piątek, 27 października 2017

Błękitny anioł - wrażenia z filmu

Znalezione obrazy dla zapytania Błękitny anioł O Marlenie Dietrich słyszałam, bo kto o niej nie słyszał, ale nie znałam filmów z jej udziałem. Filmem tym zachwycał się Zyga Maciejewski, policjant nieudacznik z kryminałów retro Marcina Wrońskiego. Gdy więc TV Kultura wyemitowało ten film, postanowiłam go obejrzeć. Fakt. Wysłuchałam rozmowy przed, a potem usnęłam jak zwykle, ale potem już jakimś cudem obejrzałam ten film. Znajomy mi pożyczył, a trochę oglądałam po niemiecku z napisami. 
Film pochodzi z roku 1930 i jest pierwszym niemieckim filmem dźwiękowym. Rzuca się w oczy technika kręcenia filmu, bardzo w stylu Chaplina, polegająca na wyraźnym zarysowaniu scenerii, miejsca, postaci. Profesor pokazany jest poprzez jego pokój, oddający jego oderwanie od świata, nudną pracę i samotność. Niejako przypadkiem trafia do kabaretu, miejsca, które nie mogło bardziej nie pasować do niego. Nie wiadomo jak złośliwy amor sprawia, że profesor zakochuje się w tancerce kabaretowej. Gra ją Marlena Dietrich. To kwintesencja kobiecości, ale trzeba pomyśleć nad tą kobiecością, bo jest ona inaczej pojmowana niż teraz. Jestem kobietą, więc zwróciłam uwagę na to, że Marlena do chudzinek nie należy. Zarazem ubiera się bardzo seksownie. Trafił jej się samotny mężczyzna, tak zwana łatwa ofiara, więc stosowała na nim technikę opiekunki, troskliwej kobiety. I nie wiem czy ona naprawdę chciała być tą miła kobietką, czy tylko udawała. Nie sposób przesądzać. W każdym razie miłość ta kończy się katastrofą. Najsmutniejsze jest to, że uczniowie profesora, którzy chadzali do takich lokali, wiedzieli, jak wygląda życie. Profesor - pełen wiedzy - nie miał pojęcia. O ile scena śpiewu Marleny jest pamiętna, to scena koguciego tańca profesora Ratha przejęła mnie dreszczami!
Znalezione obrazy dla zapytania Błękitny anioł
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82%C4%99kitny_anio%C5%82
Znalezione obrazy dla zapytania Błękitny anioł
źródło:http://www.teleman.pl/tv/Blekitny-Aniol-110691
Znalezione obrazy dla zapytania Błękitny anioł
Źródło:http://www.filmweb.pl/film/B%C5%82%C4%99kitny+anio%C5%82-1930-35341
źródło: http://www.charlie.pl/index.php?i=film&id=1077161635

Rozmawiałam potem z o tym filmie ze znajomym, który pożyczył mi ten film. Pierwsze moje wrażenia z filmu były negatywne dla profesora. Znajomy bronił go. Po pół roku od obejrzenia tego filmu zaczynam przyznawać mu rację. Profesor Rath i Lola Lola reprezentują po prostu różne sposoby na życie. Lola chwyta dzień i przystosowuje się do okoliczności. Profesor jest stały. Ich światy mogą się zetknąć, a nawet sobą zafascynować, ale nigdy nie skończy się to dobrze. A najgorsze jest to, ze ta gra powtarza się w życiu. Teraz, kiedyś i w przyszłości. 
Tak jak pisałam nieraz, rzadko oglądam filmy. Naprawdę rzadko, ale ten zapamiętałam i należy on do filmów, które chciałabym oglądać wielokrotnie. Kiedyś po prostu kino kosztowało więcej, więc każdy się przykładał. Do arcydzieło. 
10 gwiazdek na filmwebie.
ps. Cieszę się, że Gortner napisał biografię Marleny. Mój post jest więc na czasie. Zechcę ją przeczytać.

4 komentarze:

 1. Ja o Marlenie słyszałam dlatego, że komukolwiek mówiłam w dzieciństwie, jak mam na imię, wszyscy wspominali właśnie tę aktorkę! Muszę przyznać, że nie widziałam jeszcze żadnego filmu z jej udziałem, a ze względu na swoje imię chyba powinnam :D. Jestem zaintrygowana Błękitnym aniołem!
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marlena Dietrich miała 'charm'. W filmie widać, co tak fascynowało w niej mężczyzn. A poza tym, to naprawdę ciekawy film. Musisz obejrzeć.

   Usuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tym filmie, ale chętnie obejrzę.
  kocieczytanie.blogspot.co

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, myślę, że ten film Ci się spodoba. Bo to wzruszająca historia miłosna.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: