piątek, 14 października 2016

Izabela Sowa 'Tymczasem' - o kobiecie pozornego sukcesu i Polsce pozornie kolorowej

RECENZJA PREMIEROWA

Książka ukazała się 28 września 2016 roku w wydawnictwie Znak Literanova. 
Ilustracja
Autorka, Izabela Sowa, źródło: Wikipedia
 Autorka, Izabela Sowa, urodziła się w 1969 roku w Stalowej Woli. Jest uznaną już pisarką 'kobiecą'. Napisała 'serię owocową': "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami"oraz kolejne powieści, m.in. "Ścianka działowa", "Podróż poślubna", "Agrafka" i "Części intymne". 
I aż dziw bierze, że ja poznałam tę autorkę dopiero tą książką.
Główną bohaterką jest około czterdziestoletnia Monique, kiedyś Monika Fortuna, która pracuje jako stylistka gwiazd, a czasami prowadzi programy modowe oraz pisze do kobiecych pism. Jest dziewczyną z gór, która wybiła się dzięki talentowi, upórowi i ciężkiej pracy. Ma przystojego i sławnego narzeczonego i wiedzie życie kobiety rozpoznawanej, takiej, jakimi chciałaby zostać niejedna z młodych dziewcząt. 
Narracja prowadzona jest subiektywnie, z punktu widzenia Monique. Widzimy więc świat oczami osoby rozgoryczonej pozornym sukcesem, kredytem we frankach szwajcarskich i kapryśnością świata, w którym pracuje: gwiazd telewizyjnych, które muszą być młode, piękne i dostosowywać się do tego, jak aktualnie wieje wiatr, do swoich zamożnych podopiecznych, które płacą w zależności od kaprysu i ochoty. 
Książka jest urozmaicona, bo jej akcja przenosi się do Krakowa tego obecnego, gdzie Monique szuka wuja Augusta, szykownego mężczyznę z klasą i manierami sprzed lat, i tego dawnego, z 1993 i 1994 roku, gdy Monique, jeszcze jako Monika stawiała pierwsze kroki w w dorosłość. Kobieta obserwuje to to się dzieje  z kamienicą Augusta, gdy rządzi pieniądz i nieuczciwość, wspomina wuja i siebie sprzed lat i powoli dojrzewa do tego, żeby przestać żyć 'tymczasem' w pracy i uczuciach, a zacząć odbijać się od dołka, w jaki wpadła. 
Tak mniej więcej wygląda ta książka. Jest to powieść o dojrzewaniu do decyzji, a zarazem o polskiej rzeczywistości, okrutnej dla naiwnych, słabych i uczciwych, a sprzyjającej chytrym. Książka trudna przez to w lekturze, bo pełna negatywnych uczuć i emocji, ale dobrze napisana i mądra. 
Daję jej 7 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak Literanova i stronie www.znak.com.pl:

Wydawnictwo Znak Literanova

 

5 komentarzy:

 1. Znam twórczość autorki z poprzednich książek i po tę siegne bardzo chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wcześniej kilka książek tej autorki. Myślę, że ta także przypadnie mi do gustu, ponieważ lubię czytać o ludziach, czyichś problemach i życiu :)  _________________________________
  http://bit.ly/2dUTSWD

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka jej poprzednich książek i wiem, że tym razem to nie jest lektura dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tamte pozostałe książki to jakie są? Bo seria owocowa z okładek wydaje się być serią książek optymistycznych, miłych i wesołych? 'Tymczasem' jest kompletnie inną książką. Smutna, pesymistyczna, prawdziwa.

   Usuń
 4. Sukces ma wiele twarzy, często także gorzką, ale z założenia popieram literaturę, która nie tylko pobudza polskie kobiety do działania, ale też uczula na trudności, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Zawsze warto. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...