wtorek, 4 lipca 2017

Louis Gallet 'Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac' - powieść o miłości i chciwości

Powieść ta ukazała się w wydawnictwie MG miesiąc temu, 30 maja 2017 roku. Zdaje się, że były też poprzednie wydania tej powieści, ale jakoś do tej pory nie weszły mi w oko. Dopiero teraz, bo okładka z kogutem przyciąga mój papuży wzrok. 
O Cyranie de Bergerac coś słyszałam, a w właściwie jedynie nazwisko, ale postać tego człowieka w powieści nie jest odzwierciedleniem jego biografii. Myślę, że panuje tu dowolność, ale elementy charakterystyczne jego postaci, jak okazały nos i pisanie poezji w rysie tej postaci w książce zachowano.
Posąg Saviniena Cyrano de Bergerac w miejscowości Bergerac, https://pl.wikipedia.org/wiki/Savinien_Cyrano_de_Bergerac

 Nie jest więc to biografia, ale powieść przygodowa. O autorze natomiast można powiedzieć tyle, że żył w XIX wieku, że był autorem librett operowych, romansów i wspomnień. Napisał cztery powieści:
 • Les confidences d'un baiser
 • Le Capitaine Satan
 • Saltimbanques
 •  Le Petit Docteur
 • Louis Gallet, źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Gallet

 O książce 'Kapitan Czart' słyszałam opinię, że jest to 'fajna powieść'. I rzeczywiście, jest fajna, ciekawa i wciągająca. Patrząc krytycznoliteracko, nie ma w niej niczego nowatorskiego, to typowy przykład powieści dumasowskiej: pełnej intryg, zamiany ról, tajemnic do odkrycia, sprawiedliwości do wymierzenia, życia ludzi na tle wielkiej machiny państwowej. Nie jest tak okazała rozmiarami jak 'Muszkieterowie', ale i tu pojawia się państwo francuskie, tutaj w osobie burmistrza, który ma moc wtrącić do więzienia i z niego wyciągnąć. 
Intryga powieści opiera się na zamianie ról i miłości dwóch kobiet do jednego mężczyzny. Hierarchia społeczna w powieści, toczącej się w XVII wieku, jest ściśle zachowana: szlachta może mieć do czynienia ze szlachtą, a Cyganie - z niższymi klasami społecznymi. Szlachetność charakteru jest cechą szlachecką, ale w wydaniu męskim, bo kobiety, nawet te z 'ludu', są obdarzone większą siłą serca.... Chodzi o to w powieści, żeby dobro zostało wynagrodzone, miłość żeby zwyciężyła, a zło i podłość poniosły karę. Rola Cyrana w tej akcji jest pomocnicza. Pomaga on dobrym w walce o dobro. Bez jego sprytu i znajomości oraz pieniędzy, nie byłoby to możliwe. 
Tak jak powiedziałam na początku, w książce nie ma nic odkrywczego literacko, ale jest to i tak świetna powieść do czytania, bardzo wciągająca. W przeciwieństwie do współczesnych powieści, motorem akcji nie są trupy, skandale czy erotyka, ale pragnienie sprawiedliwości dla bohaterów. Czyta się tę książkę z ciekawością i oczekiwaniem na  happy end, choć do końca nie wiadomo czy on nastąpi. 
Książka zasługuje na 6 pięknych i błyszczących gwiazdek.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MG:
 uc?export=download&id=0B_-TXCvN-hX-N

8 komentarzy:

 1. Takie książki mają swój niesamowity urok, chętnie do nich zaglądam w poszukiwaniu dawnych standardów literackich. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A standardy te były wysokie, nawet w tzw. literaturze popularnej. Świetna powieść.

   Usuń
 2. Powieść płaszcza i szpady! Czytam właśnie "Trzech muszkieterów" i już widzę, że podoba mi się ten rodzaj powieści z intrygą, pięknym językiem i szlachetnymi, dążącymi do sprawiedliwości bohaterami, tak więc i po "Kapitana Czarta" sięgnę kiedyś z pewnością. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak czytałam, to właśnie 'Trzej muszkieterowie' mi się kojarzyli. Ale na szczęście nie ma tu kalki literackiej. To są kompletnie różne książki.

   Usuń
 3. Też byłam usatysfakcjonowana po lekturze. Może i nie było w niej niczego odkrywczego, ale tak jak napisałaś w podsumowaniu, dobrze czytało się książkę w której chodzi głównie o sprawiedliwość:)

  OdpowiedzUsuń
 4. jestem ciekawa tej książki nazwisko bohatera obiło mi się o uszy, ale tylko obiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak i mnie. Dzwoni, ale nie wiem w którym kościele. Na pewno Ci się ta książka spodoba.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...