wtorek, 5 grudnia 2017

Władimir Sorokin 'Cukrowy Kreml' - antyutopijna wizja Rosji.

Jest to zbiór opowiadań, będący uzupełnieniem powieści 'Dzień oprycznika', którą recenzowałam pod koniec listopada:
Pisałam wtedy między innymi tak:
'Dzień opricznika' to powieść osadzona w przyszłości. Opisuje jeden dzień z życia opricznika, czyli członka tajnych służb władzy na Kremlu, słusznie kojarzącego się z opricznikiem z czasów Iwana Groźnego. Jednocześnie wiele jest tu gadżetów współczesnych: mercedesy, komórki itd. Średniowieczna jest jednak mentalność rosyjskiej władzy, w której nie sposób nie doszukiwać się wymowy tak współczesnej, jaki i historycznej.(...)
 Świat Sorokina jest groteskowy, przerysowany i nienaturalny. Sorokin pisze w stylu postmodernistycznym, łącząc elementy nieprzystające do siebie, elementy z różnych epok i gatunków, ale wszystkie te sprzeczności - miałam wrażenie - są wyjątkowo celne i trafne w opisie Rosji.

Tam fabuła dotyczyła opryczników oraz miejsc, w których on się obracał, a więc palonych dworów, teatru, sauny Ojczulka, alkowy Monarchini, domu znachorki itd. W 'Cukrowym Kremlu' Sorokin opisuje świat zwykłych ludzi, młodych i starych, ulice, place zabaw, kolejki sklepowe, a nawet idzie do muru, który wznoszą murarze. Niby fajnie, ale jednak troszkę nudno. 
Oto moja opinia:
Książka jest zbiorem opowiadań, mającym rozświetlić świat z 'Dnia oprycznika'. No i owszem jest tu i Moskwa, i zwykli ludzie, i Wielki Mur, i zakupy, i szkoła, a nawet dom publiczny dla opryczników, ale miałam wrażenie, że autor po pierwszym, całkiem dobrym opowiadaniu pt. 'Marfuszka', poszedł w stronę czystej formy i bawił się dziwactwami. Sens w tej książce nie ma żadnego uzasadnienia w treści, jest czystą pornografią. Po prostu się wynudziłam od połowy. 
Tylko 4 gwiazdki.

4 komentarze:

 1. Skoro wieje nudą - na pewno sobie ten tytuł odpuszczę. Szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla fanów 'Dnia oprycznika' - książka potrzebna, bo wyjaśnia ten świat, ale faktycznie zacznij od 'Zamieci' albo 'Dnia oprycznika'.

   Usuń
 2. Jeszcze nie sięgałam po książki autora, szkoda, że nie na wszystko starcza czasu i trzeba dokonywać wyborów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: