środa, 1 listopada 2017

Janina Lesiak 'Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa. Album rodzinny"

RECENZJA PREMIEROWA
Książki pani Lesiak pokochałam od początku, od debiutanckiej 'Cecylii'. I wciąż uważam, że jest to JEJ najlepsza książka. Czytelnicy pokochali 'Dobrawę' i słusznie, ale ja uważam, że najlepsza i niedościgniona jest 'Cecylia' - niesamowity, bo ujęty w 3 dni, jak w tragedii greckiej opis czekania ciężarnej kobiety na męża. Książka ta tkwi w mojej głowie, gdy mam jakieś swoje zmartwienia, tyle w niej było dramatyzmu i realnego czekania i cierpienia kobiety, matki. 
11 października 2017 roku otrzymaliśmy portret Jadwigi, żony Władysława Jagiełły. Co wiedziałam o niej z lekcji historii? Że godząc się na małżeństwo z Jagiełłą dała początek dynastii i że wysłała podglądaczy do Jagiełły, żeby zdali jej relację, jak prezentuje się jej wybranek w wannie. Sama nie wiem w jakim podręczniku to wyczytałam.Jakieś było moje zdziwienie, że Jadwiga Pani Lesiak jest inna. Jej nie obchodzi wygląd Jagiełły. 
W ogóle, odmiennie niż wcześniejsze portrety władczyń, Jadwiga nie jest opisywana od wewnątrz. Przypomnę, albo poinformuję, że książki pani Lesiak o królowych pisane były narracją wewnętrzną, opisywały co się dzieje w postaci Dobrawy, Cecylii, Anny Jagiellonki. 

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej Znalezione obrazy dla zapytania Janina Lesiak Dobrawa pisze CV

Książka 'Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa' podzielona jest na 4 części, w których kolejno z perspektywy siostry Marii, pierwszego dziecięcego męża Wilhelma, następnie Jagiełły, aż wreszcie skryby, poznajemy postać Jadwigi. Każde z nich inaczej widziało Jadwigę, każde dostało 'część' jej, ale miałam wrażenie, że ona sama wymykała się wszystkim. 
Troszkę jestem uprzedzona do tego imienia, bo Jadwigi, które znam to jędze, które lubią być naj: najświętsze, najbardziej ponętne itd... Troszkę czułam się zawiedziona tą książką, bo miałam wrażenie, że nie dotarła ona do duszy Jadwigi, tak jak inne książki Autorki. Miałam wrażenie, że autorka doszła do wniosku, że Jadwigi nie da się poznać, że można mieć o niej tylko szczątkowe zdanie, zależne od sytuacji, od osób, z którymi miała do czynienia. Jadwigi 'w realu' jakie znała, też takie są, więc może pani Lesiak miała rację?
Ale udało się Jej pokazać tragizm i patologię późnośredniowiecznych i renesansowych rodzin królewskich: chłód emocjonalny, walka o władzę, okrucieństwo, często w zasięgu rodzeństwa albo innego bliskiego pokrewieństwa, dziecięce małżeństwa, pokładziny ocierające się o pedofilię, samotność władców i ich ciągły strach o swoje życie, to udało się autorce wspaniale. Trochę się nie dziwię, że Jadwiga uległa emocji ku Wilhelmowi, ale nie zgadzam się z blogerami, którzy piszą o żalu za wielką miłością Jadwigi. Była to miłostka, jaką nastolatki przeżywają i szybko się z niej leczą. Inna sprawa to problem historyków zastanawiających się, co by było, gdyby Jadwiga wybrała opcję habsburską. Ale myślę, że w tak poważnej sprawie nie pozostawiano decyzji młodej nastolatce, nawet nastolatce dzierżącej koronę. Może obawy Polaków przed tą dynastią były słuszne? Kto zgadnie co by było, gdyby. 
Podsumowując, książka jest bardzo ciekawa, ale brakowało mi wniknięcia w postać Jadwigi, to zatrzymanie się przed  jej tronem. 
7 gwiazdek daję 
Za książkę dziękuję

Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym Literatura faktu:
Znalezione obrazy dla zapytania degustatorka literatura faktu


8 komentarzy:

 1. Dla miłośników gatunku może być to ciekawa pozycja.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno trafiłam na recenzję książki o Cecylii i urzekł mnie pomysł na tą serię, bardzo lubię książki historyczne, a jeśli mogę poznać bliżej kobiety które zasiadały na tronach to już jestem kupiona :) Nie wspomnę nawet o tym jak piękne są te okładki ale Wydawnictwo Mg jest jednym z moich ulubionych jeśli chodzi o kwestie wizualne :)

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisarze historyczni w Polsce raczej nie zajmowali się kobietami, a pani LEsiak podchodzi do tych władczyń jak do ludzi.

   Usuń
 3. Nie udało się, bo o Jadwidze mówią inni, a nie ona sama...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie. Albo to jest taki klucz na tę kobietę: nieodgadniona.

   Usuń
 4. Interesująco przeprowadzona analiza....lubię czytać Twoje recenzje, gdyż są całkowicie "Twoje", osobiste.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Ja tak czytam książki - osobistym kluczem.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: