środa, 13 lipca 2016

Naokoło Świata książka ostatnia: Robert Gessain 'Ammassalik, czyli cywilizacja obowiązkowa'

Okładka książki Ammassalik, czyli cywilizacja obowiązkowa Na koniec swojego opisu książek Naokoło Świata, jakie czytałam lub słuchałam prezentuję Wam książkę oryginalną, bo opowiadającą o Eskimosach z Grenlandii, o Innuitach. 
Autor to francuski etnolog, a książka ukazała się w Iskrach w 1978 roku. Pewnie od tamtego czasu ta cywilizacja już nie istnieje....
Pisał o tym, zdaje się, Mikołaj Golachowski w 'Czochrałem antarktycznego słonia'. 
Tym bardziej, warto jest tę książkę odkurzyć.
Moja opinia:
Książka napisana przez etnologa i kulturoznawcę, co widać. Dla mnie osobiście to zaleta, ale ja lubię książki etnologiczne. Książkę o Jakutach, którą posiadam na własność, przeczytałam kilkakrotnie.
"Ammassalik' traktuje o ludności z Grenlandii. Autor najpierw opisuje zwyczaje tej ludności przed ekspansją Duńczyków i Amerykanów, cywilizacji tradycyjnej, aby w drugiej części książki opisać zwiany w trybie życia i wierzeniach jakie nastąpiły pod wpływem kontaktów z 'białymi'. Książkę czyta się powoli, ale ciekawie. W dodatku spostrzeżenia autora są ciekawe i odkrywcze również dla nas, Polaków, z czasów pogranicza 'dawnego' i 'nowego'. Takie aspekty widzenia świata jak odczuwanie czasu, ustawienia przedmiotów w domach starego i nowego typu, sposobu wydawania pieniędzy, hierarchii ważności pracy zarobkowej czy zmian w religijności i demografii rodzin mają zastosowanie nie tylko do opisu Grenlandczyków. Ja zestawiałam sobie obrazy z książki z obrazami z obserwacji w Polsce, i doszłam do ciekawych wniosków i uogólnień na temat praw jakimi podlega społeczeństwo przechodzące zmiany kulturowe, czy raczej cywilizacyjne.
Do pełnego obrazu, czy raczej do podsumowań i oceny brakowało mi opisu tego jak wygląda ten kraj dzisiaj. Bo przecież autor opisał stan z lat 60-tych XX wieku. Jako porządny etnolog nie snuł dywagacji, tylko napisał, że dopiero przyszłość przyniesie wnioski: czy utrata własnej tożsamości i dziedzictwa przodków przyniosła stratę czy zyski. Przydałoby się teraz przeczytać jakąś książkę o współczesnych Grenlandczykach, żeby uzyskać tę odpowiedź. Piszę celowo 'książkę', nie film National Geografic, bo analiza Gessaina jest pogłębiona. Polecam. 
6 gwiazdek

Ps. Możecie odetchnąć z ulgą: skończyłam opowiadanie o Naokoło Świata. Jeszcze tylko podsumowanie. Ale do serii będę wracać.

1 komentarz:

  1. Już widzę, ze ciekawa lektura, chętnie przeczytam o ludności z Grenlandii :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...