piątek, 23 grudnia 2016

Poirot: 'Trzecia lokatorka' - moje wrażenia z filmu

https://janeaustensworld.files.wordpress.com/2010/07/poirot-third-girl.jpg   Dzień dobry,
Dziś napiszę o adaptacji jednej z wielu, a zarazem niepowtarzalnej.  Piszę o niej na prośbę Pani:Wu, niezrównanej propagatorki Poirota w blogosferze. Myślę, że wigilia Wigilii to dobra pora na Poirota, bo moim zdaniem nic tak nie koi serca i nerwów jak Poirot albo Panna Marple. Żadne tam Keviny! Poirot. 
Obejrzałam go po raz drugi. Pierwszy raz ze trzy lata temu, gdy czytałam po kolei wszytkie książki Agathy Christie i wtedy 'Trzecia lokatorka' nie była moim ulubionym odcinkiem, a teraz oglądam po raz drugi, bo Stopklatka TV puszcza Poiroty w soboty o 18. 
Jest to jedna z późniejszych książek Christie, z 1966 roku. Jeśli ktoś czytał po kolei to wie, że w tych powojennych nie ma już Hastingsa, jest za to autorka kryminałów Ariadne Oliver. 
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Poirot i Adrianne Olivier, źródło zdjęcia: https://www.azpm.org/s/4345-masterpiece-poirot-the-third-girl/
Wiecie pewnie, że w 'Kurtynie' Hastings pojawił się tylko dlatego, że została ona napisana podczas wojny 'na wszelki wypadek'.... Ja żałuję, że nie ma w niej Adrianny, bo bardzo lubię tę postać. Ona i jej ogryzki... No i świadczy o poczuciu humoru autorki i jej autoironii. 
No więc w 'Trzeciej lokatorce' Poirot ma rozwiązać sprawę dziwnego morderstwa starszej kobiety, do którego przyznaje się dziwna dziewczyna, Norma, która uważa, że traci rozum.
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Norma Restarick, źródło zdjęcia: https://janeaustensworld.wordpress.com/2010/07/19/in-third-girl-a-witty-fastidious-poirot-is-back-pbs-materpiece-mystery/

Dziewczyna w dzieciństwie przeżyła samobójczą śmierć matki i odejście ojca i nigdy nie doszła do równowagi psychicznej. Już jako dorosła dziewczyna zamieszkała w Londynie jako Trzecia lokatorka. 
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Pierwsza współlokatorka, źródło zdjęcia: https://rachelphoto480.wordpress.com/tag/poirot/


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a8/67/6e/a8676eb62fcc46aa77c9d88d1ea49e44.jpg
Druga współlokatorka, źródło zdjęcia: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Trzy współlokatorki razem. Widać, widać, że Norma pełni funkcję 'szarej myszki' w tym towarzystwie. Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/524387950342472011/

Dwie pozostałe współlokatorki są od niej bardziej błyskotliwe, radośniejsze i tylko ona sprawia wrażenie znerwicowanej. I byłoby to jasne, gdyby nie fakt, że to ona, a nie jej piękne koleżanki, jest bogata. Jest też młody malarz, który kręci się wokół Normy. 

Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Młody malarz w swojej pracowni. Źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/whatindienights/8153154696

Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Ojciec Normy i jej współlokatorki w rodzinnej willi, źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=zaGbIS5VLh4
Znalezione obrazy dla zapytania Poirot: The third girl
Dziadek Normy Sir Roderick Horsfield and Sonia Benson . Źródło zdjęcia: https://pl.pinterest.com/pin/437975132490033905/
Poirot nie wierzy dziewczynie i jej przyznaniu się do winy i zaczyna prowadzić śledztwo. 
Film jest przepiękną opowieścią o  poczuciu winy, o traumie z dzieciństwa, która ciągnie się za człowiekiem przez całą dorosłość, o poczuciu winy jednych, i żerowaniu na niej przez innych, aż wreszcie o chciwości i tym, co można zrobić dla pieniędzy. 
A czy jest w tym miejsce na prawdziwą miłość? Okazuje się, że miłość naprawdę leczy rany. 
Poirot i Norma pokazują, że naprawdę liczy się to, co mamy w sercu. 
Wzruszyła mnie scena końcowa, gdy Poirot zapłakał... Poirot rzadko płacze, ale jak już płacze to ma powód. Tym razem miał, bo ratowanie dobra w tym ogarniętym chciwością świecie jest sprawą ważną. 

Polecam Wam 'Trzecią lokatorkę'.


2 komentarze:

 1. Filmu nie widziałam, ale na pewno czytałam książkę i chyba bardzo mnie nie zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też,pamiętam, ze książką nie byłam zachwycona, ale film jest ciekawy.

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.