piątek, 24 listopada 2017

Hans Christian Andersen 'Improwizator' - powieść Andersena dla dorosłych. Czy dorównała jego nieśmiertelnym baśniom?

 Książka ta w wydaniu MG ukazała się 27 września tegoż, 2017 roku. Piękna oprawa, nazwisko autora przyciąga. Miałam wątpliwości, czy lektura mnie nie zawiedzie, ale troszkę przezwyciężyła ciekawość. 

Znalezione obrazy dla zapytania Andersen
Andersen, źródło zdjęcia: https://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/35/index.php
Powieść napisał Andersen w  1835 roku, gdy autor miał 30 lat,a wydanie  polskie nastąpiło w 1859 roku - jak informuje Wikipedia.
Fragment opisu z okładki
Cóż mogę powiedzieć na temat tej książki. W skrócie powiem, że powieść nie rzuciła mnie na kolana. Owszem, bohater był postacią ciekawą, ale powieść była typowa dla swojego czasu. Wszystko, narracja, typ bohatera, obrazowanie, przygody wpisują ją w nurt realizmu dziewiętnastowiecznego. Miałam wrażenie, że powieść jest połączeniem: Dickensa, Sindbada Żeglarza i powieści wiktoriańskiej. W czytaniu przeszkadzały mi opisy, które były jak dla mnie przydługie. Nie mogłam się oprzeć, żeby nie omijać ich wzrokiem i przeskakiwać kolejne partie tekstu. 
Książka nie jest jednak bublem, coś w niej jest miłego, jakaś myśl przewodnia, coś z baśni. Właśnie, coś z baśni, w których autor był niezrównany. Bohatera poznajemy na przestrzeni lat, od dzieciństwa aż do dorosłości. Przechodzi on kolejne koleje losu i rzuca się na świat garściami: szkoła, przyjaźń, miłość, podróże. Chce wszystkiego, ale po latach zdaje sobie sprawę, że najważniejsza jest miłość. i zdaje sobie sprawę z tego, co przez to rzucanie się na nowe rzeczy stracił.  Najpiękniejsze w książce są opisy spotkań z kobietami, najsmutniejsze - fragmenty o matce, a najbarwniejsze - opisy Wenecji i innych pięknych zakątków. 
Po lekturze tej powieści Andersen pozostanie dla mnie niezrównanym autorem baśni. Czytałam, że baśnie były dla niego 'wprawkami', że  marzył o napisaniu dramatu albo powieści. Tak pewnie mówiła mu epoka - czasy przedwiktoriańskie, gdy dziecko nie było adresatem książek, gdy było 'masą do ulepienia', nie tak jak teraz. Ale to baśnie były gatunkiem, w którym nie było miejsca na długaśne opisy, gdy naprawdę bajkopisarz musiał wiedzieć co chce opowiedzieć, były gatunkiem nastawionym na inicjację bohatera, jego przemianę duchową, dojście do prawdy życiowej, zrozumienie tego co jest dobre, a co złe. I w tym kontekście, paradoksalnie powieść 'Improwizator' jest utworem, z którego baśniopisarz takiej rangi jak Andersen mógłby stworzyć przepiękną baśń. A tak, to jest typową powieścią o dorastaniu. Myślę, że dobrze, że ją wydano, bo dobrze wiedzieć, jak Andersen pisał dla dorosłych, ale nie sposób nie stwierdzić, że książka jest średnia. 
5 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu MG:

10 komentarzy:

 1. Ojej, powieść Andersena dla dorosłych? Żyję tyle lat,a nie byłam świadoma, że on w ogóle pisał takie rzeczy.
  Bym przeczytała, szkoda, że to MG wydało, a nie kto inny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że czcionka się zlewa? Fakt, trochę się zlewa. Powiem Pani, że Pani by się spodobała chyba bardziej niż mi, bo Pani jest cierpliwsza.

   Usuń
 2. A to niespodzianka. Chętnie poznam autora w tym wydaniu.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm... Nie wiem czy mam ochotę sięgać po tę książkę, choć z drugiej strony, trochę kusi perspektywa poznania innej odsłony twórczości tego autora. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, z jednej strony boimy się, a z drugiej ciekawi jesteśmy.

   Usuń
 4. Mimo wszystko chętnie zmierzyłabym się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest całkiem fajna powieść o chłopcu szukającym celu w życiu. Myślę, że wielu osobom się spodoba.

   Usuń
 5. To by mogła być ciekawa lektura dla miłośników baśni Andersena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest całkiem fajna i od razu nasuwa się porównanie z baśniami.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: