piątek, 5 stycznia 2018

Stanisław Lem 'Ogród ciemności i inne opowiadania', wybór Tomasz Lem - tomiszcze, które przekonało mnie do Lema

 Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz na świecie. Gdy przeczytałam to opasłe, bo ponad sześciusetstronicowe tomiszcze, zrozumiałam dlaczego jest tym najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Nie sposób nie oglądać filmów o kosmosie, starszych i nowszych, przy których zawsze pozostaje niedosyt albo wrażenie, że oczekiwaliśmy czegoś więcej.... I teraz dostałam w ręce 'Opowiadania' Lema, przeczytałam (w 3 dni, co jest rekordem szybkości!) i już rozumiem, że Stanisław Lem był pisarzem fenomenalnym. 
Ilustracja
Stanisław Lem, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem
Fragmenty okładki z tyłu.

W tej recenzji napiszę tylko o tym, co sama wymyśliłam w związku z książką i do jakich wniosków sama doszłam. Temat jest zbyt obszerny, żeby cytować Wikipedię... Tak jak napisano na okładce, zbiór wybrał syn pisarza na podstawie własnych kryteriów. Pewnie chciał pokazać Ojca z najlepszej strony. I udało mu się to świetnie. Ja zaliczam się do drugiej grupy, czyli do 'zaczynających dopiero przygodę ze wszechświatem Lema'. I powiem Wam szczerze, że początkowo byłam na etapie że nigdy więcej, bo za trudny. Rozsmakowałam się tak w połowie, przy opowiadaniu z tomu 'Opowieści o Pilocie Pirxie', z którymi się zderzyłam w klasie 7. Może bym i  się rozsmakowała, choć głupiutka wtedy byłam, ale mi odebrano ten jedyny egzemplarz, bo potrzebowano na lekcje.... Czytałam też 'Solaris'. 
Cóż mogę powiedzieć o Lemie? Że jest genialny, że nieporównywalny z nikim, że jak się go czyta, to ma się wrażenie, że tworzy takie światy, jakie są unikalne dla niego, że nigdy nie czytaliśmy czegoś równie unikalnego, takiego połączenia gry słownej, groteski, science fiction, naukowości i humanistyki oraz głębokiej i pesymistycznej wizji świata, którą może dostrzec jedynie człowiek, który widział wojnę i stracił cały swój świat. JA dopiero jak u Urbanka wyczytałam, że Lem był ze Lwowa, to zrozumiałam ten jego pesymizm, nostalgię i potrzebę zachowania człowieka w człowieku. Wielu rzeczy nie zrozumiałam, ale nabrałam ochoty na jego książki. Każde jego opowiadanie jest inne, tak jakby mistrz wybierał z każdego stylu coś co może oddać jego myśl i pisał. Pisał jak nikt. Jego pisarstwo mówi nie tylko o przeszłości, ale i o przyszłości, o tym kim jest człowiek i czy ma szansę nie zniszczyć tego świata w całości i odcinkach. 
Mam taką znajomą korespondencyjną z Australii. Polski nie zna kompletnie. Chciałam jej więc pokazać jakieś książki z wspaniałej przecież literatury polskiej, które by oddały wspaniałość naszej literatury. Myślałam nad Prusem, ale zdaje się, że trudno jest znaleźć 'Lalkę' po angielsku. Teraz wiem, że zaprezentuję jej Lema, bo to geniusz. 
Zakończę cytatami z książki:
Zabawny tekst o sprzątaniu

Opis rozrywek matematyka....

O polityce
Książce daję oczywiście 10 gwiazdek
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu:


1 komentarz:

  1. Napisz koniecznie, jak koleżanka odebrała twórczość autora.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: