wtorek, 10 października 2017

Anna Lisiecka 'Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej. Burzliwe losy legendarnej gwiazdy'

Lubię biografie, ale na czytanie tej książki nie miałam czasu. Skusiło mnie jednak staranne wydanie. Książka ukazała się 28 marca 2017 roku w wydawnictwie Zona Zero. Książki z tego wydawnictwa lubię i często recenzuję, bo to gwarancja pouczającej lektury i staranna szata graficzna. 
Jest to biografia przedwojennej tancerki i gwiazdy przedwojennej rewii Lody Halamy. Czytałam już o niej w zeszłym roku przy okazji książki Anny Mieszkowskiej 'Bodo wśród gwiazd' (moja recenzja)', bo Loda bardzo często współpracowała z Bodo, ale tamta książka akcentowała fotografie, postacie itd. Ta jest solidną biografią gwiazdy i kobiety. Autorka jest dziennikarką polskiego radia (Dwójki), to ona jest autorką reportażu 'Kainowa zbrodnia' oraz cyklu audycji ''Droga do Soplicowa'. Teraz książką 'Loda Halama' pokazuje wiedzę i profesjonalizm jako autorki biografii.
Książka wydana została starannie, jak już powiedziałam. Zawiera wiele tekstu, prawie 400 stron oraz liczne zdjęcia, plakaty itd. Oto kilka przykładów:
Autorka ukazuje Lodę Halamę jako osobę i gwiazdę. Jestem pełna szacunku dla jej pracy - autorki biografii, bo to naprawdę rzetelna książka, która nie skupia się na nagłówkach gazet. Traktuje o drodze do sławy, o ciężkiej pracy tak aby osiągnąć mistrzostwo w swojej dziedzinie, ale i o jej życiu. Pisze obiektywnie, ale nie pomija faktów. Autorka poznała jej życie oraz twórczość. Wiele jest cytatów z przedwojennych recenzji prasowych jej występów oraz opinie specjalistów o jej tańcu. Dla mnie było to okazją do poznania nie tylko twórczości Lody, ale i stylu pisania przedwojennych recenzji prasowych. Autorka mówi też o filmach, w których wystąpiła Loda. O wielu z nich można tylko poczytać, bo przepadły. Kilka z nich pozostało, a książka i to, jak pani Lisiecka opowiada o tych filmach, skłoniło mnie do szukania ich, tych filmów. Kiedyś lubiłam  'W starym kinie'. 
W biografii tej ukazuje się polski przedwojenny show business w całej krasie. Widać, że nie było to ani siermiężne, ani byle jakie. Nazwiska, postacie, producenci i całe szkoły tańca itd, o których pisze Anna Lisiecka, pokazują, że polska rozrywka przedwojenna stała bardzo wysoko. To, co widz widział jako efekt końcowy, było efektem bardzo ciężkiej pracy i profesjonalizmu wielu osób. A ja chciałabym zobaczyć Lodę Halamę w tańcu. Może znajdę filmy w Ninatece?
Podsumowując, biografii przedwojennych jest sporo, ale na tę na pewno musi znaleźć się miejsce, bo to książka profesjonalna, rzeczowa i bardzo ciekawa, jedna z lepszych. Dwa bite dni siedziałam nad jej lekturą, ale nie żałuję. 
 Daję jej 9 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu: Znalezione obrazy dla zapytania Zona zero logoi PolecamKsiąża bierze udział w wyzwaniach czytelniczych:
i WYZWANIE CZYTELNICZE

6 komentarzy:

 1. Nie moje klimaty, ale cieszę się, że Ci się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To o tę Lodę chodziło... Nie znałam jej z nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ją poznałam w książce 'Bodo wśród gwiazd'.

   Usuń
 3. Brzmi ciekawie i jest ładnie wydana.
  kocieczytanie.blogspot com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: