czwartek, 16 marca 2017

Magdalena Kordel 'Nadzieje i marzenia' - miłość i spadek, teraz i kiedyś - o miłości

Mam wielki sentyment do serii książek pani Magdaleny Kordel o Malowniczem. 
 
Począwszy od drugiego tomu tak się składa, że wygrywam je na Lubimy Czytać. Niestety, nie mam pierwszego tomu, ale mam pozostałe. Oto one:
Moje Malownicze...Czytam je sobie, bo mnie odprężają i wprawiają w dobry nastrój. Najnowszy tom pt. 'Nadzieje i marzenia' ukazał się w czerwcu 2016 roku w wydawnictwie Znak. Czekała ta książka na półce, bo miałam dużo innych książek do czytania. Ale może i dobrze się złożyło, bo to właśnie ostatnio potrzebowałam jakiegoś solidnego romansu książkowego. Tutaj jest romans, powieść dworkowa, dawka historii i Mały Książę, który mówi, iż jak się kogoś oswoi, to trzeba być odpowiedzialnym, a miłość jest czymś najważniejszym, nawet jeśli kocha się malutką różę...
Sięgnęłam po tę książkę tuż po solidnej dawce trudnej historii chrześcijan na Bliskim Wschodzie.Usiadłam, bo pomyślałam, że zacznę przed wieczorem i wsiąkłam! Książka jest po prostu ujmująca. Nie jest to literatura wybitna, ale nie wszystkie książki muszą być Franzem Kafką i Dostojewskim. W kategorii literatura obyczajowa typuję powieści pani Kordel na szacownym szczycie: bo są urocze, przełamują schematy i nic w nich nie drażni.
Tutaj, podobnie jak w poprzedniej części, autorka sięgnęła do historii. Tym razem w XIX wiek. Pół książki jest o współczesności, bo Magdę spotyka dylemat uczuciowy. Oczywiście zawinił facet, a koszty tego może ponieść cała jej patchworkowa rodzina. W międzyczasie Magda dostaje pismo od francuskiego adwokata i wyjeżdża do Francji w sprawie spadku. W połowie książki zaczyna się całkiem inna narracja. Jest XIX wiek, rok 1843. Młode małżeństwo Janusza i Basi dotyka tragedia: umiera im kolejne dziecko. W przygotowania do pogrzebu Teklusi przychodzi do nich dziad Maciej, który mówi im, że muszą wyprowadzić się z tego nowo wybudowanego dworku, bo to miejsce niesie śmierć. Posyła Basię do Sabiny, zielarki i mówi, że to jej pomoże. Zaczyna się historia polskiej rodziny szlacheckiej, której apogeum napięcia osiąga w opisie wydarzeń z powstania styczniowego...
'Nadzieje i marzenia' czytałam jednym tchem. Można by się zastanawiać nad zastosowanymi schematami fabularnymi, porównywać, oceniać... Ale prawdę mówiąc, książkę przeżywałam na poziomie emocji. To prześliczna historia, a właściwie dwie historie: współczesna i dziewiętnastowieczna. Pokazuje, że miłość i rodzina są w życiu najważniejsze, że przynoszą największe szczęście i dają największe cierpienie. Ale i tak warto o nie walczyć: o miłość i rodzinę.
Okazuje się, że jesteśmy sentymentalni, bo tęsknimy za tradycyjnie pisanymi listami, za miłością po grób, która jest silniejsza niż zło, jakie nas spotyka, że kochamy czytać romantyczne historie.
I tyle. Książka była niezwykle wzruszająca. Kibicowałam Magdzie i Michałowi, ale i niezwykłej parze kochanków z XIX wieku: dziadowi Maciejowi i zielarce Sabinie.

Daję książce 8 gwiazdek i nie przyjmuję żadnej krytyki mojej oceny. Bierzemy chusteczki i się wzruszamy.

Książka bierze udział w wyzwaniu Łów słów na marzec: ej:

9 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii i jak na razie nie mam jej w planach, ale nie skreślam jej całkowicie. Jeśli kiedyś przypadkiem trafi w moje ręce, to dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uważam, że seria ta jest absolutnie urocza. Nie ma dłużyzn, akcja toczy się szybko, postacie są ciekawe.

   Usuń
 2. Mam w planach tę autorkę, ale jakoś ciągle coś innego wpada. Do tej pory czytałam 2 jej książki i całkiem sympatycznie wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja biblioteka miała zakupić te serię...

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, gdybym miała znów dzieścia czy dzieści lat....czytałabym z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pochwałę. Staram się ozdabiać posty tak, jak ja bym chciała, żeby wyglądał ładny post.
   Ta seria nie jest tylko dla młodych. O ile część druga była o dylematach sercowych młodej kobiety, to część trzecia i czwarta idą w stronę sentymentalnych wspomnień, historii i życiu wartościowym, z rodziną, przyjaciółmi, wspomnieniami itd.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: