wtorek, 21 listopada 2017

Tadeusz Biedzki 'Ostatnie srebrniki' - gdyby srebrniki Judasza wciąż przechodziły z rąk do rąk.....

Książka ukazała się miesiąc temu, 11 października 2017 roku w wydawnictwie Bernardinum. To druga książka tego wydawnictwa w moim posiadaniu, pierwszą była książka kucharska, i obie są przepięknie, starannie wydane.
Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Biedzki
Tadeusz Biedzki

Autor nie jest debiutantem. Napisał kilka powieści oraz reportaży, był odznaczany za swoją twórczość. 
 Oto fragmenty z hasła autora w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Biedzki):
 • „Władcy Śląska” - pierwsza reporterska książka o komunistycznych dygnitarzach lat 70. wydana w grudniu 1981 r., a kilka dni później, po ogłoszeniu stanu wojennego, cały jej 100 tys. nakład został wycofany ze sprzedaży i przemielony.
 • „Miasto na wulkanie” o niszczonym przez górnictwo Bytomiu oraz „Ślązacy i Schlesierzy”, pierwsza w komunistycznej Polsce pozycja poświęcona wzajemnym stosunkom śląskich Polaków i Niemców - ukazały się w połowie lat 80.
Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Biedzki
 • „Sen pod baobabem” - książką będącą efektem wielu podróży po Afryce, pokazującą Czarny Kontynent bez politycznej poprawności, powrócił po niemal 20 latach przerwy w pisaniu, spowodowanej zaangażowaniem w życie gospodarcze; uznano ją za Podróżniczą Książkę 2012 roku.
 • Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Biedzki „Zabawka Boga” - sensacyjno-historyczna powieść, której akcja toczy się przez 2 tys. lat i znajduje zaskakujące rozwiązanie w XXI wieku; ukazała się w 2013 r.
 • „Dziesięć bram świata” -Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Biedzki      wydany w 2014 r. zbiór 10 opowieści prezentujących najbardziej dramatyczne wydarzenia, jakie przeżył i niezwykłych ludzi, których poznał w świecie.
 • Znalezione obrazy dla zapytania Tadeusz Biedzki„W piekle eboli” – pierwsza w świecie reporterska relacja z wyprawy do ogarniętej epidemią eboli Afryki Zachodniej; ukazała się w 2015 r.

Nagrody i wyróżnienia

 1. Nagroda Bursztynowy Motyl im. Arkadego Fiedlera za książkę „W piekle eboli” (2016)
 2. Nagroda Miles Bonus Zakonu Rycerskiego Templariuszy za książkę „Zabawka Boga” (2014)
 3. Nagroda Hanys 2014 za całokształt twórczości (2014)
 4. Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji – za osiągnięcia gospodarcze (1994)
 5. Złoty Krzyż Zasługi (2000)
 6. Honorowa Odznaka Krajowej Izby Gospodarczej (2015)
Książka jest bardzo ciekawa. Powieść czyta się jednym tchem. To ważne w powieściach. W zasadzie jedyne co mnie w książce zadrażniło, to niepasująca do akcji i według mnie wpleciona sztucznie aluzja do aktualnej polityki, tzw. słoń a sprawa polska, czyli strona 46 (zaznaczyłam sobie). 
Akcja rozpoczyna się w Nikozji, gdzie para małżeńska kupuje starą szkatułkę, która ponoć przynosi pecha.. W trzy miesiące później ta sama para jest świadkiem brutalnego zabójstwa kapłana w Barcelonie. Co dziwniejsze, zabójstwo to jest zatuszowane. W szkatułce znajdują stare monety, a i zabójstwo nie może im wyjść z głowy. Zgłaszają się więc do specjalistów i sprawa rusza i zatacza coraz szersze kręgi, zło zostaje ruszone, a prawda może kosztować życie ludzkie. Jednocześnie dzięki znawcom małżeństwo zaczyna się dowiadywać coraz więcej na temat szkatułki i monet. Akcja idzie dwutorowo - z jednej strony współczesne wydarzenia, a z drugiej - historia, która źródła swoje czerpie z wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat i dotyczy Judasza i Piłata. Szkatułka jest przeklęta, bo każdego jej posiadacza spotyka nieszczęście. Wszystkich tych posiadaczy poznajemy: kupców i papieży, męczenników i męczonych. Rozwiązanie akcji jest totalne i świetnie napisane. 
Wyczytałam, że autora porównano do 'Dana Browna'. W sumie autor jest odwrotnością Browna, bo tamten obalał chrześcijaństwo, a Tadeusz Biedzki je ocala. Wydarzenia w książce pokazują, że pomimo rozmaitych życiowych tragedii, wartości takie jak miłość, rodzina, poświęcenie, prawda są ważne, że zło wraca do czyniącego, a zło obraca się przeciwko samemu sobie. Tajne stowarzyszenia, tajemnicze monety, fatum zło przeciwko dobru to ciekawe elementy powieści, które czynią ją pasjonującą. Autor Ma bardzo lekkie pióro i kreśli sceny i bohaterów kilkoma słowami. 
Książka wpisuje się w krąg literatury popularnej, ale ciekawej literatury popularnej. Podróże, historia i spiski to coś nowego w naszej powieści popularnej i ja to 'kupuję'. Styl autora mi odpowiada. To miła lektura na niedzielne, zimowe popołudnie. 
7 gwiazdek

Za książkę do recenzji dziękuję:
Znalezione obrazy dla zapytania Bernardinum

14 komentarzy:

 1. Ta historia utrzymana jest w podobnym stylu co "Zabawka Boga". Natomiast aluzje do polskiej sytuacji politycznej też mi tu nijak nie pasowały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę przeczytać 'Zabawkę Boga', bo pasuje mi ten styl. Fajna książka i lekko napisana. Mam nadzieję, że w innych książkach nie ma takich aluzji.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Ostatnie srebrniki" to dość naiwne dzieło, pisane męczącym językiem (narracja w czasie teraźniejszym, pełno zdań typu"biegniemy do komputera"), pełne uproszczeń (srebrniki są autentyczne, co "potwierdza" napis "Argenti Iudas figuli") i pobożnych życzeń (w rodzaju "Inkwizycja walczyła z herezjami drogą perswazji"). Chcąc napisać anty-Browna autor powinien sie bardziej postarać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Narracja w czasie teraźniejszym bywa męcząca. Zastanawiam się, czy to zauważyłam. Jednym słowem, się nie spodobało?

   Usuń
 4. Edward Barański17 sierpnia, 2018 17:21

  Osobiście nigdy tej książki nie czytałem, ale chyba będę musiał się nad nią pochylić. Zainteresował mnie temat srebrników, gdyż z zainteresowania jestem numizmatykiem i lubię stare monety i inne rzeczy tego typu. Bardzo lubię również czytać http://www.skarbnicanarodowa.info.pl ze względu na fajne i aktualne sprawy związane z kolekcjonowaniem starych monet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to ciekawy temat, warty zgłębienia. Zdaje się, że w książkach Chmielewskiej pojawia się motyw starych monet. No a srebrniki to już całkiem ciekawe są. Ciekawi mnie czy dużo ich się zachowało?

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście nie znam tej pozycji literackiej i ciężko jest mi się wywiedzieć. Jednak najbardziej przyciągnął mnie tytuł czyli srebrniki. Jako, że jestem numizmatykiem i zbieram srebrne monety http://www.skarbnicanarodowa.org/srebrne-monety to myślę, że akurat takie coś mogłoby być dobre dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, może wiesz, czy w ogóle zachowały się rzymskie srebrniki? Gratuluję pasji. W ogóle to uważam, że takie książki o nietypowych pasjach są bardzo ciekawe.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: