wtorek, 12 grudnia 2017

Lina Wolff 'Poliglotyczni kochankowie' - samotność w wielkim mieście, czyli znak czasów....

Książka ukazała się 25 października 2017 roku. To pierwsza książka tej autorki w Polsce. 
Autorka. Źródło: https://www.sydsvenskan.se/2016-08-28/lina-wolff-overtraffar-forvantningarna
 Wydawnictwo pisze o niej tak:
Debiutowała w 2009 roku zbiorem opowiadań Många människor dör som du (Wiele osób umiera jak ty). Powieść Bret Easton Ellis och de andra hundarna (Bret Easton Ellis i inne psy, 2012), nagrodzona nagrodą literacką magazynu „VI” i nominowana do nagrody za powieść roku Szwedzkiego Radia, odniosła ostatnio sukces w tłumaczeniu na język angielski. Poliglotyczni kochankowie zostali uhonorowani prestiżową szwedzką nagrodą literacką Augustpriset 2016 (http://marginesy.com.pl/autor/266)
 
Bardzo dobra książka, ale przygnębiająca. Opowiada o samotności i desperackiej próbie szukania miłości. Pierwsza bohaterka została porzucona przez pierwszego chłopaka, a potem wikła się w różne destrukcyjne związki. Następnie pisze anons na portalu randkowym. Pojawia się tu epizod spalonego maszynopisu 'Poliglotycznych kochanków'. Część druga to opowieść autora tego maszynopisu, a część trzecia to historia kobiety, której rodzina została opisana w tym maszynopisie.
Książka jest ostrzeżeniem przed randkami z przypadkowymi osobami, przed chwytaniem się dziwnych relacji tylko dlatego, że jesteśmy samotni. Aż wreszcie książka jest diagnozą nas współczesnych. Bardzo gorzką diagnozą, mówiącą, iż mamy problem z uczuciami, z samymi sobą, że nie szanujemy siebie, więc i pozwalamy na to, żeby inni nas nie szanowali.
Nie wiem czy powieść przetrwa próbę czasu, ale w tej chwili wpasowała się doskonale. Ale jest lekturą gorzką, więc to może zniechęcać. Jednakże warto jest ją doczytać do końca. 
6 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
 

2 komentarze:

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: