czwartek, 2 listopada 2017

Stanisław Bełza 'W ojczyźnie faraonów : (z podróży i przechadzek po Egipcie)" - do Egiptu parowcem, po Egipcie pociągiem. Podróż sprzed stu lat

Uwielbiam takie stare książki podróżnicze. Cieszę się, że ją dorwałam w swoje łapki. Prawdę mówiąc, myślałam, że napisał ją autor 'Katechizmu polskiego dziecka', ale nie, to jego brat. 
Żył w latach 1849-1929 i jutro miałby urodziny. Był adwokatem, pisarzem, podróżnikiem i działaczem kulturalnym na Śląsku. Wikipedia mówi, że w 1921 założył Towarzystwo Narodowo-Kulturalnej Pracy dla Górnego Śląska oraz Biblioteki im. Melanii Parczewskiej w ówczesnej Królewskiej Hucie (dziś Chorzów).
 2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. A jak wynika z książki, był przede wszystkim człowiekiem oczytanym, znającym języki i ciekawym świata.  
Książkę tę można czytać online na stronie Biblioteki Narodowej, albo szukać w antykwariatach. Szczecińskie wydawnictwo Volumina zrobiło w 2012 roku reprint tej książki. 
O Egipcie lubię czytać i chciałabym tam kiedyś pojechać. Choć teraz to nie wiem, gdy coraz więcej zabytków jest niszczonych, a na świecie robi się niebezpiecznie. A kisnąć w kurorcie nie miałabym ochoty. 
I na to ochoty nie miał Stanisław Bełza. Jeździł to tu, to tam i starał się zobaczyć cały ówczesny Egipt. Opisał to w bogatej, treściwej, a przy tym zwięzłej książce 'W ojczyźnie faraonów'. Czuję niedosyt po tej książce, że nie mam wersji papierowej albo audiobooka, przy którym mogłabym się ponownie cieszyć lekturą. 
Bełza opisał wszystko: współczesność Egiptu i starożytność, to co zachowano i to co się zmieniło. Prawdę mówiąc, miał nosa, bo pisał o coraz większej liczbie muzułmanów, o miastach pełnych budek i o rozkradaniu pamiątek Egiptu, o potrzebie zbudowania tamy, która użyźniłaby pola nad Nilem w części południowej i to - jak może wiemy - się stało w latach 60-tych XX wieku. W ratowaniu zabytków brał udział polski archeolog. 
Piękna jest ta relacja Bełzy, taka starodawna, w której autorzy byli świadomi, że czytelnik hen daleko nie widział Egiptu, a fotografii i programów Cejrowskiego nie było. Pisał więc tak, żeby można było sobie wyobrazić wszystko. I pisał: o Aleksandrii i Kairze, o Luksorze, Karnaku, Gizie i świątyni Izydy, o pociągu, w którym piasek wsypuje się do wagonu i wielbłądzie, o muzułmańskich handlarzach i ukutłanych czarnym czadorem kobietach muzułmańskich. I o tym, że pomimo naleciałości wielu okupacji nad tym krajem, to co świadczy o wielkości tej kultury, to zabytki, to Sfinks, to Księga Zmarłych, to dziedzictwo myśli egipskiej, to rozwinięta cywilizacja, która kwitła tam w czasach, gdy w Polsce był las i dzikie zwierzęta. 
Poza tym, te parowce i wielodniowe podróże po Egipcie kojarzą mi się z Poirotem i a Agathą Christie. Piękna retro wędrówka bardzo bystrego podróżnika. 
Bełza napisał jeszcze 'Na dworze padyszacha'. Czuję się zachęcona do jej przeczytania, a wydawnictwa proszę o wznowienie tej książki. 
8 gwiazdek daję.

6 komentarzy:

 1. Świetna recenzja.Bardzo zachęcająco napisałas i tej pozycji.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także chętnie sięgam po literaturę podróżniczą. Ta jednak wydaję się mocno oryginalna, bo niewspółczesna. Czytanie takiej książki może być dla mnie orientalnym doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jeszcze nie czytałaś takich książek? Wiesz, co to fajne doświadczenie, bo oglądamy światy, których już nie ma. Ale te stare książki mają taką zaletę, że kiedyś pisano barwnie, bo w słowach zawierano to co teraz znamy z telewizji, ze zdjęć.

   Usuń
 3. W młodości lubiłam czytać książki podróżnicze czy o np. archeologicznych poszukiwaniach.
  Ten tytuł " Na dworze padyszacha" jAKBY MI NIE BYŁ OBCY.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: