piątek, 28 października 2016

Ajschylos 'Agamemnon'

Znalezione obrazy dla zapytania agamemnon Ajschylos okładkaZnalezione obrazy dla zapytania agamemnon Ajschylos okładka 'Agamemnon' to pierwszy tom cyklu pt. 'Oresteja', który opiewa tragiczne dzieje wodza Agamemnona z rodu Atrydów, zwycięzcy spod Troi.

 Ajschylos (Aischylos z Eleusis, Eschyl) to jeden z najwybitniejszych tragików ateńskich, powszechnie uważany za rzeczywistego twórcę tragedii greckiej.
Znalezione obrazy dla zapytania Ajschylos
Ajschylos
Znalazłam książkę w tradycyjnym, z roku 1864, tłumaczeniu Józefa Szujskiego (bo jest jeszcze przekład Jana Kasprowicza). Przyznam się, że dla mnie było to tłumaczenie trudne. Dodatkowo napotkałam na inny mur: chodzi o to, ze odbiorcy starożytni znali mity i całą historię rodu Pelopidów, dla nas nowożytnych jest to już nieznana historia.
Na szczęście znalazłam rewelacyjny spektakl polskiego radia pt. 'Agamamnon', który się delektowałam. Prawdę mówiąc, tylko w celu zareklamowania go piszę niniejsze słowa.
8 gwiazdek za tragedię, bo opisuje ona ponadczasowe dylematy ludzkie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.