sobota, 10 marca 2018

Fannie Flagg 'Całe miasto o tym mówi' - sto lat amerykańskiego miasteczka, rodzina, cmentarze i wrony...

 RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Książka ukaże się już za kilka dni, 15 marca 2018 roku w Wydawnictwie Literackim. Autorka jest już dobrze znana czytelniczkom i kochana przez nie. Ja się też do nich zaliczam, ale mój sentyment zaczął się nie od 'Smażonych zielonych pomidorów', jak u wszystkich, ale od pięknej i ciepłej książce o tym, że w życiu można dostać jeszcze drugą szansę pt.'Boże Narodzenie w Lost River'. 
Okładka polska książki jest identyczna do okładki amerykańskiej, co widać w filmikach na YT, które Wam polecam:
 Książkę czyta się jednym tchem. Zbliża się jej premiera, a więc termin. Jednocześnie czekała 'Nieznana terrorystka', więc miałam wybór: Flanagan czy Flagg. Ale jak usiadłam do 'Całe miasto o tym mówi' to przepadłam. To książka, którą się czyta jednym tchem. Ujęła mnie równie mocno jak 'Boże Narodzenie w Lost River', dzięki której pokochałam tę autorkę.
Akcja obejmuje mieszkańców jednego amerykańskiego miasteczka w przeciągu ponad stulecia. Kojarzycie może taką grę, w którą się kilka lat temu grało na Naszej Klasie? Trzeba było zbudować miasteczko. Szła taka muzyczka, a gracz budował, a to domki, a to ulice, a to kościół, a to bank itd. Mniej więcej taka jest ta książka. Na początku powieści mamy kilkoro mieszkańców, jakichś imigrantów ze Szwecji. Założyciel wioski i cmentarza zwanego potem Spokojne Łąki Londor Londstrom, zajmujący się krowami, ma tak nikły wybór kobiet do ożenku, że na potańcówkach musi tańczyć z mężczyznami. Podaje więc anons do gazety, na który odpowiada Katrina Olson z Chicago. I tak zawiązuje się pewna szczęśliwa rodzina, której sagę opowiada ta nowa książka Fannie Flagg. Powieść podzielona została na rozdziały obejmujące dekadę, dziesięciolecie. Wszystko dzieje się w Elmwood Springs, ale warunki życia ludzi, ich problemy, marzenia zmieniają się wraz ze światem. Docierają tu wieści z wielkiego świata o wojnach, o wynalazkach. Widać jak bardzo wiek XX zmienił ludzi, ale zarazem nie zmienił ich w środku, bo tak naprawdę tak w XIX wieku, gdy zaczyna się ta powieść, jak i w wieku XXI, gdy akcja się kończy, wszyscy pragną szczęścia osobistego, szczęścia rodziny, akceptacji społecznej, samorealizacji.
Fannie Flagg ma wyjątkową umiejętność ukazywania postaci dziwnych, oryginalnych w sposób ciepły i prawie zawsze przyjazny im. Tutaj w sumie mamy tylko jednego bohatera skrajnie negatywnego. Inni mają słabostki, przywary, swoje dziwactwa, ale nie są osobami złymi. W ten sposób czytelnik czyta książki Fannie Flagg dla odprężenie i żeby pokochać świat od nowa. Ważnym elementem powieści jest śmierć. Mamy Spokojne Łąki, która to poetycko nazywające się miejsce oznacza cmentarz. I ten właśnie wątek cmentarny powraca w tej książce na okrągło, sprawia, że  powstaje krąg życia, że wszyscy mieszkańcy Elmwood Springs tworzą całość. Bardzo wzrusza, ale ci cieszy to każde spotkanie w książce, to, że możliwa jest miłość poza grób, że nasi przodkowie dbają o nas po śmierci. Owszem, czytelnik jest świadomy, że to lekka powieść, ale ta lekka powieść jest tak ciepła, tak przyjemnie napisana, że nie sposób odmówić sobie jej czytania. 
Bardzo ją polecam.
Daję wielkie 8 gwiazdek
Za książkę dziękuję:

8 komentarzy:

 1. Koniecznie będę musiała po nią sięgnąć. Ja zaczęłam tradycyjnie, od Smażonych zielonych pomidorów i bardzo miło ją wspominam. Czytałam też Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba oraz Daisy Fay i cudotwórca. Wszystkie bardzo zakręcone i przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja koleżanka bardzo chwaliła 'Witaj na świecie Maleńka' tej autorki.

   Usuń
 2. Czytałam tylko Smażone zielone pomidory ale mam w planach więcej książek autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. O! Szarpniesz się? Ale warto, bo to taka miła książka.

   Usuń
 4. Czytałam gdzieś już o tej książce - bardzo bym chciała ją przeczytać. czytałam "Smażone zielone pomidory" i "Boże Narodzenie w Lost River" i (chyba tak jak Ciebie) ta druga bardziej mnie ujęła.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: