piątek, 3 listopada 2017

Kara Thomas 'Mroczne zakamarki' - co wyłoni się z prześwitów wspomnień z dzieciństwa?



Znalezione obrazy dla zapytania Kara Thomas
Kara Thomas
Czytuję od czasu do czasu thrillery, choć nie mam czasu na śledzenie wszystkich ciekawych nowości. Ba, nawet nie mam czasu, żeby przeczytać wszystkich kryminałów Wrońskiego! Ale na tę książkę od Akurat się skusiłam. A przekonała mnie 'zachęcajka' treści. Książka ukazała się 20 września 2017 roku. Książka ta jest debiutem pisarskim tej młodej, 27-letniej pisarki. Książkę nominowano m.in. do Pennsylvania Young Reader’s Choice Award, Georgia Peach Book Award oraz TAYSHAS Reading List. Thomas jest również uznaną autorką scenariuszy m.in. dla Warner Brothers Television. Obecnie mieszka na Long Island z mężem i przygarniętym kotem - podaje wydawnictwo. 


Książka mi się spodobała i przeczytałam ją jednym tchem. Zauważyłam, że jest to literatura popularna, a zakończenie było 'na łeb, na szyję', ale i tak czytałam ją jednym tchem. Urzekło mnie to, że powieść ma klimat starych filmów o amerykańskiej młodzieży, które oglądałam, jak autorka (rocznik 1990) w pieluchach była. Bohaterką jest Tessa Lowell, której postać jest zaprzeczeniem amerykańskiej stereotypowej kobiety, już nie nastolatki: jest uboga i ledwie wiąże koniec z końcem, nie ma łatwości w nawiązywaniu kontaktów. Prawdę mówiąc, stroni od ludzi. Nie lubi klepania po plecach i amerykańskiego OK. Ma za sobą trudne dzieciństwo i wielki żal do matki, że ją zostawiła, a do ojca, że siedzi w więzieniu, do siostry, że nie utrzymuje z nią kontaktu. Nawet internetu w domu nie ma i musi chodzić 'po proszonym'. Do rodzinnego miasta przyjechała z powodu zawiadomienia o śmierci ojca w więzieniu. Przyjeżdża do matki koleżanki z dzieciństwa i zaczyna wracać do przeszłości. Wychodzą 'trupy z szafy'. Bo poza całym 'młynem' z rodziną, ona i Callie, jej była koleżanka, u której nocuje, mają  wspólną sprawę z przeszłości: jako dziewczynki zeznawały w sprawie o zabójstwo jej siostry i zidentyfikowały seryjnego zabójcę 'Potwora znad rzeki Ohio', który dzięki ich zeznaniom został skazany na karę śmierci. Ale po 10 latach od tych zdarzeń dwudziestoletnia Tessa ma jakieś niejasne poczucie, że nie do końca widziała twarz sprawcy....Fabuła powieści polega na stopniowym dochodzeniu do prawdy sprzed 10 lat, które odbywa się w głowie dziewczyny, ale i poprzez dodatkowe zdarzenia. Prawda okaże się smutna i wyzwalająca....
W powieści nie ma niesamowitych wydarzeń, biegających z siekierą zwyrodnialców, ale jej zaletą jest spójność akcji, ciekawe operowanie postaciami i ich emocjami, stopniowe ukazywanie zdarzeń i stopniowe 'wmieszywanie' w nie dodatkowych postaci i przede wszystkim niesamowita klimatyczność powieści, taka jak w filmach z początku lat 90-tych. Bardzo mi się spodobało, że autorka pokazuje nie bogatą Amerykę, tą Amerykę sukcesu, ale amerykańską prowincję, rodziny biedne i dysfunkcyjne, młodzież pozbawioną szans na wybicie się, ale szukającą tych szans dzięki paski - jak Carrie, albo babci - jak Tessa, albo konkretnemu zawodowi mechanika - jak David. W zasadzie można by sądzić, że akcja toczy się w latach 90-tych, gdyby nie gadżety ze współczesności, jak smartfon. 
Podsumowując, książka była dla mnie ciekawą rozrywką. Zajmująco spędziłam z nią czas i wciągnęłam się w akcję kompletnie i doszczętnie. Nawet zapomniałam o tym, że lubię czepiać się struktur, języka i 'niewybitności' książek. Ta była tak ciekawa, że po prostu cieszyłam się lekturą. Zakończenie było troszkę nagle, ale ciekawe i w sumie wynikało z całości fabuły.Na pewno będę czytać kolejne książki tej pisarki. 
Wielkie 6 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Akurat.
Znalezione obrazy dla zapytania Akurat Wydawnictwo
Książka bierze udział w wyzwaniu Łów słów:

10 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że ja też wciągnę się kompletnie i doszczętnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam rozmaite opinie o niej, ale mnie się bardzo spodobała. Po prostu. Mam nadzieję, że i Tobie przypadnie do gustu.

   Usuń
 2. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce. Muszę na nią polować.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco ! Chętnie bym przeczytała. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Iza, zdążyłaś! Do 3-go każdego miesiąca do północy zgłasza się przeczytane rybki. Podeślij link :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to fajnie, bo naprawdę przeczytałam ostatniego października. Zgłosiłam w podsumowaniu październikowym, a dzisiaj będę już miała rybkę listopadową.

   Usuń
 5. Horrorów nie lubię, ale thrillery od czasu do czasu warto przeczytać czy obejrzeć....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to książka z mądrą treścią. Myślę, że Ci się spodoba.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: