sobota, 13 stycznia 2018

Invin David Yalom 'Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne'

Okładka książki Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne W oryginale książka ma tytuł 'Love Executioner and Other Tales of Psychotherapy'. W Polsce ukazała się w roku 2014 w wydawnictwie Czarna Owca. Napisał ją specjalista z tej dziedziny, człowiek 'z dyplomem' Irvin D. Yalom, lekarz, autor powieści i prac naukowych, emerytowany profesor psychiatrii na Stanford University, egzystencjalista i psychoterapeuta.
Znaleziony obraz
Autor. Źródło: http://freudquotes.blogspot.com/2015/06/irvin-d-yalom-quotes_8.html

 Na stronie, na której znalazłam to urocze zdjęcie Yaloma, są też cytaty z jego książek. Jeden z nich mi się mocno spodobał:
“Every person must choose how much truth he can stand.”
― Irvin D. Yalom, When Nietzsche Wept

Książkę 'Kat miłości' zauważyłam na LubimyCzytać, w recenzji @almosa. Uznałam, że to książka, która może coś wnieść w moje życie. I się nie zawiodłam. Zasadnicza teza autora jest następująca:

'Moim zdaniem istnieją cztery dane egzystencji szczególnie ważne dla psychoterapii: nieuchronność śmierci, dotycząca nas samych i tych, których kochamy, wolność kształtowania swego życia wedle własnej woli, nasza ostateczna egzystencjalna osobność i, w końcu, brak narzucającego się oczywistego sensu życia'.

 Autor opowiada o kilku swoich pacjentach. Co istotne, widać w tym rolę terapeuty, którego można mylić z psychiatrą, psychologiem. Pacjenci profesora Yaloma są różni, z różnymi problemami, ale chyba po przeczytaniu tej książki nie można powiedzieć, że wszyscy byli 'zaburzeni'. Mieli problemy, a to co innego. 
Bardzo polubiłam ostatniego pacjenta, któremu terapia uświadomiła, jak bardzo związany jest emocjonalnie ze swoją żoną, a ona z nim. Jeszcze jedna sprawa jest istotna, a mianowicie taka, iż autor wyraźnie mówi, iż nie zakłada z góry żadnych wniosków na temat pacjentów. Nawet sny interpretuje osobno i z punktu widzenia życia każdego pacjenta, na przykład ten sen pacjentki o dzieciach bliźniakach. Indywidualnie wyjaśnia również gesty i miny pacjentów, czym różni się od mniej doświadczonych terapeutów. Wie bowiem, że ludzie są nieprzewidywalni i różni. 
Co wynika z opowieści w książce 'Kat miłości' to to, że każdy człowiek w różnym stopniu przechowuje w sobie nieprzepracowane traumy i każdy człowiek inaczej reaguje na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Bardzo praktyczne jest podejście profesora do swoich pacjentów. Rozmawia z nimi, stara się, żeby oni sami uświadomili sobie swoje problemy, a jak trzeba to zderza ich z grupą. 
Czytam sobie teraz wypowiedzi czytelników książki na stronie http://lubimyczytac.pl/ksiazka/229033/kat-milosci-opowiesci-psychoterapeutyczne i widzę, że każdy zauważył w niej coś innego. Ja też. Mnie w niej ucieszyło to, że Yalom każdemu z tych jakże różnych od siebie 'przypadków' każe, umożliwia, pozwala, daje szansę pogodzić się z sobą, zaakceptować swoje problemy, a także to, że nie są doskonali, że mają prawo do błędów, że nie powinni unieszczęśliwiać swoimi obsesjami bliskich, tak jak pacjentka, która kazała swoim synom opłacać grób na cmentarzu. Jest też i inny, pozytywne wydźwięk tej książki, który pojawił się jako epizod, ale mnie ucieszył. Pacjentką Yaloma jest otyła dziewczyna, od lat nieumawiająca się na randki, bo czuje się nieatrakcyjna. Na terapii zetknęła się z pacjentem obarczonym wielu dysfunkcjami, który też nie ma udanego życia. Ale uwielbia puszyste panie i za dużo mówi. A ona potrzebuje z kolei kogoś, kto ją dowartościuje. Udane spotkanie, ciekawy epizod, troszkę na marginesie tej książki. 
Lektura bardzo wciągająca i ciekawa. 
Daję 10 gwiazdek

4 komentarze:

  1. Widziałam książkę tego pana u mojej cioci w biblioteczce, ale jakiś inny tytuł, może sobie pożyczę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponoć napisał więcej książek. Uważam, ze to najbardziej sensowny autor 'terapeutyczny', jakiego do tej pory czytałam.

      Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: