środa, 5 kwietnia 2017

Stefan Wiech Wiechecki 'Dmuchnij pan w balonik' i inne książki Wiecha

Znalezione obrazy dla zapytania Dmuchnij pan w balonik

 Przezabawne felietony barda Warszawy Stefana Wiecha Wiecheckiego  poznałam dzięki temu właśnie audiobookowi. Słuchałam go w roku 2013. 'Dmuchnij Pan w Balonik' jest zbiorem felietonów z różnych tomów. Są też i inne audiobooki tego autora, czytane przez Zbigniewa Buczkowskiego.
Znalezione obrazy dla zapytania Buczkowski
Zbigniew Buczkowski

Zdawałoby się, że pan Buczkowski ze swoją warszawską gwarą będzie czytał najlepiej, a jednak według mnie to pan Kobuszewski  okazał się mistrzem słowa. 
Znalezione obrazy dla zapytania Dmuchnij pan w balonik
Seria Mistrzowie Słowa

W Wikipedii znalazłam wyszczególnione postacie z felietonów:
 • Teofil Piecyk; w przedwojennych reportażach pojawiają się też imiona Euzebiusz, Antoni i Konstanty;
 • Walery Wątróbka;
 • Gienia Wątróbkowa – żona Walerego Wątróbki;
 • szwagier Piekutoszczak – brat Gieni; jego imię – Feliks – występuje w utworach bardzo rzadko; w przedwojennych felietonach z cyklu "Walery Wątróbka ma głos" pojawiają się też imiona Leon i Teofil; Piekutoszczak to prawdopodobnie warszawska, gwarowa forma nazwiska Piekutowski;
 • Maniuś Kitajec (Marian Kondracki);
 • Piskorszczaki - bracia Piskorscy: Stanisław i Wacław "Szmaja";
 • wuj Wężyk z Grójca i jego żona, ciotka Wężykowa;
 • ciotka Kuszpietowska;
 • Apolonia Karaluch          ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Wiechecki)
 Uśmiałam się z tych tekstów jak nigdy wcześniej, a 2 maja już zawsze będzie kojarzyć mi się z imieninami 'Zegmonda', świętowanymi po warszawsku, czyli z przytupem.
 8 gwiazdek
Co nieco napisałam mądrzej o innych książkach Wiecha:
Okładka książki Cafe pod MinogąJuż wiem skąd wziął się na świecie Jakub Wędrowycz i Semen Paczenko.
Uśmiałam się. Dobra odmiana po poważnych książkach, które ostatnio czytałam. Lubię taki humor sowizdrzalski, ale w dobrym stylu, bo zachowano powagę w kwestiach poważnych.
Troszkę brakowało mi głosu pana Kobuszewskiego albo Buczkowskiego. Ale na pewno wysłucham audiobooka. 
7 gwiazdek

Okładka książki Wiech na 102!Jest to zbiór opowiastek autora z różnych lat, od 1936 roku po 1968. Podzielony chronologicznie.
W tym zbiorku, chyba bardziej niż w Kafe pod Minogą', mogłam zauważyć cechy języka Wiecha i obrazowanie świata, które owocuje humorem - ponadczasowym humorem. Przy okazji okazało się, że są w Polsce rzeczy nieprzemijające, np. BUDOWA DRÓG I CIĄGŁE REMONTY. !!!! Tyle lat, a tematyka aktualna. Lekcje historii pana Piecyka przewyższały wiedzą niejednego gimnazjalistę :-))), a 'głębokie' rozmowy o życiu nasunęły praktyczne wnioski, np. taki, że na samotność najlepsze są sardynki, a kanarkom należy kupić 2 oddzielne klateczki, w dodatku z przegródkami. 
 8 gwiazdek

Okładka książki Śmiech śmiechem Zacznę cytatem z tejże książki: "Książka była do płaczu i pouczająca". Na szczęście do płaczu ze śmiechu. Pisałam już o tym w recenzji do 'Wiech na 102", że moim zdaniem, Wiech jest literackim ojcem Wędrowycza.
Potrzebne i ponadczasowe jest takie widzenie świata w krzywym zwierciadle, z perspektywy człowieka zdystansowanego, który na patos patrzy z perspektywy praktycznej, a na dramat z perspektywy pocieszenia. I tak widzimy wesołe strony jednakowych meblościanek, kolejek w sklepach i ciągłych remontów, a idąc do teatru można przy okazji kupić deficytową miednicę. W tym świecie każdy mąż ma swoją Gieniusię i szwagra Pietruszczaka, a o pusty portfel nie musimy się martwić, bo unikniemy okradzenia przez doliniarza.
Chyba brak w naszej współczesnej literaturze takich Wiechów, którzy potraktują "śmiech śmiechem'. Jakub Wędrowycz jest, ale jest on rodzynkiem w naszej literackiej przestrzeni. 
8 gwiazdek
 

3 komentarze:

 1. Musze zakręcić się za tym audiobookiem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiech to klasyk. ;) Polecam poczytać książki Stefanii Grodzieńskiej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.