czwartek, 2 lutego 2017

Henning Mankell 'PiraMIda' - komisarz Wallander po raz dziesiąty

Okładka książki PiramidaZnów Wallander, znów Mankell, znów audiobook. Tym razem jest to tom opowiadań Piramida z 1999 roku. Wikipedia mówi, że w Polsce wydano je najpierw w trzech tomach w 2011: Cios/Szczelina, Mężczyzna na plaży/Śmierć fotografa i Piramida, a potem w jednym tomie jako Piramida. I ja słuchałam wydania jednotomowego. 
Jest to ciekawa część przygód z Wallanderem, bo zawiera opowiadania z różnych okresów życia komisarza, od pierwszej jego sprawy kryminalnej, gdy pracował w drogówce i dopiero spotykał się z Moną, potem przez sprawę, gdy pracował w  w Malmö, a potem już w Ystad. Jest okazja, żeby pokazać postać Wallandera przekrojowo, z cechami stałymi, takimi jak ciekawość w dążeniu do zgłębiania prawdy o przestępstwach, pragnieniu miłości i stałym konflikcie z ojcem i pasji operowej. Opowiadania pokazują kto w przeciągu lat był jego mentorem i jak mu się pracowało z innymi policjantami. Mogłam powrócić do pracy Wallandera z Rydbergiem, który, jak wiadomo, zmarł po części pierwszej, poznać miejsce pracy, gdzie szef nie straszy pracowników, a przynajmniej pracownicy nie boją się być sobą i poznać jego pierwszego, mądrego przełożonego, jeszcze z Malmö. Mony nigdy nie lubiłam, więc jej histerie mnie nie ciekawiły, ale bardzo lubię ojca Wallandera, więc poczytanie o jego wyprawie do Egiptu było ciekawe dla mnie. 
Jeśli chodzi o dochodzenia w opowiadaniach, to są one ciekawe i różnorodne. Autor zachowuje swój sprawdzony schemat fabularny. Najpierw opowiada o zdarzeniu oczami sprawcy, a potem rozwija kolejne etapy układanki. Są refleksje na temat przestępczości w Szwecji, a do Polski wciąż jadą te limuzyny (to stały motyw - kradzione samochody do Polski).
Według mnie są to bardzo dobre opowiadania. Mankell trzyma poziom. Pamiętam, że Agatha Christie swoje opowiadania kryminalne pisała jakoś tak skrótowo, a przynajmniej ja miałam takie wrażenie, że kończą się za wcześnie. Tutaj ten zbiór opowiadań jest bardzo spójny. Sprawy są różne, ale zachodzi chronologia jeśli chodzi o życie Wallandera. Więc słuchało mi się tego bardzo płynnie. 
To bardzo ciekawa część i oceniam ją na 8 gwiazdek. I nie żałuję, że spędziłam nad tym 4 dni. 
Tak więc oglądanie Wallanderów zbliża się coraz bardziej! Może dam radę przed Wielkanocą? Zobaczę.

 Książka bierze udział w wyzwaniu Łów słów na luty: MI
 WYZWANIE CZYTELNICZE

2 komentarze:

  1. Lubię szwedzką literaturę, ale tego autora jeszcze nie czytałam. Czy można poznawanie jego twórczości zacząć od tych opowiadań, czy lepiej sięgnąć po którąś z powieści?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak i wydaje mi się, ze są dosyć reprenentatywne. Jeśli Ci się nie spodoba styl jego pisania, to po prostu dasz sobie spokój.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.