środa, 27 lipca 2016

Yaa Gyasi 'Droga do domu' - rodzinna saga afrykańsko-amerykańska


Książka ukazała się w Wydawnictwie Literackim 2 czerwca 2016 roku. Tłumaczył Michał Ronikier. Przepiękną okładkę i stronę tytułową projektowała Urszula Gireń. Brawo. 
Autorka jest osobą młodą, dwudziestosześcioletnią. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z Ghany. Znajomość obu tych kultur jest w książce wyczuwalna. I jest to wielka zaleta tej powieści.
https://i.ytimg.com/vi/0E4NkeXHdV4/maxresdefault.jpg
Autorka, Yaa Guasi. Źródło zdjęcia: https://i.ytimg.com/vi/0E4NkeXHdV4/maxresdefault.jpg


Jestem książką zachwycona już od pierwszej strony. To saga rodzinna, w której historie konkretnych członków rodziny zajmują kilkunastostronicowe rozdziały. Całość jest więc skondensowana, ale nie skrótowa. Drzewo genealogiczne w powieści sięga na 8 pokoleń wstecz i obejmuje dwie gałęzie rodu: afrykańską i amerykańską, jeśli tak to można nazwać, bo obie rodziny nie wiedziały nic o sobie. W każdym razie mamy tutaj zajmującą historię miłości i rozstań, niewolnictwa i wolności, tragicznych decyzji i rozpaczliwych rozstań, wielkich miłości i jeszcze większych zawodów. Wszystko to tworzy całościową, tragiczną i zawsze 'pod górkę' powtarzającą się historię bycia Afrykanką lub Afroamerykanką. Autorce udało się ukazać wszystkie utrudnienia i niedole życia tych ludzi, zarówno w gałęzi afrykańskiej, jak i amerykańskiej, co powtarzam, bo to ważne. Kolejni członkowie rodziny to postacie często tragiczne, ale obdarzone wielkim sercem. Poza kamieniem dziedziczyli coś jeszcze: wielkie pragnienie miłości i chyba poczucie niespełnienia w tej wielkiej miłości. Niespełnienie pomimo ogromnego zaangażowania i poświęcenia, co powtarzało się w kolejnych postaciach.
Historia w książce pokazana jest jako tło do życia bohaterek i bohaterów, ale tło kształtujące i zmieniające ich życie. Mamy więc niewolnictwo i wojny plemienne. Mamy secesję w Stanach, a potem segregację rasową, trwającą na długo po oficjalnym zniesieniu niewolnictwa. Mamy nierówności i wykorzystywanie ludzi oraz stopniową i bardzo powolną walkę o równość.
Książka jest ciekawa, fascynująca i mądra. Polecam. 
 9 gwiazdek

Za książkę i cierpliwość dziękuję Wydawnictwu Literackiemu:
 


http://audiobooki.manhu.pl/public/assets/literackie-300x200.jpg

9 komentarzy:

 1. Mam zamiar przeczytać, już się ustawiłam w kolejce po nią w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A duża ta kolejka? Pamiętam kolejkę do Harrego Pottera. Do dziś nie doczekałam się.

   Usuń
  2. Na szczęście nie, jestem druga :)

   Usuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przypomina taki przedpotopowy serial Korzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie! Pamiętam jako dziecko. Moi rodzice oglądali to namiętnie. Przodek nazywał się Kunta Kinte.

   Usuń
 4. Okładka naprawdę bardzo ładna, a poruszony w tej książce wątek walki o równość mnie zaciekawił, toteż chętnie sięgnę po tę opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach, już kilka osób polecało mi tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.