czwartek, 11 stycznia 2018

Jubileusz Wydawnictwa Literackiego. Już 65 lat z nami. Zapowiedzi na 2018 rok w Wydawnictwie Literackim i Noir sur Blanc

Dzień dobry,
Parę dni temu dostałam takiego maila:
Przywitaliśmy 2018 rok. Dla Wydawnictwa Literackiego będzie to rok szczególny, najbliższe 12 miesięcy upłynie bowiem pod znakiem jubileuszu 65-lecia.

Wydawnictwo Literackie powstało na początku 1953 roku. Pierwszym dyrektorem oficyny był Aleksander Słapa, a redaktorem naczelnym wybitny krytyk, członek zespołu redakcyjnego „Życia Literackiego”, dr Henryk Vogler. W programie wydawniczym nowo utworzonej oficyny znalazły się pozycje z literatury współczesnej, klasycznej i społeczno-naukowej. Pierwszą zapowiadaną książką miał być wybór listów Juliana Marchlewskiego do Stefana Żeromskiego i Władysława Orkana. Kiedy jednak w czerwcu 1953 roku pojawiły się publikacje Wydawnictwa Literackiego, były to najpierw Wybór poezji Adama Asnyka, Dwie noce Walerego Łozińskiego, powieść W Roztokach Władysława Orkana, Igrce w Barbakanie Adama Polewki oraz poemat o Koperniku Tadeusza Śliwiaka Astrolabium z jodłowego drzewa. W 1953 roku ukazały się także książki Ludwika Jerzego Kerna, Henryka Markiewicza i Sławomira Mrożka. Tak oto rozpoczęła się historia WL.

Oto jakie książki z zeszłego roku wydawnictwo przypomina:

Każdego roku nakładem WL ukazuje się ponad 100 nowych tytułów z różnych kategorii: literatury, szczególnie pięknej polskiej i obcej, literatury faktu – w tym cenionych książek wspomnieniowych, historycznych, popularnonaukowych – oraz literatury dla dzieci młodzieży. Wystarczy wymienić największe bestsellery minionego 2017 roku:

Anna Kamińska Wanda
Anna Brzezińska Córki Wawelu -
Moja recenzja
Szczepan Twardoch Ballada o  pewnej panience
Dorota Masłowska Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu
Anna Kamińska Białowieża szeptem
Jerzy Pilch Portret młodej wenecjanki
Ignacy Karpowicz Miłość
Timothy Walker Fińskie dzieci uczą się najlepiej
Anne-France Dautheville Sekrety roślin -
Moja recenzja
Jacek Tacik Zamach
Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski Ja, pustelnik  -
Moja recenzja


Na rok 2018 wydawnictwo zapowiada wiele premier. Oto niektóre z nich: 

 STYCZEŃ

Andrzej Chwalba Legiony 1914-1918


Już w styczniu ukaże się najnowsza książka cenionego historyka Andrzeja Chwalby Legiony 1914-1918.  To kompletna legionowa historia i mitologia w jednym pasjonującym tomie. W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Andrzej Chwalba proponuje książkę, jakiej przez dekady brakowało na polskim rynku: napisaną żywym językiem popularną syntezę dziejów Legionów Polskich i legionistów, którzy po 1918 roku stanowili istotną część elit politycznych II Rzeczypospolitej, współtworząc historię Polski. A jacy naprawdę byli legioniści? Jak żyli na co dzień? Jakie przyświecały im idee i czy udało się je zrealizować? Sądzimy, że historia Legionów jest powszechnie znana, ale czy wiemy, które jej elementy są prawdziwe, a które należy uznać za mity? W swej najnowszej książce Andrzej Chwalba stawia te i inne, nowe pytania na temat Legionów i stara się na nie odpowiedzieć.


Steve Sem-Sandberg Burza

Również w styczniu duża dawka literatury pięknej. Steve’a Sema-Sandberga nie trzeba przedstawiać polskim czytelnikom – powieści Biedni ludzie z miasta Łodzi i Wybrańcy spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem.

Najnowsza powieść szwedzkiego pisarza to Burza – książka inna niż poprzednie, kameralna i wyciszona, ale jednocześnie pełna emocji i napięć. Tym razem Sem-Sandberg opowiada historię Andreasa, który na niewielkiej wyspie u wybrzeża Norwegii stara się odkryć tajemnicę swego pochodzenia. Literatura najwyższej próby.

Eka Kurniawan Człowiek tygrys  

Człowiek tygrys Eki Kurniawana zapewnił Indonezyjczykowi nominację do Nagrody Bookera oraz zwycięstwo w plebiscycie na książkę roku „Financial Times”.

Wszystko zaczyna się od morderstwa, które wstrząsa życiem małego miasteczka, położonego na indonezyjskim wybrzeżu. Oto Margio, młody mężczyzna o raczej nieposzlakowanej opinii, zabija znacznie starszego lokalnego artystę. Robi to w wyjątkowo niespotykany sposób — zaciskając zęby na szyi ofiary. Nic nie jest jednak takie, jak mogłoby się wydawać.
LUTY

Karl Ove  Knausgård Moja walka 6

W lutym książka, na którą czekały tysiące czytelników – szósty tom Mojej walki Karla Ove  Knausgårda. Z tomu finałowego wyłania się najpełniejszy obraz pisarza, męża i człowieka.

Knausgård, autor a zarazem bohater powieści, stoi u progu największego przełomu w swoim życiu — właśnie ukazuje się pierwszy tom Mojej walki, powieści, która na zawsze odmieni życie jego i jego najbliższych, choć nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem… Zanim świat uzna go za międzynarodową sensację przyjdzie zmierzyć mu się ze skandalem, pozwem sądowym oraz załamaniem nerwowym żony. Oto cena sukcesu.

 


Sigridur Hagalin Bjornsdottir Wyspa

W tym samym miesiącu jeszcze jedno ciekawe wydarzenie z północy Europy. Wyspa to debiut islandzkiej pisarki Sigridur Hagalin Bjornsdottir. Książka łączy w sobie elementy thrillera, political fiction i dystopii, a przedstawia wizję tego, co mogłoby się stać na Islandii, gdyby nagle straciła kontakt ze światem zewnętrznym.
Powieść wywołała żywą dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa demokratycznego, ogłoszono ją także najlepszym islandzkim debiutem ostatnich lat.
Richard Flanagan Nieznana terrorystka

Zajrzyjmy na jeszcze jedną wyspę – na Tasmanię. Kolejną wydaną w Polsce powieścią Richarda Flanagana będzie Nieznana terrorystka.
Po nocy spędzonej z przystojnym nieznajomym, Gina Davies, tancerka występująca w klubie erotycznym pod pseudonimem Doll, staje się główną podejrzaną  w śledztwie dotyczącym zamachu terrorystycznego w Sydney. Policja znajduje trzy bomby, które miały eksplodować na stadionie, a próbujący za wszelką cenę ratować swoją karierę zramolały dziennikarz robi poszlakowy reportaż. Australia jest przerażona wizją nieznanej terrorystki.Douglas Smith Rasputin

Miłośnicy historii powinni zwrócić uwagę na biografię Rasputina pióra znakomitego amerykańskiego historyka Douglasa Smitha. Pisząc tę książkę, Smith dotarł do wielu nowych źródeł, zarówno rosyjskich, jak obcych, w tym do tajnych raportów ambasadorów państw zachodnich.
Dzięki setkom stron materiałów zdołał zrekonstruować historię Rasputina o wiele dokładniej od poprzedników, podkreślając m.in. to, w jaki sposób i w jakim stopniu Rasputin sam siebie wykreował, stając się – de facto – celebrytą.MARZEC

Na marzec Wydawnictwo Literackie zapowiada powrót Martina Caparrosa, autora słynnego reportażu Głód.

Książka Księżyc. Od nowiu do nowiu to wynik podróży, jaką argentyński pisarz odbył na zlecenie ONZ do różnych zakątków świata – Caparros miał spotkać się z emigrantami i ludźmi wykluczonymi, a następnie napisać reportaż. Argentyńczyk zrobił to jednak po swojemu – Księżyc... to nie tylko wstrząsająca literatura faktu, to nie tylko tekst o wykluczeniu, handlu ludźmi i głodzie, to coś więcej, to książka o rozterkach reportera i niezrozumieniu mechanizmów, które sprawiają, że jedna część świata opływa w dostatki, a druga skazana jest na przerażającą biedę i cierpienie.

Jak zwykle w przypadku Caparrosa, mocna i bardzo potrzebna książka.

W marcu ukaże się także niezwykły thriller – powieść Eleny Varvello Czy mnie słyszysz? ogłoszono książką roku 2016 we Włoszech. Rok 1978. 16-letni Elia mieszka z rodzicami w małym przemysłowym miasteczku na północy Włoch, prowadząc zwyczajne życie. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się ze Stefano. Zakochuje się też w jego matce, pięknej 36-letniej Annie, pierwszą szczeniacką miłością… W tym czasie Ettore, ojciec Elii, traci pracę, odsuwa się od świata i coraz bardziej dziwaczeje. Psują się relacje w rodzinie. Miasteczko od pewnego czasu żyje tajemniczą śmiercią małego chłopca, więc kiedy Ettore porywa nastolatkę i wywozi ją do lasu, podejrzenia szybko padają na niego. Poruszająca opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie i trudnych relacjach rodzinnych, zaburzonych chorobą psychiczną ojca.  Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron i co warto podkreślić – wyróżnia się wysokim poziomem literackim.

KWIECIEŃ

I może jeszcze jedna niezwykła książka. W kwietniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się Homo deus. Krótka historia jutra – światowy bestseller, druga książka Yuvala Noah Harariego, jednego z najbardziej inspirujących naukowców naszych czasów.
W swej poprzedniej książce Sapiens Harari skupiał się na historii ludzkości i na tym, jak ze zwierzęcia człowiek przeistoczył się we władcę świata.
Homo deus to współczesność i wizja, jak człowiek będzie się rozwijał przez najbliższe kilkadziesiąt lat. A jest to wizja fascynująca i przerażająca zarazem – jedną z tez Harariego jest to, że już wkrótce człowiek stanie się nieśmiertelny.

To tylko krótki przegląd zapowiedzi, ciekawych książek oczywiście będzie więcej – o wszystkich informować będziemy na naszym profilu FB, na Instagramie, a także na stronie www.wydawnictwoliterackie.pl.Aktualności:

Spotkanie z Katarzyną Zimmerer

Zapraszamy na spotkanie z dziennikarką i pisarką Katarzyną Zimmerer poświęcone jej najnowszej książce Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej.

Spotkanie  odbędzie się w niedzielę 14 stycznia o 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przy ul. Konopnickiej 26. Rozmowę z Katarzyną Zimmerer poprowadzi Tomasz Fiałkowski. Wstęp wolny.


 W przedsprzedaży są już:

Przedsprzedaż

elkaelkaelka


elkaelkaelka


elkaelkaPoza tymi książkami Literackie planuje publikację i innych, ciekawych książek, choć może mniej poważnych:
Niesforny dwunastolatek,całkiem wiekowa Panna
+ uwięziony na Ziemi demon – i awantura gotowa!


Maz Evans
Kto wypuścił bogów?

przełożyła Natalia Wiśniewska 

premiera 28 lutego 2018

Elliot Hooper nie ma łatwego życia. Od śmierci dziadka mieszka sam z mamą na starej farmie w południowej Anglii. Wstawać rano nie lubi, za szkołą nie przepada, ale to wszystko byłoby do zniesienia, gdyby tylko nie szwankująca pamięć mamy Elliota. Josie zamiast otaczać syna opieką, sama jej coraz częściej potrzebuje.
Rosnące długi, czyhająca na rodzinną farmę wścibska sąsiadka i znikająca raz za razem mama to zbyt dużo jak na dwunastolatka. A gdyby tego wszystkiego było za mało, pewnej nocy w oborze na farmie Elliota ląduje Panna, która przedstawia się jako „nieśmiertelna”, „gwiezdna konstelacja” i „członkini Rady Zodiakalnej”, licząca sobie niespełna dwa tysiące lat!
To dopiero początek kłopotów Elliota... Dziwaczna istota, którą – co tu dużo gadać – chłopiec ma za lekką szajbuskę, szuka „więźnia numer czterdzieści dwa”.
Kim jest więzień? Kto pragnie przejąć władzę nad światem bogów i światem ludzi? Czy chłopiec zdoła przeciwstawić się tajemniczemu i potężnemu wrogowi?
Jedno jest pewne – na Elliota i jego nowych, boskich przyjaciół spadną prawdziwe gromy!
 

Pszczoły = życie

Czytaliście z wypiekami na twarzy Historię pszczół Mai Lunde? Nadszedł czas by dowiedzieć się więcej o tych fascynujących owadach i zaprosić je do swego ogrodu. 
Joachim Petterson
Pszczoły

przeł. Witold Biliński

premiera: 14 lutego 2018
„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety.
Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.


Oraz zapowiedź powieści obyczajowej:

Kontynuacja bestsellerowego cyklu o Zawrociu
DWIE SIOSTRY, JEDNA TAJEMNICA, STO CZEKOLADOWYCH WIEŻ
 
Wydawało się, że trzy powieści z cyklu o Zawrociu wystarczą, by Matylda zgłębiła wszystkie rodzinne sekrety. Nic bardziej złudnego. Gdy do Matyldy trafia kilka fotografii, które nie pasują do żadnego z rodzinnych albumów, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że oficjalna wersja jej życia nie ma nic wspólnego z prawdziwą. Co zdarzyło się, gdy miała sześć lat? Dlaczego rodzice wolą, by trzymała się z dala od przyrodniej siostry? Kim jest Asia-Wiewióra, dziewczynka z niepokojących snów?
 
Matylda ma nadzieję, że odkrycie tego, co stało się przed laty, pomoże naprawić relacje z siostrą i zakończy wieczną rywalizację.
 
Tylko czy warto szukać odpowiedzi, gdy wszyscy wokół przekonują, że niektóre tajemnice lepiej zostawić w spokoju? I czy przez te rodzinne porządki i nieporządki Matylda nie przegapi miłości i dokona właściwego wyboru?
 
Intrygująca opowieść o szukaniu porozumienia, o zawiłościach rodzinnych relacji i o miłości, która zawsze może zaskoczyć.
 
Hanna Kowalewska opowiada o losach Matyldy i innych bohaterów zawrociańskiego cyklu z finezją i elegancją, budując jednocześnie niezwykle sugestywny klimat zawiłych międzyludzkich relacji i namiętności.


A na koniec jeszcze jedna książka, która z kolei dotyczy Katalonii, której wydanie już lata dzień zapowiada  Noir sur Blanc:


Victus
Albert Sánchez Piñol 'Victus/ Upadek Barcelony. 1714"
Malowniczy obraz wojny o sukcesję hiszpańską, która rozdarła Europę na początku XVIII w. i oporu Barcelony, miasta, które stawiło czoło dwóm cesarstwom i przez rok broniło się przed jednym z najstraszniejszych oblężeń. Zrozumieć dlaczego dzieci katalońskie bawią się raczej w Habsburgów i Burbonów zamiast w kowbojów i Indian, to uchwycić istotę dzisiejszego projektu odłączenia Katalonii. 

Dużo zapowiedzi, prawda? Na niektóre mam chęć, na część te chęci muszę odłożyć z powodu braku czasu, ale przymierzam się do Flanagana i  jestem bardzo ciekawa, jak sobie poradzi ze współczesną tematyką. Dotychczas o terroryzmie nie udało się napisać wciągającej powieści. Poza tym 'Człowiek tygrys' i 'Burza' brzmią zachęcająco i oczywiście Chwalba. Skusiłam się też na 'Kto wypuścił bogów'. A, i wreszcie chciałabym przeczytać 'Moją walkę'.
A Wy?10 komentarzy:

 1. Mają też wznowić (? nie wiem czy to słowo tu odpowiednie) "Zadrę" Piskorskiego. A nie wiem czy wznowienie jest właściwym określeniem, bo to ma być wersja rozszerzona...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten Piskorski od 'Czterdzieści i cztery'? A to świetnie mi się czytało. Nie napisali o tym w zapowiedziach, więc nie pisałam.

   Usuń
 2. A ja w tym roku tylko się będę przyglądać pokazywanym na blogach książkom, bo zdecydowałam w tym roku nie kupować książek....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dużo masz oczekujących na przeczytanie?

   Usuń
  2. Nie na jeden rok czytania.....tych jeszcze kupionych ubiegłym wieku i kupionych lub zdobytych w różny sposób w trakcie blogowania.

   Usuń
  3. Pokazywałam swoje regały chyba nie raz a od tamtej pory znów się liczba książek powiększyła.
   Moja biblioteczka wymaga jakiegoś usystematyzowania...mam w niej totalny misz masz....ale nie mam kiedy tego zrobić.

   Usuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...