środa, 21 marca 2018

Film 'Okruchy dnia' z 1993 roku - książka a powieść. Moje refleksje

Znalezione obrazy dla zapytania Okruchy dnia Niedawno, kilkanaście dni temu, czytałam o wyraziłam swoje zdanie na temat książki Noblisty Kazuo Ishiguro 'Okruchy dnia:
Streściłabym je w zdaniu: Za dobre na obyczajówkę, za słabe na Nobla. Trochę to okrutne, ale takie jest moje zdanie. A teraz, po lekturze wspaniałej książki innego Japończyka Murakamiego pt. 'Przygoda z owcą' tylko się w tym zdaniu utwierdziłam. TO niebo a ziemia. Te dwie książki. Jednakże na podstawie 'Okruchów dnia'  nakręcono film, o którym blogerzy piszą, że dobry. Ba, co tam blogerzy! Moja mama niedawno oglądała i mówiła, że świetny. No a już jak moja mama nie 'drzemnęła', to film musi być ciekawy. 3 wieczory oglądałam online. Najpierw z lektorem, ale mi stanęło, potem z napisami. TO był lepszy wybór, bo słyszałam ton głosu aktorów. 
W filmie wydobyto wszystko to, co w książce było ledwie zarysowane. To świetny film o pracy i zahamowaniach w wyrażaniu uczuć.
 Znalezione obrazy dla zapytania Remains of the dayZnalezione obrazy dla zapytania Remains of the day
 Znalezione obrazy dla zapytania Remains of the dayZnalezione obrazy dla zapytania Remains of the day
Znalezione obrazy dla zapytania Okruchy dniaZnalezione obrazy dla zapytania Okruchy dnia
Kadry z filmu

 Wynika to z postawy ojca, człowieka, któremu ręka drżała, gdy na minutę przed śmiercią musiał powiedzieć, że był dumny z syna. Przecież ojciec Pana Stevensa był taki sztywny. Antony Hopkins świetnie zagrał wszystkie niuanse swojej postaci. No i Emma Thomson, znakomita. Spodobał mi się też Hugh Grant. Ale tak to już jest, że ze słabych książek robi się świetne filmy. 
 Zauważyłam też, że wiele ważnych dla sensu filmu scen nie było w książce. Były one zgodne z sensem powieści, ale pisarz zapomniał je umieścić, nie rozwinął ich. A były to sceny z Emmą Thomson, gdy ta umówiła się na randkę z przyszłym mężem, sceny z ministrem spraw zagranicznych, gdy ten 'taksował' obrazy (świetna scena), i kilka pomniejszych, ale te były bardzo istotne dla całości oceny postaci:
 Daję filmowi 9 gwiazdek na filmebie. 
Znalezione obrazy dla zapytania Remains of the dayZnalezione obrazy dla zapytania Remains of the day
Kadry z filmu
Znalezione obrazy dla zapytania Remains of the dayZnalezione obrazy dla zapytania Remains of the day
Najlepszy obiekt w filmie: piękny stary samochód, był błękitny ;)

8 komentarzy:

 1. Przyznaję. Film jest świetny. Za każdym razem oglądam go z takim samym zainteresowaniem.
  Książkę może przeczytam z ciekawości. Muszę przyznać, że po pierwszym obejrzeniu film, gdy dowiedziałam się Ishiguro to Japończyk mieszkający w Anglii byłam zaskoczona, że tak potrafił oddać tę powściągliwość w zachowaniu głównego bohatera. Chociaż z drugiej strony Japończycy też są introwertycznym chyba narodem nie ujawniającym swoich uczuć.
  Ale jednak.....Jednakże to Anthony Hopkins ...Anglik z krwi i kości...potrafił tak znakomicie oddać tę postać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst komentarza tak napisałam, jakbym była głodna...
   Ale mam nadzieję, że Ci to nie przeszkodzi w czytaniu.

   Usuń
  2. Nie, wszystko zrozumiałam. Wiesz, ta myśl o Introwertycznych JApończykach i Hopkinsie jest bardzo dobra! W książce były rozważania pana Stevensa, narratora, nad pojęciem godności kamerdynera. To współgra z filmem i całością. Masz storytela, więc pewnie jest tam audiobook czytany przez Gosztyłę. Może spróbuj posłuchać. Ja zaczęłam, ale nie mam dostępu do całości. W końcu przeczytałam.
   Moim zdaniem Hopkins świetnie zagrał.
   A tak na marginesie, czy to Emma Thomson nie grała w pierwszych odcinkach Dynastii Amandę?
   Coś jeszcze chciałam napisać. Rozśmieszył mnie komentarz kogoś na CDA, że w filmie nic się nie dzieje. I jakiś widz napisał mu, że ten człowiek jest chyba ślepy na uczucia. W sumie pomyślałam, ze ktoś mało empatyczny faktycznie nie zauważy tego napięcia pomiędzy bohaterami. W każdym razize świetny film.

   Usuń
  3. Nie...to nie ona.
   Bardzo ją lubię i pomału obejrzę jej filmy, które będzie można obejrzeć online.
   Mam książkę "Powrót do Howards End", w którym grała również moim ulubieńcem Hopkinsem. Muszę ją przeczytać a później obejrzę film. Ten film i "Okruchy dnia" dały jej sławę. To znakomita aktorka.

   Usuń
  4. Chyba nie oglądałam innych filmów.... Ale Hopkinsa też uwielbiam.

   Usuń
 2. Ja prawie zasnęłam na tym filmie, byłam w lekkim szoku, że tak chwalony film może być tak nudny. Nic w nim nie widzę i nic już nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy czytałaś książkę? No wiesz, większość napięcia wynika z osoby pana Stevensa.

   Usuń
 3. Film jest genialny a rola Hopkinsa to dla mnie szczyt aktorstwa i esencja angielszczyzny. Ale książka tez znakomita, polecam Ci audiobooka genialnie czytanego przez Gosztyłę.
  Pozdrawiam
  Almos

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: