czwartek, 1 lutego 2018

Henning Mankell 'Grząskie piaski' - książka bardzo osobista

Okładka książki Grząskie piaskiNie wiem czego się spodziewałam po tej książce? Pewnie wspomnień, autobiografii autora książek o Wallanderze, który zmarł na raka, ale zdążył napisać tę  książkę. 
Postanowiłam jej wysłuchać, tak jak i książek o Wallanderze. Tę też czytał Leszek Filipowicz, za co należy mu się wielki plus, bo czytał ją świetnie. 
Wszyscy czytelnicy są tą książką zachwyceni i ja też, ale miałam od początku lektury wielką wątpliwość. Chodzi o to, że jak można oceniać czyjąś przedśmiertną spowiedź? Czyjąś autentyczną i osobistą opowieść o życiu, jego sensie, o tym co, uważa za godne utrwalenia? Bo 'Grząskie piaski' są autentyczne, a zarazem nie są literaturą, jak się spodziewałam. Literatura to kreacja światów za pomocą słów, a Mankell tutaj nie jest kreatorem. On opowiada o zakamarkach swojej osobowości, o pamięci, lękach i radościach życia. 
Już słuchając książek o Wallanderze byłam pełna podziwu za to, jak bardzo na serio traktuje sprawy, o których pisze. Opowiada starannie o co mu chodzi, wyjaśnia. Ważna i przewijająca się sprawa w 'Grząskich piaskach' to problem ekologiczny. Problem dotyczy góry radioaktywnych śmieci, które nasza cywilizacja zostawi potomnym. Rozważania Mankella idą dalej. Zastanawia się, jaką spuściznę zostawiły inne minione cywilizacje. Mówi też o tym co zostanie po nim. Wiele uwagi poświęca książkom oraz swojej pracy w teatrze oraz temu co widział, kogo spotkał. Mówi o biedzie, z jaką się zetknął na świecie o o tych milionach ludzi, którzy nie mają możliwości zastanawiania się nad swoim życiem. Mówi też o chorobie, o lęku i o szansach na przeżycie. Bardzo rozumiałam jego lęk przed zaczęciem czytać nowej książki. 
Mankell z tej książki jest spójny z postaciami, jakie stworzył. To człowiek nie bez wad, ale wrażliwy na krzywdę ludzi, walczący o naprawienie problemów społecznych, wrażliwy na miłość i autoanalityczny. 
To książka, której słuchałam z ciekawością. Jednakże osadzam ją bardziej w gatunku pamiętniki i podziwiam za odwagę w mówieniu o prywatnych sprawach i o sobie. Ja bym tak nie potrafiła. 
7 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: