czwartek, 29 grudnia 2016

Robert Littel 'Dzieci Abrahama' - błędne koło fanatyzmu......

Po wielu książkach 'akcji' - szybkiej albo wolnej - zechciałam przeczytać coś, co napręży mi umysł. Jestem takim dziwnym typem człowieka, który o świecie woli dowiadywać się z jakiejś książki niż z krótkiej migawki w wiadomościach. 
A konflikt izraelsko-arabski jest taką ciekawą sprawą. A w dodatku, z którejkolwiek strony by na to nie spojrzeć, to każdy ma rację w tej sprawie, a zarazem nikt.... Tym bardziej więc książka o dzieciach Abrahama zaciekawiła mnie.
Robert Littel, źródło zdjęcia: http://www.noir.pl/autorzy/65

Hasło w Wikipedii mówi, że Robert Littel 'urodził się na Brooklynie w żydowskiej rodzinie polskiego pochodzenia. W 1956 ukończył studia na Alfred University, służył w U.S. Navy. Przez wiele lat był dziennikarzem, pracował w Newsweeku, specjalizował się w tematyce rosyjskiej i bliskowschodniej. Jako prozaik debiutował w 1973. Jest autorem kilkunastu powieści szpiegowskich, rozgrywających się w latach zimnej wojny, ale i później. Często wykorzystuje w nich doświadczenia zdobyte podczas kariery korespondenta.
Jego utwory były kilkakrotnie filmowane. Obecnie mieszka we Francji'.
                                                                         ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Littell)
Na stronie anglojęzycznej Wikipedii wyczytałam, że pisarz wydał 19 powieści, spośród których pierwsza pod tytułem The Defection of A. J. Lewinter ukazała się w roku 1973. Przełożono ją na polski i wydano  w 1992 pod tytułem 'Zdrada Lewintera' (jej bohaterem jest człowiek, który ucieka z USA do Rosji. Książka na LubimyCzytać ma tylko jednego czytelnika, ale po aferze Snowdena aż chce się ją przeczytać....). 
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/58000/58927/352x500.jpgThe Mayakovsky Tapes

Najnowsza powieść z tego roku  'The Mayakovsky Tapes' jeszcze nie została przetłumaczona. Jak czytam na Goodreads, traktuje o Majakowskim i Rosji Sowieckiej, co brzmi fascynująco. 
W Polsce ukazało  się też cztery inne książki autora:
            Okładka książki Amator 'Amator' (The Amateur 1981)
Okładka książki Operacja Ironweed'Operacja "Ironweed" (An Agent in Place 1991)


 W ostatnich latach wydawnictwo Noir sur Blanc wydało sześć książek tego autora.

Okładka książki W gąszczu lusterW 2005 roku: 'W gąszczu luster: Powieść o CIA' (The Company: A Novel of the CIA 2002).


Okładka książki Legendy czyli Maski szpiega


W 2006 roku: 'Legendy czyli Maski szpiega' (Legends. A Novel of Dissimulation 2005).

Okładka książki Epigram na StalinaW 2010 'Epigram na Stalina' biografię Osipa Mandelsztama, (The Stalin Epigram (2009).Okładka książki Młody Philby

 W 2013 roku ukazał się 'Młody Philby" (Young Philby (2012), opowieść o Haroldzie Adrianie Russellu „Kim” Philby', agencie  MI6, CIA i NKWD, o którym nie wiadomo dla kogo właściwie pracował. 
Okładka książki Wredny typ W 2015 roku wydano powieść  "Wredny typ' (A Nasty Piece of Work (2013).


 W mijającym już roku 2016, 17 marca, ukazała się książka 'Dzieci Abrahama', która w oryginale nosiła tytuł 'Błędne koło' (całkiem pasujący do książki... ) Vicious Circle (2006). O Izraelu Littel wraz z Szimonem Peresem, prezydentem Izraela w 1998 roku napisał książkę non-fiction For the Future of Israel.
Powieść 'Dzieci Abrahama', o której będę tu pisać jest właśnie o Izraelu i Strefie Gazy, o dwóch skłóconych nacjach, które od powstania państwa Izrael nawzajem się zwalczają. 
Bohaterami książki są zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy. Ale nie są to jednolici  ideologicznie ludzie. 
Po każdej stronie są zarówno fanatycy, jak i zwolennicy kompromisu. I w obrębie jednej narodowości obie te grupy nie porozumiewają się, mają sprzeczne interesy. Fanatycy dążą do konfliktu i nie chcą oddać 'ani jednej piędzi ziemi'. Ironią losu jest to, że zarówno ekstremiści żydowscy, jak i islamscy powołują się jako argument na cytaty z dziejów Abrahama, który występuje zarówno w Torze, jak i Koranie. 
Akcja powieści, bo jest to powieść szpiegowska, toczy się w 'niedalekiej przyszłości', gdy prezydentem USA jest kobieta, która dla bezpieczeństwa energetycznego świata postanowiła doprowadzić do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Przeszkodą stali się dwaj ekstremiści, fanatycy, którzy uważają się za wybrańców swoich narodów. Jeden z nich to Abu Bakr, Doktor, fanatyk i przywódca fanatycznej grupy, który uważa się za mudżaddida, legendarnego Odnowiciela, który aby przeszkodzić w podpisaniu tego traktatu pokojowego porwał różnie fanatycznego rabbina Izaaka Apfulbauma, który z kolei myśli o sobie, że jest mesjaszem....
Główna fabuła książki to oczekiwanie na zakończenie ultimatum, który Abu Akr dał władzom Izraela.Trwa odliczanie o niepewność czy rabbin zginie i czy traktat pokojowy zostanie podpisany. Pomiędzy porywaczem a porwanym zaczyna nawiązywać się więź. Obaj zaczynają odnajdywać wspólne strony ich religii, obaj w sumie są przeciwni jakimkolwiek kompromisom i stopniowo pogłębiają swój fanatyzm przechodzący w obłęd, który to obłęd niszczy innych wyznawców obydwu stron. 
Powieść jest dogłębnym studium fanatyzmu religijnego, co teraz, 10 lat po napisaniu tej książki okazało się bardzo prorocze i realne. To, co miało być opisem fundamentalistów walczących o Strefę Gazy, stało się obrazem wszystkich fundamentalistów islamskich, którzy porzucają domy i rodzinę, aby przyłączyć się do Państwa Islamskiego. W książce mamy opisy kobiet w ciąży przenoszących broń i młodej mężatki, której wiara i miłość do męża zostaje poddana próbie więzienia i tortur. Mamy fanatycznego młodzieńca, który ma do wyboru żonę i sprawę, w którą wierzy itd.... 
Obraz jest przerażający, bo według fabuły Littela, z fanatyzmu nie ma ratunku,, że oni wolą zginąć niż zaprzestać swojej sprawy. W dodatku, wygląda na to, iż cała sprawa jest błędnym kołem, jest jednym wielkim szaleństwem, a oni w tym całym szaleństwie nie dostrzegają rzeczywistości wokół.

Książka jest dosyć trudna tematycznie i na początku dosyć zagmatwana, ale szybko się wgłębiłam w ten dziwny świat przedstawiony. Takie połączenie fikcji literackiej z elementami reportażu bardzo mi odpowiadają.  Czytałam tę książkę z zaangażowaniem i ciekawością. W sumie dotychczas jest to moja druga książka o ekstremistach, bo pierwszą były 'Wszystkie wojny Lary'. 'Dzieci Abrahama' pomogły mi zrozumieć tę tematykę. Przeraziło mnie to, ale taki mamy świat wokół.

Dają książce 8 gwiazdek 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Noir sur Blanc:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.