poniedziałek, 5 grudnia 2016

Carl Frode Tiller 'Osaczenie'

'Osaczenie' to pierwsza część trylogii. Wydało tę książkę Wydawnictwo Literackie 15 września 2016 roku. W Norwegii 'Innsirkling"ukazał się w 2007 roku, część druga - w 2010 roku, a część trzecia - w 2014.My, polscy czytelnicy, musimy na te oba tomy poczekać. 
Tiller
Autor, źródło zdjęcia: https://www.aschehoug.no/Forfattere/Vaare-forfattere/Carl-Frode_Tiller

Autor jest Norwegiem, pisarzem, historykiem i muzykiem rockowej kapeli Kong Ler. Zadebiutował w 2001 roku powieścią Skråninga (The Slope). 
Książkę zaczęłam czytać w sobotę, gdy potrzebowałam czegoś pocieszającego. 'Osaczenie' takie nie jest. Raczej jest jak sam tytuł wskazuje - osaczające. Książka jest narracją różnych osób, które w przeszłości znały Davida, młodzieńca, który trafił do szpitala psychiatrycznego z amnezją. W związku z tym szpital wystosował w gazecie prośbę o listy do niego od znajomych, które pozwoliłyby Davidowi przypomnieć sobie jego życie. W 'Osaczeniu' listy i wspomnienia snują trzy osoby: kolega i partner, partnerka i przyjaciółka oraz ojczym. Pomimo tego, że ich opowieści to historie o tym samym miejscu, czasie i wydarzeniach, to są one kompletnie inne od siebie. Każdy z narratorów ujawnia w nim siebie samego, swoją osobowość, swoje uczucia i swoje lęki.
Szczególnie część pierwsza, będąca opowieścią Jona: rozdygotana emocjonalnie, depresyjna, histeryczna, przekonana o złu świata. Te książkowe emocje mocno się udzielają czytelnikowi, tak że zaczyna przeczuwać, iż coś złego się wyłoni z którejś z następnych stron. 
Część drugą - opowieść Arvida - i trzecią - opowieść Siljie - czytałam w niedzielę. Właściwie to tylko opowieść Arvida jest jako tako naładowana pozytywnymi emocjami. Opowieść Silje to narracja kobiety niezrównoważonej, co przeczy charakterystyce jej dokonanej przez Jona. Właściwie to każda z narracji przeczy świadectwu poprzedniej osoby. Tak było z Arvidem, o którym Jon mówił jako o hipokrycie, tyranizującym rodzinę, a ja go polubiłam najbardziej. 
Książka napisana jest bardzo dobrze, to wybitna proza, w której każde zdanie,  każdy obraz, każdy dialog jest nośnikiem głębszych treści. Stopniowo poznajemy prawdę, albo wprost przeciwnie - stopniowo okazuje się, że nie ma obiektywnej prawdy, że jest tylko suma subiektywnych wrażeń. Części druga i trzecia zapowiadają się bardzo ciekawie, choć chyba równie boleśnie dla czytelnika o słabych nerwach. Bardzo mnie ciekawi, kto będzie wspominał Davida i jak, co się okaże i jak to jest naprawdę z amnezją Davida.
Nie jest to póki co 'thriller' jak czytałam w zapowiedziach. Moim zdaniem to powieść psychologiczna. Thriller to książka, w której coś się dzieje. A tutaj proza opiera się na wspomnieniach. Szukając porównań kulturowych, można myśleć o Prouście, albo o 'Miasteczku Twin Peaks'.  
Mam nadzieję, że jak te następne części się ukażą, to ja będę radośniejsza życiowo, tak aby te następne tomy przyjąć z mniejszym rozedrganiem emocjonalnym. 
Daję książce 9 gwiazdek, bo jest bardzo dobrą prozą, choć bolesną i drażniącą emocje czytelnika (przynajmniej moje zadrażniła aż do tego stopnia, że miałam stracony weekend). Nie jest to lektura obojętna.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu:
naglowek_aa439b069e.gif.gif?sum=4d025b0a

2 komentarze:

  1. Książkę planuję przeczytać, chociaż drażni mnie, że trzeba będzie czekać na dalsze części. Z reguły wtedy nie kończę serii;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może damy radę, bo dalsze części zapowiadają się intrygująco. NAwet sprawdzałam co tam na Goodreads pisali, bo angielskie tłumaczenia są z reguły wcześniej niż polskie. Ale trzecią część znalazłam tylko po norwesku.

      Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.