wtorek, 28 lutego 2017

John Grisham 'Raport Pelikana' - klasyka sensacji

Znaleziony obraz Niedawno pisałam Wam o książce 'Czerwony Królik'. Pisałam Wam, że kupiłam je kiedyś na wyprzedaży w amerykańskiej bibliotece 3 za dolarka. Druga z nich to był 'Raport Pelikana'. Przeczytałam ją, a potem oddałam koleżance.
Ostatnio widziałam w telewizji, że szykuje się wydawanie serii książek Grishama, z 'Raportem Pelikana' na początku, więc napiszę o tej książce, choć czytałam ją dosyć dawno, więc nie pamiętam już treści.
 John Grisham to 'klasyka gatunku'. Napisał około 30 książek, najwięcej thrillerów prawniczych. To bardzo popularny pisarz w latach 90-tych, gdy chodziłam do liceum. Pamiętam, że w mojej bibliotece jego książki leżały na ladzie obok pań, nigdy nie odkładane.
'Raport Pelikana' to druga jego powieść, po 'Firmie', z roku 1992. Film z Julią Roberts nakręcono w 1993. 
Główną bohaterką powieści jest studentka prawa, która wpada na trop afery. Chodzi o zabójstwo sędziów sądu najwyższego. I ktoś próbuje uciąć drogę do prawdy. Trzeba pamiętać o tym, że amerykański system prawny polega na tzw. precedensach, czyli orzeczenia opierają się na wcześniejszych orzeczeniach sądu. A to - zdaje się - niesie za sobą jawność akt z innych spraw? Nie wiem jak to jest w Polsce, ale moja szkoła mnie uczyła, że nie mamy precedensów, czyli że sędzia nie kieruje się starszymi orzeczeniami. Czy student prawa ma wgląd w stare orzeczenia? Nie wiem.
Ale to powieść z lat 90-tych, jeszcze jest FBI, CIA itd. To powieści polegające na potęgowaniu napięcia, walce z czasem i potężniejszymi siłami. 

W każdym razie polecam książkę. Jest ciekawa i trzyma w napięciu. Wersja angielska, którą czytałam, jest łatwa. Porywająca akcja sprawiła, że zapomniałam o sprawdzaniu słówek. 

Na LubimyCzytać dałam książce 6 gwiazdek i tak skomentowałam:
Naprawdę dobra książka. Nawet fakt, że obejrzałam już ekranizację, nie popsuł mi przyjemności podążania za bohaterką.

6 komentarzy:

 1. Pamiętam, że czytałam ją z wielkim zaangażowaniem, do dziś lubię sięgać po tego typu sensacyjne powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raport Pelikana to jedyna książka Grishama, której nie było w bibliotece, z której korzystałam. Całą resztę przeczytałam w okresie szkolno-studiowym. Potem zobaczyłam film z J.Roberts i jakoś odechciało mi się szukać tej powieści. Teraz kupiłam i mam nadzieję, że magia Grishama powróci :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też oglądałam film, ale odniosłam wrażenie, ze był w porządku, jak wszystkie filmy z tą aktorką. Po prostu dobrze się oglądało.
  Ja wszystkich jego książek nie przeczytałam. Tylko Raport i 'Firmę'. I chyba 'Klienta'.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytam książkę i film też mam w planach, ze względu na Julię Roberts - lubię tę aktorkę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.