czwartek, 17 listopada 2016

Malwina Wrotniak 'Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą' - rozmowy z Polakami z przeróznych zakątków świata

Książkę wydało wydawnictwo Marginesy 21 września 2016 roku. Jest to zbiór rozmów przeprowadzonych przez autorkę z Polakami z przeróżnych części świata. 
Malwina Wrotniak napisała dotychczas tę jedną książkę. 
Oto co o Niej znalazłam: 
Malwina Wrotniak-Chałada
autorka, Malwina Wrotniak-Chałada

 Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Kieruje zespołem zajmującym się codziennymi dylematami finansowymi Kowalskich, w tym analizą produktów bankowych i ubezpieczeniowych. Specjalistka od ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Jest także autorką cyklu "Tam mieszkam" - ponad 150 rozmów z Polakami na emigracji. Za ten projekt uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą" (cytuję ze stronyhttp://www.bankier.pl/autor/malwina-wrotniak-chalada)

Gdy zobaczyłam ten tytuł w premierach września, to od razu zapaliłam się do czytania tej książki. Bardzo lubię cykl z Polsat Play pod tytułem 'Polacy w świecie', w którym Polacy pracujący w najróżniejszych miastach świata opowiadają o swoim życiu w najprzedziwniejszych częściach świata. Właściwie w każdej rodzinie jest ktoś, kto wyjechał do innego kraju, więc takie programy i takie książki są bardzo 'życiowe', jak by powiedziała moja mama. 
W 'Tam mieszkam' pojawiło się 15 rozmów z Polakami z USA, Szwecji, Kataru, Niemiec, Kolumbii, Grecji, Wietnamu, Wysp Owczych, RPA, Chorwacji, Hongkongu, Holandii, Indonezji i Wielkiej Brytanii. 
Właściwie to to moje porównanie z programem Polacy w świecie wyszło na korzyść książki, gdyż tematy, o których mówią Ci Polacy, pytani przez Panią Malwinę, są szersze i głębsze niż mówienie o codzienności, o cenach wynajmu mieszkania i zarobkach. 
Przede wszystkim dowiadujemy się co kierowało tymi ludźmi, jak się oni tam znaleźli. Zazwyczaj są to osoby wykwalifikowane albo z pomysłem na siebie albo na swój biznes, albo wyjeżdżający z miłości. Każdy z tych powodów wzbudził mój podziw i lekką zazdrość, że ja się na to nie zdobyłam. Ludzie ci są zadowoleni z życia, z siłą walczą z problemami i chcą od życia coś więcej. Szczytem pozytywnej emergii była dla mnie pani Kinga, która założyła pensjonat na Wyspach Owczych. 
Poza tym wszystkim poznajemy różne modele życia w różnych stronach świata. Człowiek jest przyzwyczajony do narzekania na drogi, na niskie emerytury i kolejki w szpitalach, a rozmówcy pokazują, że taki model życia, jaki znamy my Europejczycy, model państwa opiekuńczego, nie jest czymś oczywistym. Że są inne. Jest Ameryka Łacińska, gdzie przepaści klasowe są ogromne, a ludzie za wszystko muszą płacić, że jest Indonezja, gdzie za pieniądze można kupić sprawiedliwość, że jest ciekawy i nie tak ciążki jak to piszą Bliski Wschód, że jest zapracowany Daleki Wschód, dające możliwości, gdy się ciężko pracuje Stany Zjednoczone i przeludniony Londyn ze szklanymi sufitami. 
Książka poszerza wiedzę o świecie, pokazuje wiele postaci ciekawych rodaków i pokazuje, że zawsze można coś zrobić, że świat jest większy niż się nam to wydaje. 
8 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy Logo

2 komentarze:

  1. Taka książka rzeczywiście bardzo może poszerzyć wiedzę o świecie. Właśnie się na nią napaliłam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tej książce, ale bardzo mnie zainteresowała :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...