piątek, 9 grudnia 2016

Michael Schulman 'Meryl Streep. Znowu ona!"

Książka ukazała się 17 sierpnia 2016 roku w wydawnictwie Marginesy.
Najpierw, widząc premiery września w Marginesach, napaliłam się na książkę strasznie, bo Meryl Streep daje każdemu filmowi, w którym gra, nutkę magii i takiej ponadczasowości. Równie dobrze może być Heleną Trojańską co Hilary Clinton, gdyby taki film powstał.
Potem, jak mi się książki nawarstwiły, to pomyślałam, po co mi jeszcze kolejna biografia aktorki. Ale wreszcie przyszłą kolej na jej przeczytanie. I NIE ŻAŁUJĘ.
Tytuł oryginalny bardziej oddaje treść książki: 'Her Again, Becoming Meryl Streep', gdyż książka opisuje nie całe życie aktorki, a drogę do zostania gwiazdą. Autor poświęcił całą książkę życiu i drodze do uzyskania pierwszego Oskara. Jest o jej życiu, młodości, miłościach i rozczarowaniach, o rolach teatralnych i filmowych, o zdobywaniu wykształcenia aktorskiego. Dobrze się to czyta. 
Tak jak napisałam, książka nie analizuje wszystkich ról filmowych aktorki, z jej całego życia, ale te, które doprowadziły ją do wysokiej pozycji w swojej branży, ale i te, które odrzuciła, np. rolę Ann w 'King Kongu'. 
http://r-scale-ed.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/46771d1f432b42343f56f791422a4991/64c42976-924c-11e3-b5d2-0025b511226e.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=360&dstw=640&dsth=360&quality=80
Jedna z pierwszych ważnych ról filmowych, opisana w książce:  "Łowca jeleni', źródło zdjęcia: http://www.tvn24.pl/oscary-2014,93,m/meryl-streep-najwieksza-przegrana-w-historii-hollywood,394433.html
Znalezione obrazy dla zapytania Streep Holocaust
W serialu 'Holocaust', źródło zdjęć: tu i tu
http://media.salon.com/2014/05/meryl_streep_holocaust2.jpg
 


Znalezione obrazy dla zapytania Sprawa Kramerów
W 'Sprawie Kramerów', źródło zdjęcia: http://kinofilizm.blogspot.com/2016/05/kramer-vs-kramer.html

Ale książka dała mi też coś jeszcze, dała mi myśl przewodnią, że kobieta jak chce, albo jak musi to bywa silniejsza niż jej się zdaje. Podziwiałam jej siłę do walki o swoje marzenia i takie wewnętrzne przekonanie, że warto jest iść dalej. Bo chyba takie przekonanie jest niezbędne do tego, żeby podnieść się po tragediach albo coś zrobić w życiu. I ciekawe było to, że miała tak wiele sprzeczności w sobie. Bo z jednej strony nastolatka, która chciała być najpopularniejsza w szkole i nie czytała książek. Z drugiej strony z chłopakiem czytała poezję, a jedną z jej pierwszych lektur był James Joyce. Załamana po śmierci ukochanego, a za pół roku odnalazła miłość życia i została matką. Nie szukała ról popularnych w filmach, a z drugiej strony, każdy film, w którym grała, był oskarowy. 

Było też o Wajdzie, Al Pacino i Dustinie Hoffmanie. Bardzo ciekawa biografia. Ale i tak najważniejsze, co z wyczytałam z tej książki to przekonanie, że człowiek może się podnieść z dołka, w jakim się znajduje i znaleźć życzliwych ludzi, nam przychylnych.
Warto ją przeczytać. Polecam.
 A tutaj umieszczę zdjęcia z filmów z Meryl Streep, które osobiście lubię i cenię,  a o których nie ma w książce, albo zostały tylko wspomniane:
Znalezione obrazy dla zapytania Kochanica francuza Streep
'Kochanica Francuza", źródło zdjęcia: http://www.alekinoplus.pl/program/film/kochanica-francuza_26111
http://1.fwcdn.pl/ph/51/31/5131/393764.2.jpg
'Dom dusz', źródło zdjęcia: http://www.filmweb.pl/film/Dom+dusz-1993-5131/photos
Znalezione obrazy dla zapytania Mamma mia Streep
'Mamma mia', źródło zdjęcia: http://mary-louise-streep.blog.onet.pl/


7 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
                                                                    Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

5 komentarzy:

 1. Też bardzo lubię Meryl Streep. Ta kobieta zagra wszystko. I zawsze wspaniale wciela się w rolę. W czym jest przeciwieństwem np. Jacka Nicholsona czy Roberta Redforda, bo ci zawsze pozostają tacy sami.
  Pamiętam Meryl Streep zwłaszcza z pięknych filmów o miłości: "Kochanica Francuza", "Pożegnanie z Afryką", "Co się wydarzyło w Madison County" i fajnym musicalu "Mamma mia".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Tak jak w 'Kochanicy Francuza' - zmienia cały nastrój filmu w sposób płynny. Idealnie pasuje do tego postmodernistycznego dzieła.

   Usuń
 2. Jedyna aktorka, którą tak bardzo podziwiam, także w odniesieniu do jej prywatnych wypowiedzi. Na biografię już wcześniej zwróciłam uwagę, nawet zamówiłam ją u Mikołaja, mam nadzieję, że byłam wystarczająco grzeczna. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam ją w wielu filmach i w każdym ją podziwiałam za grę i naturalność z jaką gra.
  Jedną z jej dużych ról była Zofia w "Wyborze Zofii".
  Gdybym znalazła książkę pod choinką pewno bym ja przeczytała....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...