środa, 17 sierpnia 2016

Ian Rankin 'Otwarte drzwi' - thriller z obrazami w tle

Otwarte drzwiDziś postanowiłam wspomnieć o książce, którą czytałam jakieś 4 lata temu po angielsku, bo taką wersję udało mi się upolować w bardzo atrakcyjnej cenie. Czytałam w takiej oto wersji: http://www.scotiana.com/wp-content/uploads/2010/04/Ian-Rankin-Doors-Open-Orion-paperback.jpg
Ian Rankin
Ian Rankin
Autor, prawdopodobnie znany miłośnikom gatunku, dla mnie był odkryciem. Jest szkockim pisarzem. Notka biograficzna w wydawnictwie Albatros, który wydaje jego książki podaje: Wydana w 1987 roku pierwsza powieść kryminalna z inspektorem Rebusem przyniosła mu niesłabnącą do dziś sławę. Kolejne książki – m.in. Zaułek szkieletów, Memento mori, Pożegnalny blues, Sprawy wewnętrzne i Stojąc w cudzym grobie – trafiły na najwyższe pozycje list bestsellerów w Wielkiej Brytanii i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Ian Rankin jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Dagger, przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych; był też nominowany do nagrody Edgara Allana Poe. Na podstawie cyklu książek z inspektorem Rebusem nakręcono brytyjski serial telewizyjny (http://www.wydawnictwoalbatros.com/autorzy,128,ian-rankin.html).

Dotychczas przeczytałam tylko jedną jego książkę, właśnie 'Otwarte drzwi' z 2008 roku, w Polsce wydaną w roku 2011 przez wydawnictwo Albatros. Ja ją czytałam w roku 2012, czyli rok po polskim wydaniu jej, chociaż kupiłam ją rok wcześniej. Czyli  właściwie sklep z używanymi książkami był szybszy niż wydawnictwo. 

Bohaterem powieści jest milioner Mike Mackenzie, który dorobił się na firmie software'owej. Jest młody, bogaty i ma dużo czasu. Postanawia zrobić coś ekscytującego: wraz z dwójką przyjaciół, koneserem dzieł sztuki, bankierem Allanem Cruikshankiem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych Robertem Gissingiem, przygotowuje "skok doskonały" na Galerię Narodową w Edynburgu i osiem cennych obrazów przechowywanych w jej magazynie. Zatrudniają gangstera Majchera Callowaya. Ale okazuje się, że nic nie jest takie proste, jak się wydawało. 
Książka zawiera suspens, ciekawi, bo jest w niej zagadka. Trzeba się zorientować kto jest kim.I czekać na rozwiązanie zagadki.
Książkę męczyłam po angielsku, a pamiętam, że  byłam zaciekawiona, że nie czułam się znużona, że przewracałam z ochotą strony bez zmęczenia. To w książkach obcojęzycznych świadczy o tym, że jest ciekawa, gdy zapomina się, że jest nie po 'naszemu'. 
Oceniam ją na 6 gwiazdek i ją polecam. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.