poniedziałek, 27 listopada 2017

Agatha Christie 'I nie było już nikogo" (audiobook), czyta Wojciech Malajkat - czyli Agatha nigdy się nie znudzi

 https://static.audioteka.com/pl/images/products/agatha-christie/i-nie-bylo-juz-nikogo-duze.jpg Jest to moje trzecie spotkanie z tą wspaniałą książką. Raz czytałam i dwa razy słuchałam. Ten wcześniejszy audiobook czytała  kobieta. Piękny głos, choć dosyć wiekowe wykonanie. Tym razem lektorem jest znany wszystkim Wojciech Malajkat:
Znalezione obrazy dla zapytania i nie było już nikogo czyta malajkat
Źródło: http://www.styl.pl/newsy/gwiazdy/news-wojciech-malajkat-ucze-sie-od-zycia,nId,1944225
Poszło mu dobrze. Książka podzielona jest na przeszło 100 odcinków kilkuminutowych. To ukłon w stronę słuchających w drodze do pracy. Fajna była muzyka w tle. 
Cóż można powiedzieć o książce, którą czytało się już kilka razy i pamięta się kto był mordercą? Że wciąż ciekawiła mnie równie bardzo jak podczas pierwszej lektury. Tym razem skupiałam się na napięciu, jakie tworzy się w bohaterach, na klimacie powieści, a przede wszystkim na wskazówkach co do mordercy i dlaczego za pierwszym razem nie zgadłam. Trzeba przyznać, że wszystko jest po mistrzowsku napisane i pewnie jeszcze kilka razy tego wysłucham, tej książki, gdy będą następne wykonania. Siła powieści Agathy Christie tkwi w prawdzie uczuć bohaterów. Każda z nich ma swój świat, swoje przeżycia, traumy i nawyki, które są uniwersalne. Powstaje pytanie o winę i karę i o sens kary śmierci. Jak wiemy, Agatha Christie była jej zwolenniczką. A my?
Inna kwestia związana z ta książką to sprawa tytułu. Nie tylko ja mam poczucie, że poprawność polityczna poszła za daleko. Tak wiem, nieładnie jest przezywać bliźnich, ale w języku polskim czasami już nie wiadomo jak mówić na osoby innej rasy. Zresztą, język współczesnych przeciwników imigrantów europejskich w internecie bije na głowę ten nieszczęsny wierszyk 'Dziesięcioro murzynków' i biednego Bambo, który w Afryce mieszka. Czy nazwa Afroamerykanin jest taka neutralna? Jakbym była Afroamerykanką od 3 stuleci w USA to chyba to podkreślanie mojego pochodzenia bardziej by mnie obrażało. Jeśli ktoś dłużej przebywa w USA niż osoba o białym kolorze skóry. To jak mówić na Polaków w Chicago: Europoamerykanin? Może  raczej walczmy z naprawdę rasistowskimi epitetami w Internecie, na murach. Bo współczesny język młodzieży i dorosłych w odniesieniu do ludzi innych ras naprawdę przeraża. Z tym bym chciała walczyć, a nie z wierszykiem czy tytułem książki sprzed 70 lat.
To tyle ode mnie. 
8 gwiazdek 
Świetny audiobook6 komentarzy:

 1. Nie znam twórczości autorki, ślę chcę to zmienić. Jednak nie będzie to forma audio bo zupełnie nie potrafię się skupić.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznij od czytania. Musisz koniecznie poznać tę pisarkę. Bo jak to, życie przeżyć i nie przeczytać Agathy Christie? Może zacznij od tych 'Słonie mają dobrą pamięć' i 'Nemezis'.

   Usuń
 2. Nie słuchałam jeszcze żadnego audiobooku, z ciekawości muszę to zmienić. Co do książki i Twojej przygody z kolejnym zapoznawanie się z fabułą, to musi być nie lada frajda analizować ją pod innymi kątami, jak za pierwszym razem, tym bardziej, że już wiesz, kto był mordercą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie, wciąż ciekawi równie mocno, bo to Agatha.
   Przygodę z audiobookami radziłabym Ci zacząć z 'Millenium'. Mistrz Gosztyła czyta. Przepraszam pana MAlajkata, że tu wspominam pana Gosztyłę, ale on ma taki głos, że ciarki przechodzą.

   Usuń
 3. Książkę przeczytaną przez tego pana z chęcią wysłucham :) ma niesamowity głos!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: