piątek, 12 stycznia 2018

William Dalrymple 'Kalijuga. Wiek waśni i sporów' - Indie - mikrokosmos problemów świata

William Dalrymple – ur. 1965 w Szkocji, pisarz, historyk i krytyk literacki. Od 2004 roku korespondent "New Statesman" w Azji Południowej. Opublikował osiem książek doskonale przyjętych przez krytykę i obsypanych nagrodami. 
(źródło:https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/william-dalrymple)
W Polsce najnowsza (ukazała się 9 listopada 2017 roku w Noir sur Blanc), ale w dorobku tego znakomitego reportera jedna z wcześniejszych książek, bo czwarta. Ukazała się w 1998 roku, czyli dwadzieścia lat temu, ale problemy i konflikty w niej ukazane nie straciły na aktualności. Śmiem nawet twierdzić, że stają się coraz bardziej aktualne, bo stają się uniwersalne. Dlatego napisałam w tytule o mikrokosmosie. Ale zacznę od początku.
Książka jest opisem pobytu autora w różnych częściach Indii, Sri Lanki, Reunionu i Pakistanu w latach 90-tych. To co zobaczył, ludzie z którymi się spotkał i rozmowy, jakie przeprowadził, ukazują różnorodność Indii, kraju, o którym Dalrymple pisze, czytując szesnastowiecznego mongolskiego władcę Babura 'W Indiach wszystko robi się inaczej niż wszędzie indziej na świecie. I tak będzie zawsze'. 
Prawdę mówiąc boję się książek o Indiach, bo są tak egzotyczne i tak pełne wszystkiego, że aż zasłaniają mi obraz całości przekazu. Tę zdecydowałam się przeczytać ze względu na osobę autora, którego styl zachwycił mnie w książce 'Ze świętej góry'. Pisze jasno i klarownie, umiejętnie łącząc narrację i celne rozmowy z mieszkańcami. Rozmowy te są niby zwyczajne, ale autor dobrał je tak, że rozmówcy sami, swoimi słowami, kwitują świat, w którym żyją, pokazując jego istotę. Opisy odautorskie są rozbudowane tylko tam, gdzie sami mieszkańcy nie mogli opowiadać o tym.W ogóle autor oddaje głos światu, który opisuje, mniej ocenia, a bardziej zgłębia, analizuje itd.
Raczej powinnam napisać 'światy', bo w książce Indie to wiele diametralnie różnych światów. Najpierw w pierwszej części Dalrymple opisuje północ Indii. Świat tamtejszy to ogromne zróżnicowanie społeczne, kastowość i podziały społeczne, to nietykalni, wdowy i stosy ofiarne, to szczury 'wielkości kota', to anarchia, brak prądu, zniszczone drogi i transport w lektykach... Czytając to  miałam wrażenie, że czytam opis postapokaliptyczny w książkach fantasy. Potem autor stopniowo idzie w dół Indii i między innymi trafia do Bombaju, tego Bombaju od 'Shantaram'. Tamtejszy świat jest trochę jak w tej książce, kompletnie inny niż na północy. Następnie mamy południe z cała spuścizną kolonialną, ze świątyniami sprzed wieków. Bardzo barwne miejsca. Mamy pamiętające Portugalczyków Stare Goa i wyspę Reunion. Potem Dalrymple opowiada o partyzantach na Sri Lance, aż w ostatnim rozdziale znów wraca na północ, tym razem do Pakistanu.
Williamowi Dalrymple udało się w dosyć prosty sposób ukazać cała złożoność tego subkontynnentu, to co widać teraz i to, co było kiedyś. Jak opowiada sam autor wierzenia indyjskie są niezmienne od tysiącleci, a z drugiej strony w kraju 'Kamasutry' panują bardzo restrykcyjne zasady wobec kobiet. Kraj o jednym z największych PKB na świecie, to kraj ogromnych różnic społecznych, nie do pomyślenia w Europie. To, jak się dowiedziałam z tej książki, kraj konfliktu pomiędzy muzułmanami i hinduistami, a także kraj o spuściźnie postkolonialnej, który w połowie XX wieku przeszedł etap krwawych rzezi, o których pamiętają mieszkańcy.  Nie mogę powiedzieć, że po tej jednej książce znam całe Indie, ale na pewno książka rozjaśniła mi coś w mózgu na ten temat, bardziej niż inne powieści czy reportaże. I tak jak pisałam w tytule, uważam, że Indie to mikrokosmos, to zebrane wszystkie problemy świata w jednym miejscu, i cała uroda świata w jednym miejscu....
Cóż, książka zasługuje na 10 gwiazdek
Za egzemplarz recenzencki dziękuję
i
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: