wtorek, 27 lutego 2018

Mateusz Skrzyński 'Pięść, Skowyt oraz Głodujące Psy' - poezja współczesna - 'skowyt' duszy młodego pokolenia....

Recenzja tomiku poezji

Jak zrecenzować tomik poezji nie wchodząc w nudną analizę środków artystycznych, tak jak mnie uczono? Ale spróbuję. 
Zapytał mnie autor, a ja z chęcią się zgodziłam, bo jest mi miło, że mogę propagować poezję. Czytuję wiersze, ale mam swoich ulubionych klasyków. Kiedyś nawet rozmawiałam na ten temat ze znajomym. Stwierdziłam wtedy, że poeci to Leśmian, Herbert, Szymborska..... Współczesnych nie znam, ze wstydem to przyznam. Choć mam w domu tomik poetycki pt. 'Uspokojenie', który dostałam na urodziny. W Tygodniku Kulturalnym też często mówią o poezji współczesnej. 
Ta oto, którą dziś opiszę, to debiut poetycki. Tomik w całości prezentuje się ładniej niż na zdjęciu, który wykonałam. 
Autor ma swoją stronę i na niej pisze o tym:
 
 
Gdy pokazałam przedwczoraj okładkę na Instagramie, jakaś czytelniczka napisała, że gdyby nie mój opis, pomyślałaby, że to książka o okrucieństwie wobec zwierząt. Ale to nie jest o zwierzętach. To o kondycji człowieka we współczesnym świecie. Podmiotem lirycznym wszystkich wierszy jest młody człowiek, mężczyzna, który czuje się samotny i wydrążony. Świat widzi jako obcy, pozbawiony nadziei. Szuka bliskości tak jak potrafi, czyli przy pomocy seksu, ale i to nie pomaga. Czasami zagłusza ból istnienia, ale go nie niweluje. Przyznam szczerze, że taka wizja świata nie jest mi obca. Nie mówię o seksie, ale o poczuciu obcości i wyalienowania. Więc może dlatego przedarłam się przez tę osłonkę seksu i wódy i śledziłam te wiersze. Środków artystycznych jest w nich mało. Wersy są dosyć krótkie, a zdania tworzą jedną strofę. 
Najbardziej spodobał mi się wiersz pt. 'Piekielne walki'. Wiersz można przeczytać na stronie: link. Jest tam w nim między innymi opis podmiotu lirycznego idącego przez plażę:
MIAŁEM STOCZYĆ
PIEKIELNĄ WALKĘ.
Potknąłem się na wydmie
i chyba na chwilę
zasnąłem
obudziło mnie szarpanie.
wielka mewa
dziobała mnie w plecy
a kiedy odwróciłem się
do niej i przywaliłem
pustą butelką, wpadła
w nieustępliwy szał.
jakiś facet krzyknął:
Wstań, człowieku! Da
ci wtedy spokój.
Wstałem, a ona
odpuściła.
Pieprzone hieny morskie
zaatakują wszystko, co
wydaje się słabsze od nich.

W kontekście  całego tomiku ten obraz poetycki tego człowieka,  mewy go atakującej i jego wstającego staje się jedyną metaforą, która symbolizuje postawę podmiotu lirycznego. Nawet to, że wszystkie sytuacje liryczne są bardzo osadzone w rzeczywistości, to kino, łóżko, ulica, tynki, pośladki, butelki, nocna zmiana w robocie, pokazują desperacko wąski krąg świata podmiotu lirycznego, takie trochę osaczenie. Plaża ma być wyzwoleniem, a staje się kolejnym miejscem w którym podmiot liryczny się kuli. Ale w pewnym momencie próbuje wstać. Czyli się wyzwolić. 
Jeszcze inny powód, dla którego z takim zapałem czytałam ten tomik, to potrzeba wejścia w myślenie faceta. No i powiem, że troszkę to przypomina wszystkie tezy ojca Szustaka o mężczyznach. 
Mam nadzieję, że następny tomik będzie już weselszy, mniej samotny i w ogóle cieszący się światem w szerszym zakresie niż to tutaj opisane. Bo dałoby to pesymistyczny obraz współczesnych mężczyzn. 

Jak ocenić poezję? 
Na 6 gwiazdek? 
Za książkę dziękuję autorowi.


4 komentarze:

 1. Nie mogę się jakoś przekonać do poezji. Może kiedyś mi się to zmieni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się Twoja recenzja. Jest w niej coś co naprawdę zachęca do sięgnięcia po poezję współczesną. Uświadamia, że przecież to o czym piszą współcześni poeci często dotyczy nas samych. Zastanowię się jeszcze nad tym. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśl. Tak myślę, że wiersze pokazują nas, świat i to co w nas siedzi.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: