poniedziałek, 20 marca 2017

Tove Jansson 'Słoneczne miasto' - pani od Muminków pisze dla dorosłych

Książka ukazała się 15 lutego 2017 roku w wydawnictwie Marginesy. O ile 'Kamienne pole', oryginalnie wydane w roku 1984, było już w Polsce wydane w roku 1989 przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą, to o dziesięć lat starsze, z 1974 roku,  'Słoneczne miasto' jest polską premierą. I połączenie tych opowiadań ma sens tematyczny, gdyż obie opowieści, choć różne od siebie, to się łączą. Obie mówią o rozczarowaniu życiem, o niespełnieniu, o samotności i niemożności porozumienia się z otoczeniem.
Brzmi pięknie, ale umęczyłam się czytając tę książkę jak mops. Przepraszam, ale będę jak Max Kolonko i mówię jak jest. Dla mnie pani Tove Jansson zostanie już panią od Muminków, ale i panią od listów, które ukazały się w Marginesach w zeszłym roku i bardzo mi się spodobały. Z książek dla dorosłych Tove Jansson 'Słoneczne miasto' jest moim pierwszym spotkaniem z tą autorką. 

Pierwsze opowiadanie traktuje o starości. Fabuła dotyczy Saint Petersburga na Florydzie, gdzie bogaci emeryci kupili sobie domki i gdzie mieszkają. Miejsce jest upiorne, jakby zakonserwowane. Wyobraźcie sobie miasto, w którym nie ma dzieci, nie ma dorosłych, są sami starsi ludzie, gdzie śmierć jest zakrywana, oznaki starości tuszowane, a rozrywki poddane regulacji. Ludzie są dziwni, noszą śmieszne kapelusze, tkwią na balach, które nikogo nie ciekawią albo chodżą do fryzjerów. Nic nie jest naturalne. Pojawia się jeden buntownik: pan Thompson, ale i on nie obalił systemu. Opowiadanie miała jak dla mnie zbyt wiele postaci i ani jednej głównej, przez co miałam mętlik w głowie i nie wiedziałam kto jest kim. Poza tym miałam wrażenie, które jest chyba największą obelgą dla pisarki, że Agatha Christie napisałaby to ciekawiej. Wrzuciłaby w to senne miasteczko trupa, wspomniałaby o prześladujących ich namiętnościach i byłoby ciekawie! A tak snują się ci ludzie jak cienie.Gdybym była hollywoodzkim reżyserem to nakręciłabym według tego film, a do roli Thompsona zaproponowałabym Jackowi Nickolsonowi, żeby ten dał troszkę energii wszystkiemu.
Ale czas na tę książkę nie był stracony, bo książka pokazała mi jak upiornym miejscem są domy opieki, nawet te za wielkie pieniądze. Wychowałam się na wsi, w rodzinie wielopokoleniowej i dla mnie naturalną koleją rzeczy są rozmowy dziadków z wnukami, odwiedziny kolegów, bycie starszych ludzi w normalnym świecie, a nie wywożenie ich daleko.Jeżeli czytanie 209 stron było taką męczarnią, to jakąś męką jest życie w takiej izolacji!

Drugie opowiadanie też jest o starości i rozrachunku z samym sobą. Bohater jest pisarzem, który mieszka u córek i próbuje napisać biografię Igreka. Nic mu się nie udaje, a koronkowa narzuta z pokoju przypomina mu o błędach jakie w życiu popełnił. Ale przynajmniej mieszka z córkami i ma z kim skonfrontować swoje błędy życiowe. W 'Słonecznym mieście' emeryci nie mają takiej szansy, bo nikt ich nie słucha.

Podsumowując, opowiadania 'Słoneczne miasto' i 'Kamienne pole' traktują o samotności, rozczarowaniu, o niemożności bycia szczęśliwym, o rozbijaniu iluzji życia i stanięciu w prawdzie. Brzmi to filozoficznie, ale czyta się fatalnie. Książka przypomniała mi o tym, że domy seniora nie są azylem, ale piekłem jakie my, młodsi urządzamy naszym rodzicom, dziadkom itd. 
Daję książce 5 gwiazdek, i tym samym dodałam gwiazdkę, bo należy światu przypominać o starszych ludziach. 

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

2 komentarze:

  1. Ciągnie mnie do takiej tematyki od kilku lat, mnóstwo refleksji natychmiast się pojawia, jakby człowiek w pewien sposób oswajał się z pewnym zagadnieniem. Po książkę z pewnością sięgnę, ale przy odpowiedniej barwie nastroju. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, tematyka ważna. Książka wymaga skupienia, więc pod tym kątem nie da się jej czytać w międzyczasie.

      Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: