środa, 14 marca 2018

Richard Flanagan 'Nieznana terrorystka' - zamach, imigranci i nagonka medialna. Jak osaczyć człowieka?

Powieść ta wstrząsnęła mną bardzo. Tak bardzo, że po zamknięciu tej książki zaczęłam się bać o swoje miejsce w świecie, że poczułam się zagrożona. Cała fabuła została skonstruowana bardzo starannie, tak, żeby stopniowo pokazywać jak bardzo krąg wokół Doll się zacieśnia. Wszystkie postacie, wydarzenia, służą temu pogłębianiu się zagrożenia Doll. Myślę, że książka spodoba się tym czytelnikom, którzy nie zachwycili się pozostałymi książkami autora, tym, którzy nie lubią powolnych nastrojowych powieści, w których sensu trzeba się doszukiwać powoli. Przeciwnie, lubiących mocne, aktualne powieści.
Jako powieść Flanagan odszedł od swojego stylu. Inne powieści autora zachwyciły mnie bardziej właśnie dlatego, że były lekko niedopowiedziane, trochę ośnute w przeszłości, że nie były wprost aktualne. Świat Flanagana jest zły, bierny, pokazujący najgorszą naturę człowieka, ale w tych innych książkach czułam jakąś granicę pomiędzy fikcją literacką a życiem. Dlatego te powieści były strawne dla mnie. Natomiast 'Nieznana terrorystka' pokazuje, że każdy z nas może stać się tym Józefem K. (tak, ktoś przywołał skojarzenie tej książki z 'Procesem' Kafki i słusznie) i na skutek mediów oraz przepisów antyterrorystycznych w jednej chwili zniszczyć człowieka. Tak też jest w tej książce. Gina ma tego pecha, że odtrąca nie tego faceta, którego powinna i że spotyka się z innym, też niewłaściwym, mężczyzną.
Jeszcze jedna sprawa. W innych książkach człowiek miał ucieczkę w literaturę, w sztukę. Sztuka czyni go nieśmiertelnym i lepszym niż jego otoczenie. Tutaj tez tego nie ma. Jest nokturn Chopina, ale i ten nokturn staje się tylko dzwonkiem w telefonie, czymś równie codziennym jak inne części życia. 
Powieści Flanagana, wszystkie na mojej półce. Układ niechronologiczny, ale zgodny z datami ukazywania się na polskim rynku.

Podsumowując, jeśli miałabym ocenić książkę, to uważam, że jest ona bardzo dobra, że należy ją przeczytać, ale zarazem uważam, że brakuje jej magii innych powieści Flanagana.
8 gwiazdek
Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu
 

12 komentarzy:

 1. Skoro wstrząsnęła, to znaczy, że dobra, że działa na emocje. Poczułam się zaintrygowana. Jeszcze nie znam tego autora. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra jest. Jest bardzo misternie skonstruowana. Ciągle stopniuje się napięcie. Myślę, że Ci co nie pokochali poprzednich książek Flanagana, tę polubią.

   Usuń
 2. Mocna rzecz. Jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja nadal nie przeczytałam nic tego autora...

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro jest głęboko osadzona we współczesności to tym bardziej mnie intryguje.
  A skoro Tobą wstrząsnęła to znaczy, że jest bardzo realistycznie napisana....
  Zawsze mnie ciekawi skąd pisarz czerpie inspirację....
  Nie znam jeszcze jego ani jednej książki chociaż o każdej czytałam.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że każda książka jest uzupełnieniem myśli autora czy jego przemyśleń. Mi się najbardziej podobają 'Ścieżki Północy', ale myślę, że 'Nieznana terrorystka' przemówi do wielu czytelników, bo ma aktualny temat i jest naprawdę dobrze napisana.

   Usuń
 5. To moje pierwsze spotkanie z autorem. Styl jego jest zupełnie inny od ostatnio czytanych przeze mnie pozycji. Tematyka którą porusza przyprawia o gęsią skórkę. Ja również polecam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały Flanagan przyprawia o gęsią skórkę ;) Nie będę ukrywać, jestem jego fanką.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: