wtorek, 11 października 2016

Post w hołdzie panu Wajdzie, wybitnemu reżyserowi, malarzowi polskości

Andrzej Wajda, źródło zdjęcia: http://film.wp.pl/andrzej-wajda-nie-zyje-6045902163640961a

W niedzielę 9 października zmarł Andrzej Wajda. Jako blogerka próbująca pisać o kulturze nie mogę nie poświęcić temu oddzielnego posta. Piszą o tym wszystkie agencje i gazety, więc trudno jest napisać coś twórczego. Ja napiszę więc za co cenię filmy Andrzeja Wajdy, bo 'non omnis moriar', pan Wajda pozostanie z nami na zawsze. Poza filmografią zapamiętam też Jego ostatni protest na zawłaszczanie ideologiczne kultury....

Ale wróćmy do filmów. Urodził się   w 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 w Warszawie. Kawaler Orderu Orła Białego i laureat Oskara, twórca polskiej szkoły filmowej. Syn oficera zamordowanego w Katyniu. Przez trzy lata studiował malarstwo, co - zdaje się - widać w późniejszych filmach. 

Znalezione obrazy dla zapytania katyń filmZnalezione obrazy dla zapytania Ziemia obiecanaJa uwielbiam filmy pana Wajdy, ale nie oglądałam wszystkich. Ze wstydem muszę się przyznać, że nie obejrzałam nigdy 'Ziemi Obiecanej', a jedynie podglądałam fragmenty, a to dlatego że jest to film tak realistyczny, tak przerażająco prawdziwy, że aż nie mogłam się nigdy zdobyć na jego oglądanie. Bo ja nie lubię niesprawiedliwości społecznej. 

Natomiast kilkakrotnie oglądałam 'Katyń' i 'Pana Tadeusza':
   Znalezione obrazy dla zapytania Pan Tadeusz 
 Uwielbiam też 'Panny z Wilka', 'Kanał', 'Krajobraz po bitwie',  'Zemstę' i 'Wałęsę. Człowieka z nadziei'.
Znalezione obrazy dla zapytania panny z wilka plakat         Znalezione obrazy dla zapytania Kanał                Znalezione obrazy dla zapytania Krajobraz po bitwie 
Znalezione obrazy dla zapytania Zemsta 2002       Znalezione obrazy dla zapytania wałęsa. człowiek z nadziei

Filmy Andrzeja Wajdy są niesamowite, bo łączą w sobie wybitność i przystępność. Co nie zawsze idzie w parze, ale tutaj tak jest. Filmy Wajdy są lubiane i cenione. Aktorzy w tych filmach przeżywają głębokie emocje, widoczne dla widza, obrazy są plastyczne, sceny oddają przeżycia aktorów i wymowę filmu. Wiele osób nie lubi 'Pana Tadeusza'. A ja lubię, bo to film niesamowicie poetycki, pokazujący magię świata utraconego. Ostatnim filmem pana Wajdy, jaki oglądałam, był 'Krajobraz po bitwie', film niesamowicie oddający psychikę człowieka, który przeżył obóz. Daniel Olbrychski zagrał wspaniale. Film odważnie pokazał mało patetyczny świat ofiar obozów, świat ludzi niezdolnych do miłości, myślących tylko o kawałku chleba. 
Na pewno będę wracać do tych filmów i trzymam kciuki za 'Powidoki'. 

8 komentarzy:

 1. Wielcy znikają jeden po drugim... A kto po nich? [*]

  OdpowiedzUsuń
 2. To z pewnością jeden z najwybitniejszych jak nie najwybitniejszy polski reżyser. Dziennik Telewizyjny ( to już nie są Wiadomości - nazwimy rzecz po imieniu) oczywiście nie zaczął wydania od tej wiadomości, a powinien. Ale czego się można spodziewać, jak w dniu śmierci Ksiądz na swoim profilu naisał że Wajda był Antypolakiem i kłamcą a Jego ojciec nie zginał w Katyniu... To napisał ksiądz i to nie jakis zagubiony młodzik ale starszy, odpowiedzialny za powołania w Polsce... Podobna retoryka jak po śmierci Bartoszewskiego, rzucanie oszczerstw i wyzywanie od Antypolaków. Ja uważam, że poznaje się po owocach, jesli ktos ma wątpliwości kto tu mówi prawdę. I tu jest jasna odpowiedz wystarczy obejrzec jakikolwiek film Wajdy, nie ma chyba bardziej przesiąkniętych polskością i troską o Polskę filmów. Nawet odbierając Oscara Wajda powiedział, że chce mówić po polski bo on myśli i czuje po polsku... Gdy Bartoszewski był Ministrem Spraw Zagranicznych wszyscy Polske szanowali on promował szacunek, pokój, zgodę. Był urodzonym dyplomatą. Teraz wszyscy z Polski się śmieją i chyba jeszcze nie mieliśmy tak złych stosunków z innymi krajami. Filmy Wajdy stają się na nowo aktualne biorąc pod uwagę to co się teraz dzieje w Polsce. Przykre jes to, że tym razem niszczymy Polske na własne życzenie. System ten sam tylko ideologia inna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsat News była to pierwsza wiadomość dnia. Tygodnik Powszechny i Gazeta Wyborcza napisali artykuł zaraz rano.
   A księża powinni być APOLITYCZNI.
   Pozdrawiam i dzięki że czytasz. A w UK rozpoznają Wajdę?

   Usuń
  2. W UK znają i bardzo cenią Informacja śmierci Wajdy pojawiła sie nie tylko w mediach angielskich ale obiegła cały świat. Tu nawet są dostępne filmy Wajdy. W szkołach filmowych na całym świecie omawiana jest Jego twórczość. Mamy powód do ogromnej radości że mieliśmy Wajdę. Przepraszam za poprzedni post trochę za bardzo politycznie wyszło. Ale bardzo mnie boli to co się dzieje w Polsce również i z kulturą. To co ma wartość się dyskretytuje. A to co żadnej artystycznrj wartości nie ma, ale jest zgodne z propagandą władzy jest szerzone, a dzieci nawet wysyłane do kina (Smoleńsk).

   Usuń
  3. Nie masz za co przepraszać. O tempora, o mores. To tak na temat tego co piszesz o tym co się dzieje.

   Usuń
 3. W dzisiejszych czasach brakuje takich ludzi. Wajda potrafił spojrzeć na Świat z innej perspektywy, a co najważniejsze pokazać to innym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapomniałam napisać, że chcę obejrzeć film 'Korczak'.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...