poniedziałek, 15 maja 2017

Jean d'Ormesson 'Mężczyźni za nią szaleją' - ciąg dalszy trylogii. Szalone lata międzywojnia

Powieść jest drugą częścią serii o rodzinach Wrońskich, Wołkońskich, O'Shaughnessych i McNeillów oraz Romerów i Finkesteinów. Przypomnę okładki:
 
W zeszłym tygodniu, może pamiętacie, pisałam o pierwszej części tej trylogii: Jean d'Ormesson 'Wieczorny wiatr'. Książkę oceniłam na 9 gwiazdek. Napisałam tam, że jest to lektura dosyć trudna, ale intrygująca, ze to postmodernizm, ciekawa konstrukcyjnie książka, zabawa z czytelnikiem, a przede wszystkim próba podsumowania historii i książka filozoficzna. 
'Mężczyźni za nią szaleją' ukazała się oryginalnie w tym samym roku co pierwsza część, czyli w 1985. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 2000.  W czerwcu ubiegłego, 2016 roku, ukazało się nowe wydanie w pięknej oprawie z przystojnym mężczyzną na okładce i w uroczej tonacji kolorystycznej. 
Miałam wielkie oczekiwania wobec tej książki i taką niepewność jak autor napisze ciąg dalszy, czy zalej będzie starał się opisać symbolicznie dzieje Europy, bo uważam, że powieści te są taką próbą podsumowania naszego zachodniego świata. Jak się to udało?
Treściowo powieść jest ciekawsza niż część pierwsza, bo jej fabuła się nie urywa co rusz, jak to było w części pierwszej. Mamy tu 4 krwiste i namiętne kobiety, z fortuną, która umożliwia im podróżowanie i robienie z życiem co im się podoba oraz interesujących czterech barci Romero.Postacie kobiece są zdecydowanie ciekawsze i pełniej ukazane. Mężczyźni są jedynie wspomniani, w sumie. Światy obu rodzin z 'Wieczornego wiatru', arystokratycznych przodków dziewcząt oraz imigrancko-róznorodnie przodków chłopców połączyły pieniądze i nowe czasy po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Ich kontakty umożliwia podobny status majątkowy i kompletny upadek świata arystokratycznego. Niańka z jednej rodziny przechodzi do drugiej i bardziej niż tytuły oburzają ją skandale obyczajowe, a wszystko przykrywają pieniądze. Dziewczyny są symbolem nowych czasów, bo każda z nich angażuje się w jakiś nurt polityczny Europy: w nazizm, w komunizm i w świat celebrytów. Żyją namiętnie i na krawędzi. Spaja i opowiada o nich ten sam narrator co w części pierwszej. Tutaj ujawniający swoje imię Jean oraz będący już częścią świata przedstawionego, jest przyjacielem obu domów i częścią paczki. 
Pod względem akcji, ta część jest ciekawsza, bo przyczynowo-skutkowa, ale te wszystkie warstwy interpretacyjne, postmodernizm i literackość książki, podkreślanie fikcyjności świata przedstawionego, tak widoczne w części pierwszej, w zasadzie tutaj nie istnieją. Jedyne co jest, to wtrącenia filozoficzne podsumowujące akcję. 
Nie jestem jednak książką rozczarowana. Autor ma talent pisarski i chyba świadomie napisał taką nietypową trylogię. Ciekawi mnie część trzecia i nadal liczę na 'wielkie bum ' i alegorię Europy XX wieku. 
9 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy logo

4 komentarze:

 1. Próbowałam czytać pierwszy tom, ale lektura mnie na razie przerosła. Kiedyś zrobię drugie podejście. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, 'page-turning book' toto nie jest. Ale mnie nadadal ciekawi. Już czytam ostatni tom.

   Usuń
 2. Przeczytałam chociaż niestety pobieżnie Twoje opinie i musze przyznać, że trylogia mnie intryguje, ale ja teraz to już mało co czytam....nie mam kiedy. Jedynie co mi się szybko czyta to ksiązka ,w trakcie czytania której, nie muszę zbyt dużo wnikać w treść.
  A Ciebie podziwiam za tę wnikliwość w opiniach .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta wnikliwość bierze mi się sama z siebie podczas lektury. Ale faktycznie trylogia nie jest do czytania w międzyczasie, bo można usnąć.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...