czwartek, 12 października 2017

Joanna Puchalska 'Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice'

Książka ukazała się 14 sierpnia 2017 roku w wydawnictwie Fronda. O kobietach w historii ostatnio publikuje się sporo książek. Jak dla mnie to dobrze, bo uważam, że historia z podręczników zaniedbywała niewiasty. Książka Joanny Puchalskiej jeszcze rozwija ten niewyczerpany temat, bo przecież o naszej płci można mówić i mówić. A jeszcze o intrygantkach i diablicach?
Znaleziony obraz
Joanna Puchalska, źródło:https://xlm.pl/joanna-puchalska
 Autorka napisała poza tym trzy książki:
Kresowi Sarmaci - Joanna PuchalskaPolki które zadziwiły świat - Joanna Puchalska Dziedziczki Soplicowa - Joanna Puchalska 

 Jej biogram na stronie XLM (https://xlm.pl/joanna-puchalska) podaje, iż jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczką literatury anglojęzycznej, współpracuje z miesięcznikiem „wSieci Historii”. W swoich tekstach porusza przede wszystkim tematykę kresową. Z dawnym pograniczem wschodniej Polski łączą ją związki rodzinne: jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogrodczyźnie. Autorka wydanej w 2014 r. „Dziedziczki Soplicowa”, w której na podstawie rodzinnego archiwum odtworzyła życie codzienne w dworze szlacheckim w Czombrowie na przestrzeni kilku stuleci. Z ogromną pasją opowiada o Kresach – krainie niezwykłej, do której jako Polacy z sentymentem odnosimy się do dzisiaj.

W 2011 r. razem z Anną Lisiecką otrzymała Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za emitowany w radiowej Jedynce cykl audycji „Droga do Soplicowa”, w którym obydwie autorki odkrywały kulisy powstawania „Pana Tadeusza”.

Pasjonujące historie z okolic swojej małej ojczyzny autorka przedstawia także w książce „Kresowi Sarmaci”.

Książka opowiada o 10 kobietach z różnych okresów w historii Polski. Ich wybór (tych kobiet) był tematyczny. Autorka wyszukiwała ciekawe kobiety, których intrygi skupiały się na mężach. Urodą i sprytem osiągały wiele, szpiegowały, zdobywały majątki i knuły spiski. Ale głównie mieszały w głowach mężom, tudzież rozbijały rodziny. Autorka opierała się na sprawdzonych źródłach, które przytacza. Jej sposób opisywania jest ciekawy. W połowie narracyjny, a w połowie podręcznikowy. W każdym razie czytałam książkę z wielką przyjemnością.


Wanda Wasilewska
Lubię historię, więc to było motywem mojego zainteresowania, ale nie tylko. Intrygował mnie spryt tych kobiet i to, że osiągały zwoje cele często po trupach. Ja mam charakter miłosierny, więc te biografie były dla mnie objawieniem. Nie chodzi mi o to, zęby nagle przeistoczyć się w ladaczną Agnieszkę Machównę albo  Barbarę Breziankę, ale o to, że te dosyć charakterystyczne postacie kobiet złych, zaborczych, mściwych i dwulicowych uświadomiły mi, że nasze problemy wynikają z tego, że mamy skrupuły. Że życie jest kwestią wyborów moralnych. Co im z tego przyszło? Z tego wyboru zła, zdrady itd? Różnie. Często po pasmach sukcesów na starość umierały w samotności. Ale czasami mężczyźni stawali się drabiną społeczną. 
W każdym razie książkę polecam. Raczej nie jest to poradnik małżeński. 
Daję książce 8 gwiazdek

Dziękuję za książkę wydawnictwu Fronda i Księgarni Ludzi Myślących:
PolecamZnalezione obrazy dla zapytania Fronda wydawnictwo logo 

 Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym:6 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Tobą, o historii Polski powinniśmy wiedzieć jak najwięcej, a niestety tej przekazywanej na lekcjach w szkole nie uczyliśmy się zbyt chętnie.Zapewne wynikało to, z faktu, że rzadko wykracza się na nich poza sztywne ramy programowe, dlatego o wielu kwestiach się nie nowi. Dlatego cieszę się, że teraz powstają takie książki.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historia kobietami się nie interesowała, dlatego teraz te książki zapełniają tę lukę.

   Usuń
 2. Kolejna książka, która mogłaby być ciekawa. Lubię takie książki, a moja Przyjaciółka jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, jest jakaś moda na biografie kobiet wyróżniających się na tle swoich czasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety z tej książki były wyróżniające się. Przede wszystkim nie były uległymi kurami domowymi. To kobiety z pazurem.
   Czy wysłałam Ci link do tego posta w ramach wyzwania? Bo już zapomniałam.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: