poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Fiodor Dostojewski 'Młokos' - w świecie szalonym

Powieść ta została niedawno, w lutym 2017 roku, wznowiona przez wydawnictwo MG. Jest to jedna z ostatnich książek arcymistrza prozy wszech czasów, z 1975 roku, po niej wydał jeszcze jedynie 'Braci Karamazow'. Inny tytuł polski to 'Młodzik'. 

Na Dostojewskiego trzeba mieć odpowiedni nastrój, bo te światy, jakie autor przedstawia zawsze w swoich powieściach, to światy zwariowane, według mnie. Wszyscy tam zachowują się irracjonalnie i lekko szalenie. I te ich rozmowy, dziwaczne, wydumane, patetyczne, lekko szalone. Tam każda z postaci zdolna jest niespodziewanie zrobić coś szalonego. I chyba dlatego te powieści tak fascynują, bo czujemy się normalniejsi od nich. Cokolwiek by się działo w naszym prawdziwym życiu, to i tak jesteśmy normalniejsi niż bohaterowie Dostojewskiego.
Tutaj, w 'Młokosie', mamy sześciusetstronicową opowieść o dziwnej rodzinie, patchworkowej, jak byśmy to teraz powiedzieli i o młodym chłopcu, tytułowym młokosie , Arkadiuszu, który poszukuje tożsamości i autorytetu. Bardzo ta jego postać wydała mi się współczesna. To chłopak, który wychowywał się bez ojca, a ojca w sumie nie miał, bo ten który dał mu nazwisko, nie był jego ojcem, a prawdziwy ojciec zachowuje się jak błazen i przyjaciel domu. Matkę Arkadiusz ubóstwia, ale nie znał jej dobrze, bo matka go nie wychowywała. Pokazane zostały relacje rodzinne. Mówią do siebie 'wy', jedno jest ostrożne wobec drugiego. O ważnych sprawach milczą, omijają. To chyba jest przyczyną bałaganu umysłowego chłopca, to omijanie tematów. Prawdziwy ojciec Arkadiusza to dziedzic Wiersiłow, człowiek z wyższej klasy społecznej, którego tytuł szlachecki nie przysługuje synowi. Bez tego tytułu chłopak nie ma szans na ożenek z kobietą, która go fascynuje.
Ogólnie patrząc na powieść 'Młokos', to jest ona taka jak i inne książki Dostojewskiego, czyli szalona, ale i fascynująca.  Po raz kolejny zdumiał mnie świat Rosji carskiej. Dostojewski pisze sporo o pieniądzach, o tym ile kosztuje komorne, ile płaci się za służbę, ile wynosi pensja, i to wszystko to są marne grosze, bo prawdziwym źródłem utrzymania są tam spadki. Spadek pojawia się w każdej książce Dostojewskiego i są to tysiące rubli, podczas gdy te pensje to pojedyncze ruble. Pytanie moje więc brzmi: SKĄD SIĘ WZIĘŁY U ROSJAN TE TYSIĄCE, SKORO NIE Z PRACY? I dlaczego nadal tak jest? Wystarczy przeczytać książkę 'Rublowka'. Inna zdumiewająca sprawa w powieściach Dostojewskiego to rodziny i relacje. Wszystko tam jest jakieś chore. Kobiety kochają dramatycznie. Mówią 'Kocham pana' i się zabijają, albo robią coś jeszcze innego. Cały czas powieści gadają, gadają, gadają, a nagle okazuje się, że któraś jest w ciąży. Kiedy? Skoro całą książkę przegadała? 
Arkadiusz, tytułowy młodzik, mówi na początku książki, że ma ideę na życie. Ale cała powieść nie realizuje w ogóle tej idei, ale pokazuje jego ojca Wiesiłowa. Zakończenie też. Sprawdziło się moje podejrzenie co do osoby Arkadiusza, że nie był to ani chłopak głupi, jak o nim mówili bliscy w książce, ani zły, tylko szukał prawdy w świecie. Ciągle słyszał wielkie słowa, a mało czynów. Stopniowo dowiaduje się kto jest kim i co znaczą te idee. Że to fikcja.  Książka kończy się dziwnie, bo i cała jest dziwna, tak jak ten cały świat rosyjski w świecie Dostojewskiego jest dziwny. Ale czytałam ją 2 tygodnie i mnie ona pochłonęła bez reszty. Nie powinnam może się za nią była brać w takim smutnym dla mnie nastroju, bo jeszcze tylko mnie zdołowała, ale było warto. Dostojewski pokazał po raz kolejny jak dziwni są ludzie i że szaleństwa nie widać na pierwszy rzut oka. No i pokazała mi ponownie, że nawet najgłupsze nasze życie jest normalniejsze niż to u Dostojewskiego. Tam naprawdę wszystko jest chore i szalone. Nie dziwię się, że każdy ustrój rosyjski upada, bo przy takiej dozie szaleństwa nic się nie może ostać. Może moje wnioski z tej książki powinny być mądrzejsze, może powinno być coś o człowieku, coś o idei itd, ale są prozaiczne: że albo to świat jest szalony, albo my. Młokos był całkowicie normalny, choć podejrzewał siebie o niedostosowanie społeczne, ale był normalny w tym nienormalnym świecie. To ci 'dostosowani' byli w istocie szaleni: ogarnięci szaleństwem pieniądza, zła albo namiętności. 
I jeszcze jeden ważny wniosek wypłynął z książki: taki, że jeden człowiek może kochać jednocześnie dwie osoby: jedną rozsądnie, a drugą szalenie. I najgorsze jest to, ze tacy schizofrenicy nie ujawniają się na pierwszy rzut oka, że fascynują, przyciągają, aż jest za późno. 

10 gwiazdek

Za książkę dziękuję wydawnictwu MG:
uc?export=download&id=0B_-TXCvN-hX-N

4 komentarze:

 1. Dawno Dostojewskiego nie czytałam, a widzę, że warto...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki Dostojewskiego to nie książki, to stan umysłu ;)
   Według mnie to dobra książka.

   Usuń
 2. Książka, po którą warto sięgnąć, chętnie bym sobie ją przypomniała. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach tę książkę, tym bardziej, że widzę, że naprawdę warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.