środa, 10 sierpnia 2016

Michał Piedziewicz 'Domino', czyli kontynuacja powieści 'Dżoker' i ciekawa dylogia gdyńska


 Książka 'Domino' Michała Piedziewicza ukazała się 2 czerwca 2016 roku. Jak może pamiętacie, część pierwsza miała tytuł też karciany, bo 'Dżoker'. Powstała z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy założenia miasta portowego Gdynia. Oto moja recenzja pierwszej części:
Znalezione obrazy dla zapytania Michał Piedziewicz
Michał Piedziewicz na spotkaniu autorskim. Źródło zdjęcia: http://www.eratuszgdynia.pl/news/3806

 Moja opinia o książce:
Pierwsza część losów Łucji z Gdyni, zatrzymana w 'Dżokerze' na sierpniu 1939 roku mnie zaintrygowała. Czekałam na kontynuację, ale myślałam, że będzie ona szła linearnie, po kolei, rozlaźle. A tu 'Domino' zaczęło się w roku 1969, gdy Łucja jest zgorzkniała i pisze listy do Krzysztofa narzekając na PRL. 

Pojawiają się w tej części postacie z 'Dżokera', ale życie płynie dalej. Książka ukazuje te dalsze losy bohaterów ciekawie, bo dwupłaszczyznowo: od roku 1969 do strajków na Wybrzeżu w 1970 z całą prozą życia w PRLu, a jednocześnie retrospektywnie. Kotkowski i Łucja wspominają swoje losy wojenne, a potem powojenne. Mamy wyjaśnione, dlaczego stali się tak rozgoryczeni. Okazało się też jednocześnie, że życie przyniosło im pozytywne niespodzianki. Pojawia się też Anusia, córka Łucji z własnymi problemami. Jest miłość i tęsknota.
W wątkach retrospektywnych ukazano losy Polaków z Wybrzeża, najpierw za okupacji niemieckiej, a potem przez przemarsz Armii Czerwonej, potem w czasie Dzikiego Zachodu, gdy panowało bezprawie, a nowi nasiedleńcy chcieli albo się urządzić, albo wzbogacić. Gdy formowała się Polska Ludowa. Mamy echa bieżącej sytuacji politycznej, ale w kontekście codziennego życia bohaterów.
Książka jest pełna nadziei i rozczarowań, bohaterstwa i oportunizmu, lęku i nadziei. Życie w tamtych regionach nie było czarno-białe. Polacy mieszali się z Niemcami, a dzieci wrogów ludu musiały wstępować do partii.
To bardzo ciekawa dylogia gdyńska. Serdecznie ją polecam. Zazwyczaj kontynuację ocenia się gorzej niż część pierwszą. Ja oceniam ją wyżej, bo na 8 gwiazdek.
Za książkę dziękuję wydawnictwu MG:
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo mg

2 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że mnie ta dylogia bardzo intryguje....bo opowiada o czasach, które szczególnie mnie interesują i te przedwojenne i te powojenne.
    Twoja opinia jest bardzo zachęcająca.....popytam w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może już jest, bo część pierwsza ma już pół roku.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.