poniedziałek, 26 lutego 2018

Sy Montgomery 'Ptakologia'

Kolejna książka z bardzo fajnej serii EKO od Marginesów, którą kolekcjonuję, tak na marginesie, ukazała się 17 stycznia 2018 roku. Dużo ostatnio jest książek o ptakach, więc nie byłam pewna czy chcę ją czytać, czy nie, ale ostatecznie się zdecydowałam. I w sumie to bardzo dobrze, bo to nie jest kolejna książka o ptakach, ale opowieści o konkretnych ptakach i ich miłośniczce Sy Montgomery, którą znam z książki 'Podróż różowych delfinów'. I chyba jest to książka równie oryginalna jak jej autorka, ale bardzo ciekawa. 
Składają się na nią rozdziały o ptakach:
  • kurach
  • kazuarach
  • sokołach
  • gołębiach
  • papugach
  • wronach
Każdy inny człowiek napisałby co tam wie o tych stworzeniach, ale pani Sy Montgomery połączyła opowieść o swojej pasji zajmowania się zwierzętami i przyjaźni z hodowcami (z całego świata), z traktatem o tych gatunkach, pełnym konkretnej wiedzy, napisanej w sposób przyjemny dla laika, i z nastrojowymi opowiadaniami. Ich nastrój i tempo zależy od ptaków, o których akurat opowiada. Bo autorka jest zdania, że ptaki są rozumne, że mają swoje charaktery, że czują. opowiada o zabawnych i zaskakujących zdarzeniach. Nie ma ani jednej pustej teorii. Są też bardzo ciekawe zdjęcia. Oto niektóre:

 Zacytuję fragment o gołębiach, bo mi się to kojarzy z rodziną, małżeństwem, a więc sprawami miłymi i wartościami:
'- Są wspaniałe - mówi. - Tak, są silne i wytrzymałe. (...) Ale dla mnie to stworzenia, które po prostu chcą wrócić do domu. Zawsze mnie to wzruszało. (...) Gołębie zrobią wszystko, aby wrócić do domu. Będą lecieć mimo deszczu, wiatru, sokołów, a nawet pocisków".
Tak jak napisałam wcześniej, każdy rozdział ma nastrój i ton zależny od konkretnego ptaka. Inaczej czytamy rozdział o sokołach, a inaczej o kurach czy wronach. Mnie wzruszyły gołębie i papugi i chyba tam znalazłam opowieści najbliższe mojemu sercu. Wplątuje w nie autorka różne ciekawe biologiczne fakty, ale w sposób atrakcyjny. I naprawdę zna się na tym. No a przede wszystkim to urocze i ciekawe historie o ptakach i ich życiu oraz o niekonwencjonalnych ludziach, którzy wybierają życie z ptakami, opiekę nad nimi i ich towarzystwo. To fascynujące, jak wielu ich jest! I że ci znajomi autorki, których ona wymienia potrafią dzielić takie życie z życiem rodzinnym, utrzymywać się też z tego.
To bardzo ciekawa książka, którą polecam. 
Daję 9 gwiazdek
Za książkę dziękuję Marginesom:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: