wtorek, 22 sierpnia 2017

Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz '25 polskich wynalazców i odkrywców którzy zmienili świat'

RECENZJA PREMIEROWA
Ta rzeczowa i pełna ciekawych informacji i postaci książka ukazała się 19 lipca 2017 roku w wydawnictwie Fronda. Znów to wydawnictwo zapewniło mi mądrą lekturę. Tutaj o dziedzinie, w której nie miałam zbyt wiele informacji, czyli o naukach ścisłych. W dodatku autorzy serwują te informacje w sposób przystępny i ciekawy. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. 
 
Aż dziw, że jestem jej pierwszą czytelniczką na LubimyCzytać. Mam nadzieję, że to się zmieni, bo książka jest ciekawa. 
Oto spis treści:

Tak jak napisałam powyżej, książka czytała mi się sama - jest ciekawa i przystępnie napisana. Te postacie i wynalazki oraz procesy ich wynalezienia lub odkrycia opisano ciekawie, tak że można ją czytać w wakacje. Powiem nawet, że książka ta sprawiła mi ostatnio więcej przyjemności niż powieści o kobietach z problemami. Co było fajne w tej książce?
Po pierwsze wynalazki. Nie takie z podręczników, ale inne, nieznane z książek, a doskonale znane z powszechnego użycia. Kamera i kamizelka kuloodporna, Walkie-talkie, łazik kosmiczny, spawanie elektryczne, wykrywacz min, peryskop odwracalny, kevlar, prezerwatywa lateksowa, pływający dok, drabina strażacka czy odkrycia medyczne, na przykład współczynnik OB, szczepionka na tyfus, witaminy, grupy krwi ich dziedziczenie. Mocno ciekawy był też rozdział o teorii harmonizacji pracy w zespole. 
Niby te wszystkie przedmioty znałam, a przynajmniej oglądałam o tym w telewizji, ale procesy ich odkrycia, wynalezienia to ciekawe tematy. W ogóle mnie nie nudziły. 
Drugi ciekawy aspekt tej książki to postacie wynalazców i odkrywców. Żyli w różnych czasach. Kiedyś i teraz. Najmłodsze to panie Anna Skotny i Patrycja Wizińska-Socha, młodsze ode mnie, a już z takimi zasługami, bo wynalazły przenośny aparat do mierzenia akcji serca płodu. Z ciekawością wczytywałam się w to, jak im się udało osiągnąć tyle, jakie czynniki im dopomagały, a co im przeszkadzało. W wynalazcach z wcześniejszych epok, miałam wrażenie, dominowała determinacja i upór oraz niezgoda na bylejakość. Często musieli sprzeciwić się losowi, przeznaczeniu, wyjść ze środowiska. Wynalazcy z wcześniejszych epok często po prostu klepali biedę, a badania były odskocznią od monotonii pracy. Wielu z nich z badań uczyniło sens życia i po prostu byli mądrzy i utalentowani. Ani bieda, ani wybranie takiemu człowiekowi powszedniego zawodu nie przeszkodziło mu w pracy nad tym, co kocha. Smutna i piękna jest historia Marii Skłodowskiej-Curie, która znalazła dzielącego jej pasje męża, wspierającego ją, a potem go tak tragicznie straciła. I losy wielu mniej znanych postaci, na przykład ciekawa postać producenta prezerwatyw Juliusa Fromma, wynalazcy wykrywacza min Józefa Kosackiego czy człowieka, który opracował teorię harmonizacji pracy w zespole Karola Adamieckiego, a w podziękowaniu nie mógł nigdzie zagrzać miejsca. 
Daję książce 9 gwiazdek
Książka bierze udział w dwóch wyzwaniach czytelniczych:
 Wyzwanie Czytelnicze 2017 i WYZWANIE CZYTELNICZE
Za książkę dziękuję Księgarni Ludzi Myślących:
Znalezione obrazy dla zapytania Księgarnia Ludzi Myślących

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: