piątek, 14 października 2016

Izabela Sowa 'Tymczasem' - o kobiecie pozornego sukcesu i Polsce pozornie kolorowej

RECENZJA PREMIEROWA

Książka ukazała się 28 września 2016 roku w wydawnictwie Znak Literanova. 
Ilustracja
Autorka, Izabela Sowa, źródło: Wikipedia
 Autorka, Izabela Sowa, urodziła się w 1969 roku w Stalowej Woli. Jest uznaną już pisarką 'kobiecą'. Napisała 'serię owocową': "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami"oraz kolejne powieści, m.in. "Ścianka działowa", "Podróż poślubna", "Agrafka" i "Części intymne". 
I aż dziw bierze, że ja poznałam tę autorkę dopiero tą książką.
Główną bohaterką jest około czterdziestoletnia Monique, kiedyś Monika Fortuna, która pracuje jako stylistka gwiazd, a czasami prowadzi programy modowe oraz pisze do kobiecych pism. Jest dziewczyną z gór, która wybiła się dzięki talentowi, upórowi i ciężkiej pracy. Ma przystojego i sławnego narzeczonego i wiedzie życie kobiety rozpoznawanej, takiej, jakimi chciałaby zostać niejedna z młodych dziewcząt. 
Narracja prowadzona jest subiektywnie, z punktu widzenia Monique. Widzimy więc świat oczami osoby rozgoryczonej pozornym sukcesem, kredytem we frankach szwajcarskich i kapryśnością świata, w którym pracuje: gwiazd telewizyjnych, które muszą być młode, piękne i dostosowywać się do tego, jak aktualnie wieje wiatr, do swoich zamożnych podopiecznych, które płacą w zależności od kaprysu i ochoty. 
Książka jest urozmaicona, bo jej akcja przenosi się do Krakowa tego obecnego, gdzie Monique szuka wuja Augusta, szykownego mężczyznę z klasą i manierami sprzed lat, i tego dawnego, z 1993 i 1994 roku, gdy Monique, jeszcze jako Monika stawiała pierwsze kroki w w dorosłość. Kobieta obserwuje to to się dzieje  z kamienicą Augusta, gdy rządzi pieniądz i nieuczciwość, wspomina wuja i siebie sprzed lat i powoli dojrzewa do tego, żeby przestać żyć 'tymczasem' w pracy i uczuciach, a zacząć odbijać się od dołka, w jaki wpadła. 
Tak mniej więcej wygląda ta książka. Jest to powieść o dojrzewaniu do decyzji, a zarazem o polskiej rzeczywistości, okrutnej dla naiwnych, słabych i uczciwych, a sprzyjającej chytrym. Książka trudna przez to w lekturze, bo pełna negatywnych uczuć i emocji, ale dobrze napisana i mądra. 
Daję jej 7 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak Literanova i stronie www.znak.com.pl:

Wydawnictwo Znak Literanova

 

5 komentarzy:

 1. Znam twórczość autorki z poprzednich książek i po tę siegne bardzo chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wcześniej kilka książek tej autorki. Myślę, że ta także przypadnie mi do gustu, ponieważ lubię czytać o ludziach, czyichś problemach i życiu :)  _________________________________
  http://bit.ly/2dUTSWD

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka jej poprzednich książek i wiem, że tym razem to nie jest lektura dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tamte pozostałe książki to jakie są? Bo seria owocowa z okładek wydaje się być serią książek optymistycznych, miłych i wesołych? 'Tymczasem' jest kompletnie inną książką. Smutna, pesymistyczna, prawdziwa.

   Usuń
 4. Sukces ma wiele twarzy, często także gorzką, ale z założenia popieram literaturę, która nie tylko pobudza polskie kobiety do działania, ale też uczula na trudności, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Zawsze warto. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.