czwartek, 5 października 2017

David Young 'Stasi i wilk' - kryminał z NRD i Stasi w tle
Książka ukazała się 17 sierpnia 2017 roku, rok po premierze części pierwszej, pt. 'Stasi i dziecko'.

Pierwsza część bardzo przypadła mi do gustu, więc z zapartym tchem czekałam na ten tom drugi. I z racji tej, że Karin Müller, kobieta inteligentna, ale zarazem wrażliwa na krzywdę ludzką. 
książkę czytam przeszło miesiąc od jej wejścia na polski rynek, mam okazję poczytać opinie o niej na LubimyCzytać. Powiem tak, kompletnie nie zgadzam się z recenzjami krytycznymi. Nie wiem, może nie czytam kryminałów aż tyle, żeby czuć nimi przesyt, ale 'Stasi i wilk' zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Lektura mnie wciągnęła i trzymała swoim klaustrofobicznym klimatem komuny. Poza tym ciekawą postacią jest główna bohaterka
Zaciekawił mnie wątek osobisty pani detektyw, zawsze obecny w tego typu kryminałach.  W jej życiu pojawiają się nowe zdarzenia, ale sprawa byłego męża póki co w drugim tomie została zawieszona. Mi się jednak wydaje, że to się tak nie skończy, że wynikną nowe komplikacje. Mam więc na co czekać w tomie trzecim. 
Problem kryminalny dotyczy zaginięć niemowląt w pokazowym mieście przemysłowym NRD, coś jak polska Nowa Huta. Sprawa sięga roku 1945 i gwałtów czerwonoarmistów na Niemkach. O tym opowiada pierwszy rozdział. O problemie tym przez dziesiątki lat nie mówiono, ale on był i się zdarzył. I kobiet jest szkoda, niezależnie od tego jakiej były narodowości. Ale jedno mi przeszkadzało, a mianowicie wypieranie przyczyny wojny przez tę pierwszą narratorkę, ofiarę gwałtu. Na stronie 13 dziewczynka, ofiara gwałtów, mówi '...zanim rozpętało się to piekło'. Chodzi o wojnę. Ale przecież wojnę rozpętał jej naród, a nie jakiś zły los. Z drugiej strony się czepiam, bo dziecko 13-letnie nie głosowało w wyborach i nie wybrało Hitlera. 
Jednak bardzo współczuję wszystkim ofiarom gwałtów we wszystkich wojnach świata i uważam, że to barbarzyństwo. Wojny wywołują ludzie, ale cierpią kobiety. 
Wróćmy do książki. Intryga kryminalna jest moim zdaniem ciekawa. Trzyma w napięciu. Tak jak w części pierwszej ociera się o Stasi i jest okazją do pokazania dusznych realiów NRD. 
Ja mam ochotę na część trzecią i będę na nią cierpliwie czekać. 
A tej książce daję uczciwe 6 gwiazdek.
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
 

6 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszej części i nawet mnie zaciekawiłaś. Chyba nie czytałam jeszcze kryminału umiejscowionego w NRD. Może być ciekawie. Poszukam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem jest ciekawe. Może czytywałaś kiedyś książki sensacyjne ze Stasi w tle, ale te są inne, bo Stasi jest jakby w tle, jak mroczna siła. Główna bohaterka to pani komisarz policji.

   Usuń
 2. Nie czytałam wcześniejszej ale powiem Ci, że zaintrygowałaś mnie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fajne książki i coś innego niż kryminały skandynawskie.

   Usuń
 3. 19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: