych, rocznik 1959.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0c/Chris_Hadfield_2011.jpg
Chris Hadfield
Bardzo fajny poradnik i książka autobiograficzna astronauty z Kanady.
Czytało mi się ją bardzo dobrze. Do poradników mam zawsze stosunek zastanawiający, bo nie lubię nadmiernego optymizmu. Ta książka jest książką człowieka, który twardo stąpa po ziemi. Brzmi to zabawnie, bo to stąpanie po ziemi odbywało się na stacji kosmicznej.

Układ książki jest przejrzysty. Część pierwsza to przygotowania do startu w kosmos, część druga to sam start, następnie pobyt w międzynarodowej stacji kosmicznej, aż wreszcie powrót.
Autor pisze językiem zwięzłym i jasnym. Książka jest ciekawa i pełna ciekawych szczegółów życia w kosmosie oraz drogi do zostania astronautów, wszystkich plusów i minusów takiej ścieżki kariery, tego co taki zawód daje, a co zabiera. Hadfield mówi o swoich uczuciach i cechach charakteru, o wytrwałości i skrupulatności, o byciu gotowym na porażki. Ale najbardziej utkwiły mi w głowie słowa o samotności. Autor, który przez 6 miesięcy żył w kosmosie, mając za towarzystwo jedynie kilka osób, mówi, że samotność to stan umysłu, że będąc sam na sam w przestworzach samotny nie był, ale bywał samotny w tłumie. To prawda.
Bardzo mi się spodobało, że autor nie radzi być optymistą na siłę tak jak to czynią niektóre poradniki. Hadfield radzi, żeby po kolei i dokładnie rozważać wszystkie przeszkody, żeby spodziewać się porażki, ale mimo to uczyć się nowych umiejętności, które do tego niemożliwego celu prowadzą!
Bardzo mądra i ciekawa książka, którą polecam.
7 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak Literanova:
Wydawnictwo Znak Literanova

2 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie i intrygująco. chętnie przyjrzałabym się jej bliżej, choć tematyka kosmosu nie jest mi jakoś szczególnie bliska.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...