czwartek, 12 kwietnia 2018

Frank Ahrens 'Koreańczycy. W pułapce doskonałości' - Lubicie stylowe samochody? Używanie telefonów Samsunga? To jest opowieść dla Was.

Oto autor książki:
Reportaż WUJ, o którym dzisiaj będę pisać, jest połączeniem autobiografii i reportażu. O Korei Południowej wiemy i zarazem nie wiemy. Z tej książki mogłam się dowiedzieć wielu informacji z racji tej, że autor opisuje swoje bezpośrednie spotkanie z tym krajem i tymi ludźmi. Na początku tej dekady podjął pracę w Hyundayu. W książce tej opowiada o szoku kulturowym pod każdym względem, jakiego doświadczył jako Amerykanin w Seulu. Mówi o zwyczajach w korporacji koreańskiej, o tym, jak pracują Koreańczycy, co szanują, a czego się boją, jak żyją, co jedzą oraz o tym jak wyglądała jego praca w branży motoryzacyjnej itd. 
Bardzo ciekawa książka. Okazuje się, że Korea Południowa zrobiła wielki szok cywilizacyjny, a wszystko dzięki ogromnej pracowitości oraz konfucjańskiej filozofii życia. Autor opowiada w książce o sobie i swoim życiu, a ono obejmuje też jego małżeństwo. Ahrens był singlem, który po czterdziestce ożenił się i to szczęśliwie. Opowiada jak układał sobie życie, co musiał w sobie pokonać, żeby z samotnika jedynaka stać się gotowym do poświęceń mężem i ojcem i jak praca w koreańskiej korporacji mu w tym pomogła. Jego żona z kolei pracowała na placówkach dyplomatycznych, zatrudniona przez rząd USA. Okazało się w ostatecznym rozrachunku, że Koreańczycy byli skłonni do ustępstw w imię dobra rodziny, natomiast pracodawcy żony - w żadnym razie. To bardzo znamienne. 
Najnowsze 'WUJ-E' na mojej półce....
O ile przed przeczytaniem tej książki myślałam, że jest to dosyć odległy tematycznie reportaż, to w trakcie lektury zmieniłam zdanie. bo po pierwsze książka pokazuje jak wygląda dalekowschodni model pracy, jak tam się żyje i jak można z podrzędnej firmy uczynić światową i rozpoznawalną markę. Po drugie poznałam ciekawą historię człowieka, który zdecydował się na pracę w innym kraju, w innej branży i opowiada o trudnościach i sukcesach z nią związanych, po trzecie jest to książka o ciekawym i ciepłym życiu człowieka, który po 40-stce zdecydował się na życie rodzinne. 
Za ciekawość książki i aktualność tematu daję jej 9 gwiazdek. 
Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu:

2 komentarze:

  1. Bardzo mnie ta książka ciekawi (podobnie jak dwie kolejne, które masz na zdjęciu), ale czasowo niestety nie wyrabiam z czytaniem wszystkiego co mnie interesuje. Może kiedyś nadrobię te książki, bo lubię czytać o innych krajach i życiu ich mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozumiem ten brak czasu... Ja czytam te, to z kolei tęsknię za jakąś POWIEŚCIĄ. Ale nie da si e wszystkiego czytać jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: