środa, 28 lutego 2018

Kazuo Ishiguro 'Okruchy dnia' - za dobre na obyczajówkę, za słabe na Nobla

Okładka książki Okruchy dniaJestem pełna podziwu dla warsztatu pisarskiego autora, bo konsekwentnie budował postać głównego bohatera w tej jego angielskiej sztywności. Pojawiły się akcenty polityczne w powieści, ale nie zostały one zrealizowane, a jedynie zarysowane. Myślałam, że relacja z ojcem zostanie bardziej rozpisana, a tymczasem nie. Myślałam, że wątek pani Kenton zostanie opisany - nie. Nawet wątek miłosny nie został w pełni pokazany. Ja po prostu jestem tą książką lekko rozczarowana. O ile 'Nie opuszczaj mnie' pomogło mi uświadomić sobie, że każde życie ma wartość, że trzeba doceniać człowieczeństwo, że w kulturze widać nasze życie wewnętrzne, a ta wiedza była mi potrzebna wówczas, to ta książka uczy chyba, że można przegapić miłość i uczy jak postępować w pracy z tymi, którzy nas krytykują. 
Myślę, że film wyciągnął z fabuły więcej niż w książce jest w istocie. Nawet ten kadr z okładki książki. To dobra obyczajówka. Nie widzę w niej nic wybitnego.
6 gwiazdek

5 komentarzy:

 1. Czytałam ją dawno temu, podobała mi się. Film też mi się podobał:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film też postaram się obejrzeć i mam nadzieję, że będzie ciekawy.

   Usuń
 2. Ja jeszcze autora nie znam, ale kusi mnie mimo wszystko trochę. Jednak nie jestem pewna czy po niego sięgnę. Czas pokaże :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczyć możesz. Niekoniecznie książkę odbierzesz tak jak ja. W końcu większości ludzkości się podoba. Ona jest bardzo dobrze napisana, co muszę przyznać.

   Usuń
 3. Oglądałam film dla pary głównych aktorów....i tu się nie zwiodłam....
  Może uda mi się i książkę przeczytać.
  Chcesz coś jeszcze Ishiguro...poszukaj sobie na cda "Białą hrabinę"...pisał scenariusz. W klimacie lat 30-tych w Szanghaju.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars