piątek, 14 lipca 2017

Ks. Jan Kaczkowski 'Grunt pod nogami. Nieco poważniej niż zwykle' - najpopularniejsze kazania w Polsce

Książkę dostałam na urodziny od koleżanki, która wie, że interesuję się tą tematyką. Widziałam ją już od jakiegoś czasu, gdy szłam na pocztę, bo tamże ją sprzedają nagminnie. Wcześniej nie miałam okazji jej poznać. Ale widziałam, że wygrała jako książka roku na LubimyCzytać i widziałam komentarze czytelników. Nie sposób się z nimi nie zgodzić, że zbiór kazań nie jest biografią. Z drugiej strony pewnie wytypowano ją jako biografię na podstawie półeczek czytelników, a i ja umieszczę ją na tej półeczce na LC. 
Dużo jest tutaj na temat umierania w sposób godny i 'po bożemu'. Nie ma się co dziwić, bo ks. Kaczkowski już wtedy chorował. Mnie te tematy obeszły, bo przez ostatni rok zmagaliśmy się z tym tematem. I prawdę mówił ksiądz Kaczkowski o obecności z chorym. Bardzo zwraca uwagę na błahe podejście do sakramentów w obecnych czasach, tak nagminne. Mówi o ważności 'obowiązków stanu', o sumieniu i codziennych sprawach. O pytaniu o cud, o tym, że pytamy Boga o to, dlaczego spotyka nas nieszczęście i choroba i o tym, że odpowiedzi nie są proste. Widać, że ks. Kaczkowski przeżywał te sprawy głęboko w swoim sercu. Dlatego jego kazania są autentyczne i słuchane. Widać, że znał potrzeby wiernych i obserwował świat wokół. 
Zaznaczyłam sobie następujący fragment ze strony 56 i 57, bo oddaje on charakter książki:
'Może spróbuję sobie poszukać odpowiedzi na pytanie: Jak radzić sobie z kryzysem, by nie skupić się tylko na nieszczęściu, które nas dosięgnęło? Kryzys nie ma wyłącznie twarzy choroby. Następuje wtedy, kiedy rozkłada się rodzina, kiedy dzieje się z nami coś niepokojącego (...)  Jak nie dać się wdeptać w ziemię, w chorobie, w depresji, kryzysie małżeńskim? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Bóg jest zawsze przy mnie, bez względu na to, co się dzieje. Że Pan Bóg mnie nigdy nie opuszcza'. 
 Właściwie to nie wiem co mogę o niej jeszcze napisać. Ja czytałam w dużym zainteresowaniem . 
Mogę jej dać 7 gwiazdek.
Za książkę dziękuję Justynie ;)

2 komentarze:

  1. Książka już od jakiegoś czasu jest na mojej liście czytelniczej, czekam na właściwy nastrój, aby się za nią zabrać. Spodziewam się sporego przeżywania. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...